Znamy tegorocznych laureatów Srebrnego Drzewka. Kapituła przyznała nagrody jednogłośnie [RELACJA]

Po raz 14. przyznane zostały Srebrne Drzewka, czyli nagrody za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy i integracji społecznej. W tym roku wyjątkowo laureatów poznaliśmy podczas transmisji online, której gościem specjalnym był Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Wyraźmy sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet! W dniach 1-7 grudnia odbędzie się Pomorski Tydzień Białej Wstążki [ZAPROSZENIE]

W imieniu Organizatorów wydarzenia, serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w pierwszym "Pomorskim Tygodniu Białej Wstążki" w dniach 1-7 grudnia br. Patronat honorowy sprawuje Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego.

Już wkrótce Gala „Srebrnego Drzewka”! W tym roku uroczystość odbędzie się w Internecie [ON-LINE]

Co roku w okolicach Dnia Pracownika Socjalnego, Samorząd Województwa Pomorskiego stara się wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w pomaganie potrzebującym. W tym roku uroczysta gala wręczenia „Srebrnych Drzewek" odbędzie się 20 listopada. Tak jak wiele innych wydarzeń w ostatnim czasie, również ta uroczystość odbędzie się w przestrzeni internetowej. Więcej informacji poniżej.

Zasady postępowania przy udzielaniu świadczeń w zakresie leczenia uzależnień w czasie trwania pandemii [INFORMACJA]

W związku z sytuacją epidemiczną, w dniu 4 listopada Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące udzielania świadczeń w zakresie leczenia uzależnień, dotyczące zasad organizacji bezpośredniej pracy w ambulatoriach, prowadzenia oddzialu dziennego oraz całodobowego.

Jak? Być i działać razem. Już 24 listopada odbędzie się 9. Forum Inicjowania Rozwoju! [ON-LINE]

We wtorek, 24 listopada br. po raz dziewiąty odbędzie się Forum Inicjowania Rozwoju. W tym roku z powodu epidemii COVID-19 wydarzenie odbędzie się w formule on-line.

Światowy Dzień Adopcji - 9 listopada. Pomyślmy o dzieciach, które szukają domu pełnego miłości [WYWIAD]

Z roku na rok coraz więcej rodzin chce adoptować dziecko. Jednak polskie procedury i nacisk na pracę z biologicznymi krewnymi znacznie wydłużają czas, w którym dziecko może znaleźć nową rodzinę. O tym, jak wyglądają wszystkie etapy przysposobienia dziecka i dlaczego trudno jest adoptować małe dziecko, Natalii Kłopotek-Główczewskiej opowiada Joanna Bartoszewska, dyrektorka Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku.

Już 10 listopada odbędzie się V Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami! [INFORMACJA]

V Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się 10 listopada 2020 roku w formie online, w godz. 10.00-13.00. Spotkanie poświęcone będzie tematyce: „Aktywna dostępność – jak działać, by żyć razem, nie osobno?"

XXVII posiedzenie Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej [RELACJA, PLIKI DO POBRANIA]

XXVII posiedzenie Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej odbyło się 20 października 2020. Komitet obradował zdalnie.

Pierwsze spotkanie Zespołu Zadaniowego do opracowania projektu WPWRiSPZ 2021-2030 [RELACJA, PLIKI DO POBRANIA]

W środę, 28 października 2020 roku w trybie online odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Zadaniowego do opracowania projektu Wojewódzkiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2021-2030. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołu oraz Pani Katarzyna Świeczkowska – przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

#PomagamyPomagać! W związku ze stanem epidemii COVID-19 w wielu placówkach pomocy społecznej na Pomorzu [AKTUALNE POTRZEBY]

Grafika promująca akcję #PomagamyPomagać. Autor M.Kochanowski
Grafika promująca akcję #PomagamyPomagać. Autor M.Kochanowski

Stan epidemii wywołany wirusem SARS-CoV-2 wywiera wpływ na większość obszarów naszego życia. Nie inaczej jest z instytucjami zajmującymi się na co dzień wsparciem osób wykluczonych społecznie. Napływają do nas sygnały o ciężkiej sytuacji w takich instytucjach jak: domy pomocy społecznej, schroniska/noclegownie dla osób bezdomnych i inne. W niektórych przypadkach sytuacja jest dramatyczna, brakuje podstawowych środków ochrony, jak np. maseczki czy rękawiczki jednorazowe.

Pomoc społeczna również potrzebuje wsparcia

Widzimy, jak wielu przedsiębiorców, ale również zwykłych mieszkańców Pomorza chce jak tylko może zaangażować się w działania pomocowe. Działa już specjalna platforma pomocowa dla szpitali, trwają akcje szycia maseczek, przygotowywane są posiłki dla lekarzy. Chcielibyśmy podkreślić, że pomoc jest teraz niezwykle potrzebna również wielu placówkom niosącym wsparcie dla osób marginalizowanych - tak ideę akcji tłumaczy Katarzyna Weremko, dyrektor ROPS. 

Na co dzień głównym zadaniem ROPS jest koordynacja polityki społecznej w regionie. W sytuacji powszechnego zagrożenia życia i zdrowia wielu mieszkańców naszego województwa, musimy skoncentrować się na koordynacji działań poprawiających bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i podopiecznych różnych placówek pomocy społecznej. Apel w sprawie roli ROPS w sytuacji epidemii wystosowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podsumowuje Weremko. 

Pismo MRPiPS dostępne do pobrania poniżej:

W związku z tym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej uruchamia akcję #PomagamyPomagać! Celem akcji jest zebranie informacji o potrzebach różnych instytucji pomocy i integracji społecznej z Pomorza oraz poszukiwanie potencjalnych darczyńców, którzy mogliby wesprzeć potrzebujące wsparcia placówki. Może dzięki temu uda się zapobiec prawdziwej tragedii, która może nastąpić z powodu braku niezbędnych środków ochronny. Ponadto potencjał wielu darczyńców będzie mógł być efektywnie wykorzystany!

Chciałbym pomóc. Jak mam się zgłosić?

Poszukujemy firm, organizacji lub zwykłych mieszkańców Pomorza, którzy chcieliby przekazać środki bezpieczeństwa (takie jak np.: maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące i inne) placówkom pomocy społecznej z województwa. Zespół ROPS wykorzysta uzyskane informacje  – w porozumieniu ze służbami Wojewody – do dopasowania darczyńcy do odpowiedniej placówki pomocy społecznej z województwa. Osoby, firmy lub organizacje chcące pomóc prosimy o wypełnienie specjalnego formularza zgłoszeniowego:

#PomagamyPomagać Zgłoś swoją ofertę.
https://forms.gle/dYnvT6on6pt5VzXs5

Moja placówka lub instytucja potrzebuje pomocy

Zbieramy informacje dot. placówek pomocy społecznej m.in. domów pomocy społecznej, placówek dla osób bezdomnych (schroniska, noclegownie) czy warsztatów terapii zajęciowej, które wymagają pomocy w związku ze stanem epidemii COVID-19. Zgłaszać do nas mogą się również ośrodki pomocy społecznej oraz powiatowe centra pomocy rodzinie, które w związku z realizacją swoich zadań w warunkach epidemii, również wymagają dodatkowego wyposażenia w środki bezpieczeństwa / higieniczne lub nadzorują wymagające wsparcia placówki. W tym celu prosimy o przysłanie zgłoszeń poprzez formularz.

#PomagamyPomagać Zapotrzebowanie na środki higieniczne - województwo pomorskie: 
https://forms.gle/acMzpvKcUEp3Hjci8

W razie potrzeby prosimy o kontakt telefoniczny z ROPS
nr tel. tel. 58 32 68 561 lub e-mail: rops@pomorskie.eu

 

Aktualizacja

16.04.2020

wg. stanu na 16.04 potrzeba przede wszystkim:

  • 500 szt. maseczek
  • 200 szt. przyłbic
  • 200 szt. kombinezonów
  • 5000 par rękawiczek
  • min. 250l płynów odkażających/mydła
  • środki higieny osobistej, pieluchomajtki i inne

Grafika z aktualnymo danymi w zakresie zapotrzebowania. Autor: M.Bomba

view szablon artykułu