Darmowe, domowe testy na HIV [INFORMACJA]

Fundacja Edukacji Społecznej w Warszawie prowadzi kampanię społeczną "Koniec AIDS" w ramach której można samodzielnie wykonać test na obecność wirusa HIV we własnym domu.

Darmowa aplikacja graficzna dla podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji non-profit [INFORMACJA CANVA]

Canva - proste narzędzie internetowe do tworzenia grafik, dostępne jest za darmo w wersji premium dla podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji non-profit.

Natychmiastowa izolacja osób stosujących przemoc w rodzinie – nowe regulacje prawne [INFORMACJA]

Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 maja ustawę antyprzemocową. Odtąd to nie ofiara, lecz sprawca przemocy domowej będzie musiał opuścić wspólny lokal.

"PFRON wspiera Ciebie" - pakiet rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami [INFORMACJA]

„PFRON wspiera Ciebie" to element rządowej Tarczy Antykryzysowej i pakiet rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami w okresie pandemii koronawirusa. Jednym z elementów wsparcia jest dofinansowanie kosztów domowej opieki nad tymi, którzy nie mogą korzystać ze zorganizowanych zajęć, np. w warsztatach terapii zajęciowej. Program zakłada przekazanie środków w wysokości 500 zł miesięcznie dla jednej osoby z niepełnosprawnością i wypłacanie ich przez trzy miesiące.

Znasz kogoś kto wspiera seniorów podczas epidemii? Zgłoś go do nagrody w konkursie „Pomorskie Dla Seniora”! [TERMIN DO 17.06!]

Epidemia COVID-19, to trudny czas dla wszystkich. Jedną z najbardziej zagrożonych grup są natomiast osoby powyżej 60 roku życia. Seniorzy należą bowiem do grupy wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. W związku tym spora część osób starszych zmuszona została do bezwzględnego pozostania w domu. W wielu przypadkach osoby te z dnia na dzień zostały po prostu odcięte od świata.

Pomoc w radzeniu sobie z problemem alkoholowym w czasie epidemii COVID-19 [Informacja PARPA]

Wspólnota Anonimowych Alkoholików informuje wszystkie osoby, które poszukują pomocy w zdrowieniu z uzależnienia od alkoholu, że istnieje możliwość kontaktów i spotkań z członkami AA za pośrednictwem telefonu oraz Internetu.

Osobisty plan awaryjny - jak uchronić się przed przemocą domową podczas epidemii ? [WSKAZÓWKI RPO]

Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Fundacją Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieską Linią, opracował "Osobisty plan awaryjny", czyli swego rodzaju poradnik dla osób doświadczających przemocy domowej.

Remonty i łatwiejszy dostęp. 4,5 mln zł na modernizację jednostek rehabilitacyjnych z Pomorza

Dofinansowanie uzyskają obiekty służące rehabilitacji, jak domy pomocy społecznej czy ośrodki szkolno-wychowawcze. Zamontowane zostaną windy i podjazdy la wózków. Dzięki inwestycjom dostęp do budynków będzie łatwiejszy, wygodniejszy i dostosowany do potrzeb.

Stanowisko PARPA w sprawie świadczenia pomocy członkom rodzin z problemem alkoholowym i problemem przemocy [REKOMENDACJE]

W czasie pandemii w szczególnej sytuacji znajdują się dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, które nie mogą korzystać z pomocy udzielanej w świetlicach socjoterapeutycznych. Zawieszona jest również bezpośrednia forma pomocy w placówkach leczenia uzależnień, punktach konsultacyjnych, grupach terapeutycznych dla osób doświadczających przemocy domowej.

"Zaświeć się na niebiesko" - dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Zdjęcie poglądowe, pokazuje rysy ludzkiej głowy w formie puzzli.
Grafika: www.pixbay.com

W tym roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest on-line. Każdy może wziąć udział w akcji "Zaświeć się na niebiesko". Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzeby i problemy osób dotkniętych autyzmem, a przy tym rozpowszechnianie wiedzy o tym zaburzeniu.

 

Dlaczego obchodzimy ten Dzień?

Dziś, czyli 2 kwietnia, przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchody tego Dnia mają zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają osoby dotknięte autyzmem i ich bliscy. A przecież osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.

Obchody Dnia Autyzmu to też okazja do światowego, politycznego zaangażowania i owocnej współpracy międzynarodowej w tym obszarze. Zaakcentowany jest nacisk na umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów osób dotkniętych autyzmem i poprawę dostępu do usług opiekuńczych.

Co wiemy o osobach z autyzmem?

W Polsce (wg danych) problem autyzmu dotyczy ok. 400 tys. chorych i ich najbliższych. Specjaliści zakładają, że na świecie co setne dziecko rodzi się z zaburzeniami autystycznymi. Osoby z autyzmem często mają przeciętną lub ponad przeciętną inteligencję. Ważne jest wczesne wykrycie choroby i dostosowanie odpowiedniego leczenia, które może pomóc osobie w funkcjonowaniu społecznym - niestety na razie zbyt późno stawiana jest odpowiednia diagnoza. Przyczyny autyzmu nadal są znane, choć mówi się o czynnikach ryzyka wystąpienia choroby.

Najczęstszym z objawów autyzmu jest zaburzenie w odbiorze przez chorego otaczającego go świata: w inny sposób odbiera dźwięk, obraz, zapach, smak, dotyk. Chory tworzy swój wewnętrzny świat, który często różni się od ludzi zdrowych. Autysta ma problem z wyrażaniem emocji i budowaniem relacji społecznych, przez co staje się jeszcze bardziej osamotniony i niezrozumiany. Wiedza dotycząca autyzmu zmienia świadomość społeczeństwa wobec osób chorych. 

Przyłączamy się do akcji?

„Zaświeć się na niebiesko" (Light It Up Blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku. Inicjatywa polega na wyrażeniu solidarności z osobami z autyzmem poprzez podświetlenie na niebiesko budynków instytucji publicznych i komercyjnych.  W tym roku obchody tego wydarzenia przenoszą się dodatkowo do Internetu. Nie będzie spotkań, wykładów, pikników. Każdy z nas może włączyć się do akcji poprzez założenie niebieskiego ubrania lub zaakcentowanie kolorem niebieskim swoich stron internetowych.

Chcesz jeszcze lepiej poznać i zrozumieć świat autyzmu oraz pomóc chorym? Wejdź na https://www.polskananiebiesko.pl/

view szablon artykułu