Jak funkcjonują przedsiębiorstwa społeczne z subregionu nadwiślańskiego w czasie epidemii?

Kryzys wywołany epidemią COVID-19 dotyka niemal wszystkie dziedziny działalności gospodarczej, w tym ekonomię społeczną. Zapraszamy do przeczytania krótkich historii o tym jak w sytuacji kryzysu radzą sobie przedsiębiorstwa społeczne ze wschodniej części Pomorza. Do tej pory pisaliśmy już o sytuacji przedsiębiorstw społecznych z obszaru metropolitalnego i południowego. Pisaliśmy również o sytuacji w podmiotach reintegracyjnych. Tym razem sprawdziliśmy sytuację podmiotów, które na co dzień współpracują z Nadwiślańskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Dzierzgoniu.

Zmiany w zakresie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych [STANOWISKO PARPA]

W życie weszła ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz.1086), która wprowadziła istotne zmiany w zakresie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz wydatkowania środków pochodzących z opłat za te zezwolenia, m.in. możliwość wydłużenia ważności zezwoleń, zwolnienia z opłat, przedłużenia terminu dokonania opłaty, a także zmiany dotyczące wykorzystania środków pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, dające możliwość wydatkowania tych środków również na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Wiesz jak poprawić dostępność produktów dla osób z ograniczeniami w mobilności i percepcji ? Weź udział naborze !

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poznaniu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych ogłasza II turę naboru do Inkubatora „Generator Dostępności". Poszukiwane są rozwiązania służące poprawie dostępności produktów, usług i przestrzeni dla osób z ograniczeniami w mobilności i percepcji, w tym w szczególności osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Celem inicjatywy jest współpraca z zaangażowanymi osobami, organizacjami, instytucjami i firmami, które chcą tworzyć dla nich nowe, bardziej efektywne rozwiązania oraz dobrze znają sytuację i potrzeby grup, z którymi chcą pracować. Innowatorom zapewnia się wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz finansowe. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 czerwca 2020 r.

Pomoc dla Domu Pomocy Społecznej Nr 1 w Lęborku w związku z COVID-19 [Pomorskie S.O.S]

Powiat Lęborski złożył wniosek o udzielenie grantu na realizację wsparcia pracowników domów pomocy społecznej / zakładów opiekuńczo-leczniczych / zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych / hospicjów w walce z epidemią COVID-19 w ramach projektu „Pomorskie S.O.S".

Ocena zasobów pomocy społecznej województwa pomorskiego za rok 2019

Podczas XXII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 22 czerwca 2020 r. radni przyjęli informację dot. Oceny zasobów pomocy społecznej województwa pomorskiego za rok 2019. Dokument został przygotowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i zawiera najważniejsze kwestie dotyczące obszaru polityki społecznej na Pomorzu w minionym roku.

Poradnia narkotykowa on-line [INFORMACJA]

Uruchomiona została internetowa platforma poradni narkotykowej. Oferuje pomoc email,czat z ekspertem a także wyszukiwarkę placówek w miejscu zamieszkania.

Pomoc dla ośrodka w Wandzinie w związku z COVID-19. Pierwsza umowa w ramach Pomorskie S.O.S podpisana!

Sprzęt do wyposażenia izolatek, środki ochrony osobistej, sprzęt medyczny (m.in. EKG), sprzęt do dezynfekcji to niektóre z materiałów jakie otrzyma ośrodek w Wandzinie w związku z COVID-19. Pierwsza umowa na dofinansowanie grantu w ramach "Pomorskie S.O.S" podpisana. Dofinansowanie wyniesie 84 tys. zł.

Marsz Żółtej Wstążki Online. Marsz o godność – solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego.

Co roku ulicami Warszawy przechodzi Marsz Żółtej Wstążki, Marsz o godność – solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. W tym roku wydarzenie to ma formę online i trwa od 20 maja do 9 czerwca 2020 r. Organizatorami są Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego.

Darmowe, domowe testy na HIV [INFORMACJA]

Fundacja Edukacji Społecznej w Warszawie prowadzi kampanię społeczną "Koniec AIDS" w ramach której można samodzielnie wykonać test na obecność wirusa HIV we własnym domu.

Darmowe, domowe testy na HIV [INFORMACJA]

Zdjęcie poglądowe. Przedstawia napis: HIV
Fot. pixabay.com

Fundacja Edukacji Społecznej w Warszawie prowadzi kampanię społeczną "Koniec AIDS" w ramach której można samodzielnie wykonać test na obecność wirusa HIV we własnym domu.

 

"Koniec AIDS"

Jest to kampania społeczna, mająca na celu nakłonienie Polek i Polaków do badania się na obecność wirusa HIV. Polega na wprowadzeniu możliwości samodzielnego wykonania darmowego testu na obecność wirusa HIV w domu. Przedsięwzięcie realizuje Fundacja Edukacji Społecznej w Warszawie.

 

O wirusie HIV

 • HIV to nie wyrok. Od lat 90. istnieją skuteczne leki, które zapobiegają rozwinięciu się wirusa w AIDS. W Polsce są refundowane w 100 proc.
 • Tylko co dziesiąty dorosły w Polsce zrobił kiedykolwiek w życiu test na obecność wirusa HIV. Od wielu lat zajmujemy pod tym względem niechlubne ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, mimo że testy od lat są nie tylko darmowe, ale i anonimowe.
 • Szacuje się, że co drugi nosiciel wirusa HIV w Polsce, nie wie, że jest zakażony. Tymczasem dane Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że liczba zakażeń wzrosła w 2019 roku o 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
 • Wiele osób diagnozę poznaje dopiero, kiedy po bezobjawowej fazie zakażania - trwające od 8 do 10 lat - wirus HIV rozwija się w AIDS.
 • Największe ryzyko transmisji wirusa zachodzi w przypadku transfuzji krwi osoby zakażonej - chociaż w dzisiejszych czasach takie przypadki zdarzają się już niezwykle rzadko. Następny na liście jest poród. Na trzecim i czwartym miejscu znajduje się użycie tych samych igieł do zastrzyków dożylnych i podskórnych. I choć zakażenie podczas stosunku jest dopiero na 6. miejscu, jest dziś najczęstszą droga transmisji HIV. 

 

Jak się przebadać ?

Aby wykonać test na HIV samodzielnie w domu należy:

 1. Zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numerem: 800 14 14 23
 2. Powiedzieć doradcy/doradczyni ds. HIV, że "chcemy wykonać test na HIV w domu"
 3. Dowiedzieć się jak to zrobić
 4. Zapisać kod, który otrzymamy podczas rozmowy
 5. Aby zamówić test do domu należy kliknąć „zamów test" na stronie internetowej
 6. Użyć zapisanego kodu, wtedy test otrzymamy bezpłatnie

 

Testy są wysyłane pocztą, ważne, żeby przed ich zrobieniem zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania oraz materiałem video dostępnym pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=oraHFXCgPKI&t=153s

 

Szczegółowe informacje

Więcej informacji o kampanii Koniec Aids i domowych testach na HIV na stronie internetowej http://www.projekttest.pl/

view szablon artykułu