powiat malborski - nagrody dla laureatów konkursu "Pomorskie dla Seniora" i cenne porady [źródło: DZIENNIK BAŁTYCKI]

Fot. Radosław Konczyński, Dziennik Bałtycki

Tego, jak ważna jest aktywność w życiu seniora, jak ustrzec się przed oszustami i jak zapisać spadek, mogli się dowiedzieć uczestnicy środowej konferencji "Strefa Seniora" zorganizowanej w Szkole Łacińskiej w Malborku przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i redakcję "Dziennika Bałtyckiego". Była to część trwających IV Wiosennych Dni Seniora, których organizatorami są Malborska Rada Seniorów i Urząd Miasta Malborka.


22 V 2019 Malbork. "Strefa Seniora" podczas IV Wiosennych Dni Seniora. Wiosenne Dni Seniora w Malborku już tradycyjnie otworzyli wspólnie burmistrz Marek Charzewski i Teresa Żelazo, przewodnicząca Malborskiej Rady Seniorów będącej ciałem doradczym przy włodarzu. Zdaniem burmistrza, wspaniałe jest życie seniora.

- Bo jak obserwuję działania stowarzyszeń, związków czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku, to troszkę zazdroszczę, że jeszcze nie jestem seniorem. Działań i aktywności jest tyle, że nie wiem, czy by mi wystarczyło energii, żeby w nich wszystkich uczestniczyć. Malborskim seniorom jej wystarcza - mówił burmistrz Marek Charzewski.

Konferencje "Strefa Seniora" to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku i redakcji "Dziennika Bałtyckiego". Wcześniejsze spotkania odbywały się w większych miastach, Gdańsku czy Gdyni.

- Tym razem gościmy w państwa pięknym mieście i bardzo mnie to cieszy. Serdecznie zachęcam państwa do udziału w tym szkoleniu, do tego, żebyście byli jak najaktywniejsi, wykorzystali to spotkanie, jak tylko się da, i oczywiście, żebyście dzielili się potem tą wiedzą ze swoimi znajomymi, rodziną, innymi seniorami - mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Podczas konferencji malborczycy mogli wysłuchać wykładów specjalistów w swoich dziedzinach. Irena Samson, magister rehabilitacji i pielęgniarka dyplomowana, jednocześnie członkini Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, opowiedziała o postawach prozdrowotnych seniorów, przekazując wiele cennych rad.

- Najważniejsze to starzeć się pozytywnie. Aktywność jest bardzo ważna, uczestniczenie we wszystkich okazjach, gdzie może być ten emeryt, senior. Tworzenie więzi przede wszystkim, bo samotność jest straszna. Patrzeć tylko w telewizor - nie! Mieć jeden ruch: telewizor i lodówka - nie! Bo ćwiczymy tylko palce, siedzimy przed tym telewizorem i denerwujemy się na polityków. Nie starzeje się ten, co nie ma czasu - mówiła, między innymi, Irena Samson.

Galeria zdjęć

Adwokat Oliwia Likierska opowiedziała m.in., jak napisać testament, kiedy taki dokument jest ważny, a kiedy nie. Jedna z podstawowych zasad wymaganych przez prawo mówi, że musi to być oświadczenie samodzielne. Tylko jedna osoba może napisać jeden testament. Małżonkowie nie mogą więc wspólnie przepisać spadku.

- Można to zrobić np. na jednej kartce, w jednym zeszycie, ale to muszą być dwa odrębne oświadczenia woli - wyjaśniała pani mecenas.

Wiele cennych rad na temat oszustw "na wnuczka", "na policjanta" i ich modyfikacji udzieliła st. asp. Barbara Gawłowicz-Witkiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Podstawowa sprawa to zasada ograniczonego zaufania w rozmowie telefonicznej - nie wierzyć osobom, które dzwonią i proszą o pieniądze. Policjantka podawała sytuacje z życia, w których Pomorzanie niestety dali się wykorzystać oszustom.

Galeria zdjęć: Fot. Radosław Konczyński, Dziennik Bałtycki
view szablon artykułu