Dziecko z FASD w przedszkolu i w szkole. Weź udział w webinarium 30.09!

Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome, FAS, AZP) – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.

Kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych za nami ! [RELACJA]

W piątek, 18.09.2020 odbyło się kolejne, już czwarte w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Posiedzenie prowadziła Przewodnicząca Rady Pani Katarzyna Heba.

Rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego realizacji zadania publicznego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej [WYNIKI]

Zarząd Województwa Pomorskiego w dniu 22 września 2020 roku podjął uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia konkursu ofert w sprawie zlecenia realizacji zadania publicznego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej organizacjom pozarządowym i innym podmiotom uprawnionym, wraz z udzieleniem dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaplanowanych na realizację tego zadania w roku 2020.

Trwają szkolenia dla zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie [RELACJA]

W dniu 14 września rozpoczął się cykl szkoleń dla członków zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z terenu naszego województwa pt." Rozwiązywanie sytuacji trudnych w pracy ZI / kiedyś i dziś / jak się prościej odnaleźć w zmieniającej się rzeczywistości społecznej."

XXVI Posiedzenie Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej [relacja, materiały do pobrania]

Pomorski Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej 10 września 2020 roku obradował po raz XXVI. Z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 i tym razem spotkanie odbyło się w formie zdalnej. W posiedzeniu po raz pierwszy uczestniczył nowy przedstawiciel Nadwiślańskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej: Krzysztof Sławski - Koordynator merytoryczny NOWES. Witamy w gronie PKRES!

Ogłoszenie o rozpoczęciu procesu uzgodnień projektów zintegrowanych dot. rozwoju infrastruktury i usług społecznych w ramach RPO WP 2014-2020. Nabór fiszek do 12.10!

Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP) planuje ogłoszenie naboru na realizację projektów zintegrowanych w ramach Poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych w powiązaniu z Działaniem 7.3 Infrastruktura społeczna. Przyjęta formuła oznacza, że każdy podmiot biorący udział w naborze realizować będzie dwa projekty:

Za nami 5 Lokalne Forum Międzysektorowe w Lęborku [RELACJA]

W dniu 8 września 2020 roku w Lęborku odbyło się 5 Lokalne Forum Międzysektorowe zorganizowane przez UP Foundation - Fundację Inicjowania Rozwoju.

Jako pracownik socjalnych pracowałeś w ostatnim czasie w formie zdalnej? Weź udział w badaniu [ZAPROSZENIE]

Międzynarodowa Federacja Pracy Socjalnej i Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz Uniwersytet Gdański zaprasza do udziału w badaniu ankietowym: Pracownik socjalny w czasie pracy zdalnej.

Obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie [INFORMACJA]

W imieniu Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego serdecznie zapraszamy na obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, będące częścią pomorskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Odmień swoją głowę," odbywające się w dniach 13 - 18 września 2020 r w całym Trójmieście.

Darmowe, domowe testy na HIV [INFORMACJA]

Zdjęcie poglądowe. Przedstawia napis: HIV
Fot. pixabay.com

Fundacja Edukacji Społecznej w Warszawie prowadzi kampanię społeczną "Koniec AIDS" w ramach której można samodzielnie wykonać test na obecność wirusa HIV we własnym domu.

 

"Koniec AIDS"

Jest to kampania społeczna, mająca na celu nakłonienie Polek i Polaków do badania się na obecność wirusa HIV. Polega na wprowadzeniu możliwości samodzielnego wykonania darmowego testu na obecność wirusa HIV w domu. Przedsięwzięcie realizuje Fundacja Edukacji Społecznej w Warszawie.

 

O wirusie HIV

 • HIV to nie wyrok. Od lat 90. istnieją skuteczne leki, które zapobiegają rozwinięciu się wirusa w AIDS. W Polsce są refundowane w 100 proc.
 • Tylko co dziesiąty dorosły w Polsce zrobił kiedykolwiek w życiu test na obecność wirusa HIV. Od wielu lat zajmujemy pod tym względem niechlubne ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, mimo że testy od lat są nie tylko darmowe, ale i anonimowe.
 • Szacuje się, że co drugi nosiciel wirusa HIV w Polsce, nie wie, że jest zakażony. Tymczasem dane Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że liczba zakażeń wzrosła w 2019 roku o 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
 • Wiele osób diagnozę poznaje dopiero, kiedy po bezobjawowej fazie zakażania - trwające od 8 do 10 lat - wirus HIV rozwija się w AIDS.
 • Największe ryzyko transmisji wirusa zachodzi w przypadku transfuzji krwi osoby zakażonej - chociaż w dzisiejszych czasach takie przypadki zdarzają się już niezwykle rzadko. Następny na liście jest poród. Na trzecim i czwartym miejscu znajduje się użycie tych samych igieł do zastrzyków dożylnych i podskórnych. I choć zakażenie podczas stosunku jest dopiero na 6. miejscu, jest dziś najczęstszą droga transmisji HIV. 

 

Jak się przebadać ?

Aby wykonać test na HIV samodzielnie w domu należy:

 1. Zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numerem: 800 14 14 23
 2. Powiedzieć doradcy/doradczyni ds. HIV, że "chcemy wykonać test na HIV w domu"
 3. Dowiedzieć się jak to zrobić
 4. Zapisać kod, który otrzymamy podczas rozmowy
 5. Aby zamówić test do domu należy kliknąć „zamów test" na stronie internetowej
 6. Użyć zapisanego kodu, wtedy test otrzymamy bezpłatnie

 

Testy są wysyłane pocztą, ważne, żeby przed ich zrobieniem zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania oraz materiałem video dostępnym pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=oraHFXCgPKI&t=153s

 

Szczegółowe informacje

Więcej informacji o kampanii Koniec Aids i domowych testach na HIV na stronie internetowej http://www.projekttest.pl/

view szablon artykułu