Dzień Chorób Rzadkich - 28.02.2021 [ARTYKUŁ]

Czy wiedzieliście, że w ostatni dzień lutego przypada Dzień Chorób Rzadkich? To święto mające na celu podniesienie świadomości o chorobach rzadkich i ich wpływie na życie pacjentów.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień NGO! [ŻYCZENIA]

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych obchodzony jest corocznie 27 lutego. Został ustanowiony przez brytyjską organizację humanitarną Marcis Liors Skadmanis, natomiast oficjalnie uznany przez Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego Rady Państw Morza Bałtyckiego w dniu 17 kwietnia 2010 r.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. MOPR w Gdańsku udziela wsparcia [INFORMACJA]

W dniach 22–28 lutego 2021 roku obchodzimy Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W związku z Tygodniem przypominamy, że wśród podmiotów oferujących pomoc osobom potrzebującym jest między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, który wraz z organizacjami pozarządowymi umożliwia skorzystanie z bezpłatnego wsparcia prawnego, obywatelskiego i mediacyjnego.

Po posiedzeniu Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych [RELACJA]

W poniedziałek 15 lutego br. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Ze względu na sytuację epidemiczną, posiedzenie odbyło się w formule on-line.

Konsultacje społeczne projektu Wojewódzkiego Programu Wyrównywania Szans Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 [INFORMACJA]

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych projektu Wojewódzkiego Programu Wyrównywania Szans Osób z Niepełnosprawnościami i Przeciwdziałania ich Wykluczeniu Społecznemu oraz Pomocy w Realizacji Zadań na rzecz Zatrudniania Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021 – 2030. Konsultacje potrwają od 15 lutego do 16 marca br.

Rada Ministrów za poprawą sytuacji pracowników socjalnych [INFORMACJA]

We wtorek 9 lutego 2021 roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. W projekcie zawarte zostały rozwiązania na rzecz poprawy sytuacji pracowników socjalnych, jak zwiększenie dodatków za pracę w terenie dla tychże pracowników, zniesienie odpłatności dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ośrodkach wsparcia czy zaostrzenie kar za nielegalne placówki.

W dniach 8-14 lutego trwa akcja „Róża od Świętego Walentego” [INFORMACJA]

W ramach tegorocznej akcji, które z uwagi na zagrożenie epidemiczne przyjęło formułę online, zaplanowano szereg wydarzeń w tym między innymi warsztaty, webinary oraz koncert.

Spotkanie on-line dla NGO dotyczące Umowy Partnerstwa 2021-2027 [INFORMACJA]

Zapraszamy na spotkanie środowisk pozarządowych poświęcone ustaleniom przyjętym przez Rząd RP w projekcie tzw. Umowy Partnerstwa, która przesądza o podziale środków finansowych w budżecie UE pomiędzy poszczególne województwa w latach 2021-2027. Spotkanie odbędzie się przy pomocy platformy ZOOM w dniu 10 lutego 2021 roku o godzinie 11:00.

Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenia i grupy wsparcia online dla opiekunów rodzinnych! [INFORMACJA]

Fundacja Hospicyjna, Hospicjum Dutkiewicza oraz Fundacja Agora zapraszają na bezpłatne szkolenia i grupy wsparcia online dla opiekunów rodzinnych. Spotkania odbywać się będą na platformie ClickMeeting.

Granty Funduszu Inicjowania Rozwoju Fundacji "UP FOUNDATION" rozdane! [RELACJA]

Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia.
Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia.

Pięć innowacyjnych partnerstw między organizacjami pozarządowymi, biznesem i sektorem publicznym z województwa pomorskiego otrzyma wsparcie na pierwsze kroki w realizacji swoich projektów.

6. edycja FIR

18 grudnia Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION (UPF) już po raz szósty ogłosiła listę laureatów Funduszu Inicjowania Rozwoju – konkursu grantowego dla innowacyjnych partnerstw organizacji pozarządowych z biznesem i sektorem publicznym. Te nowatorskie inicjatywy mają być odpowiedzią na wyzwania społeczności lokalnych na Pomorzu, a także w przyszłości w Polsce. Wydarzenie to realizowane jest w partnerstwie z takimi instytucjami jak: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdańska, Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, POLPHARMA S.A., LPP S.A. oraz Farm Frites Poland S.A. Dotychczas, w ramach konkursu partnerzy zainwestowali ponad pół miliona  złotych w 30 innowacyjnych pomysłów partnerstw międzysektorowych wspierających działania na rzecz społeczności lokalnych.

„Wrażenia dotyczące 10 inicjatyw, które brały udział w finale 6. edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju były ekscytujące. Po raz pierwszy uczestnicy konkursu byli objęci akceleratorem wsparcia, w ramach którego pomagaliśmy udoskonalić inicjatywy złożone w konkursie. Indywidualne wsparcie merytoryczne i warsztaty szyte na miarę potrzeb przyszłych grantobiorców okazały się przydatne." – mówi Monika Hinc – prezeska UPF. 

Laureaci

W tym roku wsparcie merytoryczne oraz granty otrzymały następujące projekty i organizacje pozarządowe w partnerstwie z biznesem i instytucją publiczną :

  1. #SPÓJRZNASIEBIE Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge Gdańsk we współpracy z partnerem publicznym- Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II w Gdańsku, partnerem biznesowym - Projekt PR oraz Fundacją Fala Nowej Kultury  w wysokości 20 000 złotych – na projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi wśród nastolatków na problem dotyczący akceptacji ciała i związanych z tym konsekwencji,
  2. „Pojąć Głębię" -  dla osób z dysfunkcją wzroku" Spółdzielni Socjalnej Dalba i Fundacji "I See You" we współpracy z partnerem publicznym - Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku i partnerem biznesowym: Happy Dive Centrum Nurkowania – 20 000 zł na innowacyjny program rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku poprzez nurkowanie,
  3. CUMY - otwarty warsztat na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku – Fundacji CUMY we współpracy z partnerem publicznym - Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i partnerem biznesowym: Yaboo sp. z o.o.– 20 000 zł na stworzenie pracowni rzemieślniczej i warsztatów m.in. z druku 3d.
  4. "Rozwiń żagle! Fundacji Centrum Praw Kobiet Oddział Gdańsk we współpracy z partnerem publicznym - Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku i partnerem biznesowym - Szkołą Żeglarstwa JUNGA  –
    10 000 zł, na terapeutyczny kurs żeglarstwa z dla kobiet po doświadczeniach przemocy,
  5.  "Artystyczna Inicjatywa" Stowarzyszenia Kaszubskie Centrum Edukacji ,,VADEMECUM" w Luzinie we współpracy z partnerem publicznym - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Luzinie i partnerem biznesowym - Cafe Ambasador oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w  Luzinie i Pracownią Psychologii Pracy i Transportu – 5000 zł – na program terapeutyczny i kampanię społeczną zwracającą uwagę na problem osób z kryzysami psychicznymi w gminie Luzino.

Przebieg wydarzenia

Wydarzenie transmitowane na żywo na Facebooku i  You Tube rozpoczęto od podsumowania tegorocznej edycji Konkursu i pokazania najważniejszych efektów Funduszu Inicjowania Rozwoju.  Ważnym punktem programu była rozmowa Jowity Twardowskiej - ekspertki ds. CSR z Mają Lipiak - prezeską i CEO pierwszej agencji marketingowej w Polsce, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością o nazwie "Leżę i Pracuję". Ekspertki wspólnie szukały "przepisu na międzysektorową innowację" i dały odpowiedź na wiele ważnych pytań dotyczących współpracy międzysektorowej w dobie pandemii. "Tuż  po tej inspirującej rozmowie wspólnie z partnerami głównymi: Polpharma SA i LPP SA, Partnerem - Farm Frites Poland S.A. oraz przedstawicielkami Urzędu Marszałkowskiego wręczyliśmy wybrane granty. To było piękne i bardzo wzruszające spotkanie z laureatami Konkursu, którzy w tym roku wykonali naprawdę dużo pracy i włożyli mnóstwo swojego zaangażowania w realizację kampanii crowdfundingowych oraz przygotowanie swoich projektów." - dodaje  Natalia Siuda-Piotrkowska – koordynatorka Funduszu. „Co roku zależy nam na wyborze  najbardziej rozwojowych inicjatyw mających potencjał do realizacji ważnych wyzwań społecznych oraz projektów trafiających do różnych grup społeczności w woj. pomorskim. W tym roku również mamy poczucie, że zostały wyróżnione te inicjatywy, które były najbardziej aktywne i perspektywiczne. Niektóre z nich poruszały tematy niszowe wymagające pierwszego wsparcia" – mówi Magdalena Rzeszotalska – dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR Polpharma SA. Od września partnerstwa ubiegające się o grant brały udział w warsztatach, wykładach i konsultacjach pozwalających na zoptymalizowanie i modyfikacje projektów w taki sposób, by były one jak najlepiej dostosowane do potencjalnych odbiorców projektu.  "Podczas finału organizacje pozarządowe przedstawiały komisji grantowej swoją ideę partnerstwa w formule krótkiej prezentacji. Po ich zakończeniu odbyły się obrady komisji grantowej, którym towarzyszyły żywe dyskusje na temat  ewolucji i rozwoju projektu od momentu złożenia wniosków do etapu końcowego.  Jak co roku, staraliśmy się nagrodzić projekty innowacyjne, które odpowiadają aktualnym wyzwaniom i mają szansę odbić się szerokim echem w danych społecznościach lokalnych."dodaje Patrycja Zbytniewska  - koordynator ds. projektów społecznych LPP SA.

Czym jest Fundusz Inicjowania Rozwoju?

To partnerski fundusz, który jest częścią ogólnopolskiej Kampanii 17 celów. Odpowiada na wyzwania dotyczące 17 globalnych celów zrównoważonego rozwoju ustanowionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w ramach agendy 2030. Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION wspólnie z partnerami przekazuje granty w wysokości do 25 tysięcy złotych dla najlepszych inicjatyw międzysektorowych z Pomorza, których liderem jest organizacja pozarządowa, a partnerami lokalne przedsiębiorstwo i instytucja publiczna. Fundusz powstał z inicjatywy Rady Programowej Forum Inicjowania Rozwoju – największego wydarzenia dot. społecznej odpowiedzialności na Pomorzu realizowanego co roku od 9 lat. Wspiera międzysektorowe innowacje społeczne. Obecnymi partnerami głównymi Funduszu Inicjowania Rozwoju są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. i LPP S.A., a partnerem Farm Frites Poland S.A.

Fundusz dał możliwość postawienia pierwszych kroków wielu potrzebnym inicjatywom, m.in.: Browarowi Spółdzielczemu z Pucka, który aktywizuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną poprzez pracę, firmie kurierskiej Tczewscy Kurierzy Rowerowi, przyjaznej środowisku, wykorzystującej rower jako środek transportu i dającej zatrudnienie osobom wychodzącym z bezdomności, sklepowi charytatywnemu LUK LUK z Sopotu, umożliwiającemu podejmowanie pracy podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - osobom chorym i długotrwale bezrobotnym, marce Zeroban łączącej ideę ekonomii społecznej i ekologii, dającej pracę w ramach przedsiębiorstwa społecznego, w którym drugie życie dostają niepotrzebne banery reklamowe, Teatrowi Dziecięcemu Jantark integrującemu środowiska wiejskie i miejskie przez spektakle oparte o ludową twórczość regionu, kawiarni Caffe Aktywni, wyróżnionej przez ASHOKA, innowacji społecznej Fundacji Świat Wrażliwy na projekt mentoringowy seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation od 9 lat włącza zagadnienia społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzysektorowej w działania biznesu, instytucji i organizacji pozarządowych na terenie województwa pomorskiego oraz w Polsce. Łączy różne organizacje do wspólnych działań na rzecz rozwiązywania problemów lokalnych społeczności. Zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) i zrównoważonego rozwoju.

Szczegółowe informacje

Więcej informacji o laureatach konkursu oraz o Fundacji Inicjowania Rozwoju pod linkiem: https://www.forumrozwoju.org.pl

 

[Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia online.]

view szablon artykułu