Pomorska Ekonomia Społeczna. Spółdzielnia socjalna „Sercem do Ludzi” z Dzierzgonia Pracodawcą Przyjaznym Seniorom [WYWIAD]

Zdjęcie przedstawia wręczenie nagrody.
Zdjęcie przedstawia wręczenie nagrody.

W sobotę 14 sierpnia 2021 r. w Dzierzgoniu odbyło się uroczyste wręczenie nagrody dla Spółdzielni Socjalnej „Sercem do Ludzi", która została laureatem nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego "Pomorskie dla Seniora". Spółdzielnię wyróżniono w kategorii „Pracodawca Przyjazny Seniorom". Gratulujemy!

 

Konkurs „Pomorskie dla Seniora"

Konkurs organizowany jest od 2018 roku. Pomorska Rada Polityki Senioralnej wybiera laureata z każdego powiatu w każdej kategorii. Nagrodą jest jeden z tytułów: Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, Pracodawca Przyjazny Seniorom oraz Przyjaciel Seniora. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne z województwa pomorskiego. W przypadku Spółdzielni socjalnej „Sercem do Ludzi" z Dzierzgonia zgłoszenia dokonała p. Kamila Wodnicka, w kategorii „Pracodawca Przyjazny Seniorom", czyli pracodawca, który zatrudnia i prowadzi działania wspierające aktywność zawodową osób powyżej 50. roku życia.

Skąd pomysł na zgłoszenie Spółdzielni do konkursu?

Pani Kamila Wodnicka o konkursie dowiedziała się od znajomej, która przesłała jej link do konkursu – i tym samym zaciekawiła bliskim jej tematem, związanym z działaniami seniorów i dla seniorów. Dlaczego bliskim jej sercu? Ponieważ jeszcze jako nastolatka opiekowała się swoimi babciami, z którymi była bardzo zżyta, np. pomagając w sprzątaniu czy w czynnościach higienicznych. Pani Kamila już wcześniej poznała Prezes Spółdzielni "Sercem do Ludzi", która opowiadała jak rozwija przedsiębiorstwo społeczne i jakie ma pomysły na przyszłość – to sprawiło, że przyjrzała się bliżej jej działaniu. – Jestem pod wrażeniem, z jak wielką pasją i sercem Prezes Spółdzielni podchodzi do pracy. Sama jestem pasjonatką tego co robię i cieszę się, gdy ludzie także lubią swoją pracę. Poza tym jako doradca zawodowy mam kontakt z pracodawcami, też z tymi, którzy oferują zatrudnienie osobom niepełnosprawnym czy seniorom. Cieszę się, że te osoby otrzymują szansę na rynku pracy, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie nie zawsze jest wiele ofert do wyboru – mówi Pani Kamila. Od wielu lat doradza w kwestii kariery, zajmuje się też promocją i redakcją. Pomyślała, że dla niej to nic trudnego opisać działania Spółdzielni, wskazać jej atuty, i tak też zrobiła. Zwłaszcza, że wiele osób z lokalnej społeczności, w której pracuje, wspominało Spółdzielnię z pozytywnej strony. Pani Kamila cieszy się z wyróżnienia Przedsiębiorstwa w konkursie. Motywuje ją to do wyłapywania kolejnych tego typu „perełek" wśród pomorskich organizacji. 

Czym wyróżnia się Spółdzielnia?

Spółdzielnia Socjalna „Sercem do Ludzi" rozpoczęła swoją działalność w styczniu 2020 r. i zajmuje się opieką osób starszych oraz niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania podopiecznego. W ofercie Spółdzielni znaleźć można sprzątanie, robienie zakupów czy wyjazdy do lekarzy. Poza tym Przedsiębiorstwo umożliwia także wypożyczenie sprzętu dla osób zależnych (wózki inwalidzkie, łóżko ortopedyczne i zestawy przeciwodleżynowe) oraz angażuje się w akcje wolontariackie. Przy tym wszystkim – co niezwykle ważne – pracownicy pełnią rolę przyjaciół do rozmów na różne tematy, będąc towarzyszami w trudnych chwilach wobec swoich podopiecznych. Wśród ośmiu osób zatrudnionych, połowa z nich ma więcej niż 50 lat. – Wyróżnia nas dobroć, cierpliwość do chorych. Podchodzimy do nich z sercem. Staramy się naszym seniorom umilić czas, pomóc przejść ciężkie chwile w chorobie. Oni traktują nas jak rodzinę – przekazuje Pani Bożena Mazurek, Prezes Spółdzielni. Hasła te idealnie wpisują się w nazwę kategorii konkursu – Pracodawca Przyjazny Seniorom. Jak mówi Pani Bożena, po ogłoszeniu wyników z informacją, że „Sercem do Ludzi" zostało laureatem, radość była przeogromna, ponieważ doceniony został niemały wysiłek pracowników Spółdzielni. To ich wielki sukces. Co w planach? Spółdzielnia chciałaby zatrudnić więcej osób do pracy, rozwinąć działalność w innych gminach oraz – oprócz opieki nad osobami starszymi – zająć się także opieką nad dziećmi. 

Co na to NOWES?

– Informacja o nagrodzie nie była dla nas zaskoczeniem. Spółdzielnia Socjalna „Sercem do Ludzi" to wyjątkowy podmiot, który łączy takie wartości jak praca, pomaganie, wsparcie słabszych, empatia, bezinteresowność – opisuje Pani Elżbieta Mazur, koordynator merytoryczny Nadwiślańskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Dzierzgoniu. Jej zdaniem podmiot ten w bardzo szybkim czasie zdobył zaufanie wśród swoich podopiecznych i z sukcesem realizuje swoje usługi. Przedsiębiorstwo społeczne nie tylko niesie pomoc seniorom, ale również daje im pracę, zatrudniając osoby po 50 r.ż. Wszyscy pracownicy są bardzo zaangażowani w swoje zadania, wykonują je z pasji i cieszą się z tej szansy zatrudnienia. Wielu seniorów marzy o tym, aby zostać jeszcze aktywnymi zawodowo, a Spółdzielnia daje im taką możliwość, pozostając otwarta na zatrudnianie osób w różnym wieku. Co istotne, z wykonywanych zadań pracowników zadowoleni są odbiorcy usług – seniorzy. Doceniają doświadczenie, otwartość na drugiego człowieka, cierpliwość swoich opiekunów. Jednym zdaniem: to spółdzielnia z sercem do ludzi – jak mówi Pani Elżbieta. Spółdzielnia objęta jest wsparciem doradczym, biznesowym i mentorskim. NOWES dba o promocję swoich podmiotów, jak również planuje wizyty studyjne oraz sieciowanie podmiotów OWES.

Więcej o Spółdzielni

Z działaniami i ofertą Spółdzielni „Sercem do Ludzi" można zapoznać się na Facebooku: https://bit.ly/3g2oq9Q.

view szablon artykułu