nabór zgłoszeń do XI Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman

Ruszył nabór zgłoszeń do XI Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman! [INFORMACJA]

Plakat promujący zgłoszenia do XI Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

W poniedziałek 12 lipca br. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otworzyła nabór zgłoszeń do XI Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. W konkursie wyróżniane są osoby szczególnie zasłużone w działania na rzecz dzieci. Nagroda to dowód uznania dla nich, ale też sposób pielęgnowania pamięci o Alinie Margolis-Edelman, wybitnej lekarz i społecznik, założycielce Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), która całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności. Kandydatury można zgłaszać do 15 września br., natomiast Laureat/ka zostanie ogłoszony/a podczas 18. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem", która odbędzie się w dniach 18-20 października br. w formule online.

Już po raz jedenasty Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przyznaje Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman. Ideą Nagrody jest promowanie i docenianie osób, które z energią, pasją i oddaniem pomagają dzieciom, dając im siłę, poczucie bezpieczeństwa i wiarę we własne możliwości. Nagroda jest też sposobem motywowania i inspirowania profesjonalistów, którzy działają na rzecz dzieci.

Zgłoś kandydaturę

Od 12 lipca br. można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Zgłoszenia mogą nadsyłać osoby prywatne, organizacje społeczne, instytucje państwowe i samorządowe. Zgłoszenie kandydata do Nagrody powinno zawierać:

  • wypełniony wniosek zgłoszeniowy na temat działalności kandydata na rzecz dzieci i jego osiągnięć;
  • CV kandydata.

Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres: nagroda@fdds.pl do 15 września 2021 roku. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: fdds.pl .Kandydatami mogą być wolontariusze lub pracownicy organizacji pozarządowych, sektora oświaty, ochrony zdrowia, opieki społecznej, wymiaru sprawiedliwości nauczyciele, psychologowie, pedagodzy i edukatorzy, lekarze i pielęgniarki, asystenci społeczni, sędziowie, policjanci, itp. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Kapituła Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, wybierze trzech finalistów. W ostatecznym głosowaniu Kapituły, której przewodniczy Agnieszka Holland, nastąpi wybór zwycięzcy. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych, statuetkę oraz dyplom. Ceremonia wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman będzie miała miejsce podczas 18. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”, która odbędzie się w dniach 18-20 października br. w formule online.

Patronka Nagrody – przyjaciel i orędownik dzieci

Patronka Nagrody, dr Alina Margolis-Edelman, całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności. Była wybitnym lekarzem i społecznikiem. W czasie wojny pielęgniarka, uczestniczka Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego. Po wojnie ukończyła studia medyczne. Organizowała, nowy w Polsce, system pomocy dzieciom chorym na cukrzycę. Po wydarzeniach w marcu 1968 roku wyemigrowała do Francji. Współtwórczyni organizacji Lekarze Świata, z ramienia której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata (Wietnam, Czad, Salwador, Kodowo). W okresie stanu wojennego, z Francji pomagała opozycji „solidarnościowej”. Po roku 1989 otworzyła w Polsce Biuro Pomocy Inicjatywom Społecznym, a w 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), pomagającą dzieciom krzywdzonym. Do końca życia pozostała we władzach Fundacji. Zmarła w 2008 roku w Paryżu.

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman

Historia Aliny Margolis-Edelman, jej działalność, oddanie w sprawy dzieci, skłoniły osoby z jej bliskiego otoczenia do stworzenia nagrody jej imienia. Nagroda została ustanowiona w XX-lecie działalności Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Organizatorom zależało na uhonorowaniu osób, których zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci jest wybitne, aby docenić ich trud i pasję. „Cieszę się, że Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman istnieje. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej stworzenia – za wasz pomysł, determinację, wolę i wytrwałość, żeby ona zaistniała i nabierała zaznaczenia. Coraz większa liczba zgłoszeń – i to wspaniałych zgłoszeń, wskazuje na to, że ta nagroda ma znaczenie dla środowiska pedagogów, psychologów i pracowników społecznych. To też znak, że sprawa dziecka jest dla nas wszystkich szalenie bliska” – mówiła podczas zeszłorocznej ceremonii Agnieszka Holland, przewodnicząca Kapituły Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. „Wydaje mi się, że nie mogliśmy wymyśleć lepszego pomnika dla Aliny niż właśnie taka nagroda. Dzięki temu, że co roku możemy nachylić się i zachwycić wspaniałą pracą kolejnych osób na rzecz dzieci, to niejako aktualizuje i przywraca do życia to, co Alina robiła i kim była” – dodała Holland.

Dotychczasowi laureaci

W gronie dotychczasowych laureatów Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman znaleźli się: Agata Kołodziejczyk, Maria Janowska, dr n. med. Krzysztof Szwajca, Katarzyna Konewecka-Hołój, Ryszard Izdebski, Jolanta Paruszkiewicz, Joanna Radziwiłł, Łukasz Ługowski, Marzena Affeldt, Bożena Kazanowska, Jolanta Bobińska, Anna Tuszyńska.

O Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Od 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk