Wrzeszcz::EKO. Zaproszenie do udziału w festynie sąsiedzkim w Gdańsku [INFORMACJA]

Grafika przedstawia plakat promocyjny wydarzenia, pokazujący najważniejsze informacje.
Grafika przedstawia plakat promocyjny wydarzenia, pokazujący najważniejsze informacje.

W sobotę 11.09 już od godziny 11:00 dziedziniec za dworem Uphagenów przy Grunwaldzkiej 5 zamieni się w przestrzeń nasyconą ideą ekologii i niemarnowania. Organizatorzy festynu sąsiedzkiego "WRZESZCZ::EKO", Fundacja RC i Dom Sąsiedzki w Pałacu wraz z partnerami pomyśleli o atrakcjach dla każdej mieszkanki i mieszkańca Gdańska, małego czy dużego - od prelekcji, przez warsztaty, zakupy i występ artystyczny. Wydarzenie to jest jedną z większych imprez integrujących sąsiadów organizowanych przez fundację oraz lokalnych partnerów i patronów.

 

Ekologiczny zawrót głowy

Na uczestniczki i uczestników wydarzenia czekać będzie ogrom atrakcji, które połączy hasło EKO. Zaproszeni goście cały dzień będą aż "wrzeszczeć" o dobrodziejstwie, jakim jest odpowiedzialne podejście do otaczającej nas przyrody, o tajemnicach fauny i flory, o tym jak nie marnować i dawać drugie życie przedmiotom, jak ekologicznie podróżować.

Edukacja

WRZESZCZ::EKO to aż 9 warsztatów edukacyjnych związanych z ekologią skierowanych zarówno do młodszych odbiorców, jak i dorosłych. Będą zajęcia typowo plastyczne, jak ręczne szycie, kolaże, konstrukcyjne, florystyczne oraz intelektualne - roślinne haiku, warsztaty teatralne oraz leśne. Warsztaty będę prowadzone przez trójmiejskie organizacje pozarządowe oraz inicjatywy społeczne: fundacja Generacja, Spółdzielnia Socjalna Zeroban, Way of Taste, Czas Dziecka. Przez całe wydarzenie otwarta będzie strefa Super Sortera i Bioli  w ramach partnerstwa Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG "Czyste Miasto Gdańsk". Uczestnicy i uczestniczki festynu będą mogli odpocząć na leżakach i pufach oraz wziąć udział we wspólnym szyciu toreb, woreczków, saszetek, piórników i innych ozdób lub poznać tajniki wyplatania koszyczków i donic ozdobnych z wikliny papierowej. Doświadczona krawcowa będzie mogła na miejscu dokonać drobnych poprawek krawieckich ubrań przyniesionych z domu lub kupionych na pchlim targu. Organizatorzy zapowiadają różnego rodzaju konkursy z nagrodami.

Teatr

O godzinie 15.00 na scenie przy Dworze Uphagena stanie Teatr Czwarte Miasto. Aktorzy wraz z widownią wspólnie stworzą interaktywny spektakl pt. "Kosz". Widzowie od początku do końca będą zaangażowani w to, jak potoczy się akcja. Językiem będzie ruch, muzyka i to, co znajduje się w... koszu. Dzieci podczas spektaklu będą się uczyć jak dbać o naszą Ziemię, a do tego uruchomią wszystkie swoje zmysły. Przedstawienie jest świetną okazją do uwolnienia wyobraźni, abstrakcyjnego humoru przy wykorzystaniu m.in. przedmiotów codziennego użytku. Po spektaklu odbędą się warsztaty teatralne przeprowadzone przez aktorkę i edukatorkę Karolinę Adamską-Latoch

Spotkania autorskie

Czy psychologia jest powiązana z ekologią? Jeśli tak to w jaki sposób? O związku psychologii z biologią i o swoich odkryciach, jakie poczyniła przez 28 lat pracy jako psycholog, opowie Ela Juszczyk, autorka książki "Lot ku wolności. O życiu, psychologii i o tym, co działa." A Ilona Klein-Tragier z Way of Taste i KT Partnerzy opowie o vanie zmienionym na camper, o drodze stworzenia własnej marki poprzez rodzinną pasję i życie w zgodzie z naturą oraz o swojej książce i magazynie. UWAGA… Będzie można zwiedzić aż dwa przerobione campery, które zaparkują obok sceny!

Pchli Targ

Ubrania, bibeloty, książki, zabawki i rękodzieło, czyli rozmaitości w przystępnych cenach. Wystawcami będą mieszkańcy i mieszkanki dzielnicy. Jednym z wystawców będzie Dobry Deal - sklep ekonomii społecznej - nowy projekt Fundacji RC, promujący lokalną przedsiębiorczość spółdzielni socjalnych organizacji pozarządowych. Zaprezentowana zostanie oferta Fundacji Sprawni Inaczej (ceramika), Spółdzielni Socjalnej Zeroban (wyroby szyte z banerów i próbników materiałowych), Teodoryka Wioski Mydlarskiej (naturalne mydła i sole do kąpieli) oraz Mazurskie Słoiki (konfitury i syropy).

Coś dla ciała

Cały dzień spędzony na świeżym powietrzu na pewno wymaga także zadbania o kubki smakowe gości odwiedzających festyn. Organizatorzy zaprosili lokalną gastronomię do zaprezentowania swojej oferty. To będzie podróż przez różne kultury - od kuchni rosyjskiej, tatarskie przysmaki oraz wegańskie propozycje.

O wydarzeniu

"WRZESZCZ::EKO jest dla Fundacji RC ważnym wydarzeniem, której celem jest integracja lokalnej społeczności na styku trzech dzielnic: Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny oraz Aniołki. To impreza sąsiedzka, dzięki której chcemy pokazać potencjał, jaki daje siedziba naszej organizacji oraz promocja działań innych organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych." - mówi Małgorzata Sokołowska, koordynatorka projektu Pomorska Animacja Społeczna 2.0 - "Ekologia jest obecnie jednym z przodujących społecznych trendów, który jest nam bardzo bliski. Z naszej diagnozy wynika, że to temat ważny także dla naszej społeczności - mieszkanki i mieszkańcy całego Wrzeszcza i Aniołek chętnie angażują się w działania wokół niemarnowania i dawania drugiego życia. Zapraszamy serdecznie do spędzenia tej wrześniowej soboty na naszym dziedzińcu i dołączenia do ekologicznego zawrotu głowy"

Program

Szczegółowy program znajduje się pod linkiem: https://fb.me/e/2FfWuuyxX

view szablon artykułu