Możesz wspomóc organizacje pożytku publicznego z Pomorza! Przekaż 1% swojego podatku [ARTYKUŁ pomorskie.eu]

Zdjęcie poglądowe - przedstawia leżącą dokumentację oraz kalkulator.
Fot. Pixabay.com/Stevepb

Każdy, kto rozlicza się z fiskusem może przekazać 1 procent swojego podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP). Dzięki temu wsparcie otrzymają chorzy, ubodzy czy domy opieki i hospicja. W ubiegłym roku od pomorskich podatników na konta OPP wpłynęło ponad 56 tys. złotych. To najwięcej od 5 lat.

 

Do 30 kwietnia 2020 r. mamy czas, by w urzędzie skarbowym złożyć zeznanie podatkowe (PIT lub CIT) za 2019 rok.

 

Czym są organizacje pożytku publicznego? 

Są nimi hospicja, fundacje, stowarzyszenia wspierające osoby z niepełnosprawnościami, zdrowy tryb życia czy edukację, a także schroniska dla zwierząt i domy opieki – organizacje pożytku publicznego działają non profit, więc nie generują zysków, lecz wszystkie datki przekazują potrzebującym. 

Potrzeb jest wiele, więc od 2013 roku każdy podatnik w swoim zeznaniu podatkowym może zaznaczyć, że chce przekazać jeden procent odprowadzanego podatku wybranej OPP. 

 

Jak pomagają Pomorzanie?

W ubiegłym roku aż 81 proc. podatników z Pomorza przekazało setną część swojego podatku na rzecz wybranej OPP. – Z danych, które otrzymaliśmy z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku wynika, że z roku na rok coraz więcej osób przekazuje 1 procent na działalność organizacji pożytku publicznego – mówi Agata Chrul z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku. – W 2019 roku aż o 12 procent wzrosła liczba podatników wspierających OPP. To rekordowy wzrost odkąd istnieje możliwość przekazania części podatku, czyli od 2013 r. – dodaje Chrul.

Izba Administracji Skarbowej poinformowała również, że do tej pory Pomorzanie wsparli organizacje pożytku publicznego kwotą 259 692 504,21 zł. Tylko w 2019 r. z jednego proc. podatku mieszkańców Pomorza na rzecz OPP przekazane zostało ponad 57 tysięcy złotych. 

 

Jak przekazać 1 procent?

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe (PIT), wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji pożytku publicznego. Kwotę  obliczoną jako 1 procent podatku należnego program do wypełniania PIT wyliczy nam sam. Urząd skarbowy przekazuje pieniądze na rachunek wskazanej przez nas organizacji. W ten sposób pomagamy potrzebującym bez robienia przelewów i wypełniania dodatkowych dokumentów – niezbędnymi formalnościami zajmie się fiskus. 

 

Link do pobrania wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1 proc. podatku za 2019 rok - https://bit.ly/2WBynlT

view szablon artykułu