Spotkanie informacyjne - konkurs ofert w zakresie działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami [RELACJA]

W środę, 7 kwietnia br. odbyło się zdalne spotkanie poświęcone omówieniu konkursu ofert w zakresie działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Konsultacje społeczne projektu RPS dot. bezpieczeństwa zdrowotnego i wrażliwości społecznej zakończone [RAPORT]

Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął 6 kwietnia br. Raport z przebiegu konsultacji społecznych projektu Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego i wrażliwości społecznej.

Wysłuchania publiczne w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w Polsce! Daj się wysłuchać! [INFORMACJA]

Ruszyły zapisy na serię wysłuchań publicznych dot. projektu Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów krajowych przewidzianych w ramach nowego budżetu UE na lata 2021-2027. Pierwsze takie wysłuchanie odbędzie się już w środę 7 kwietnia br.

Fundusze Europejskie, Strategia Rozwoju Województwa, Krajowy Plan Obudowy, czyli jaka będzie przyszłość Ekonomii Społecznej? [RELACJA, WIDEO]

W środę 24 marca br. odbyło się zdalne spotkanie, podczas którego omówiono możliwości rozwoju ekonomii społecznej na Pomorzu w kolejnych latach. W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób. Jakie zagadnienia poruszono?

Rozpoczął się projekt „Pomorskie Dzieciom”. Służy przeciwdziałaniu negatywnych skutków epidemii COVID-19

Województwo Pomorskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego uruchamia nabór wniosków o udzielenie grantów na wsparcie w walce z epidemią COVID-19 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, m.in. dzieci i młodzieży przebywających w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej lub objętych opieką hospicjów domowych. Wsparcie możliwe będzie dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął zakres uzgodnień projektów 6.2.2 + 7.3 RPO WP. Rusza nabór wniosków o dofinansowanie

We wtorek 30 marca br. Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę w sprawie uzgodnienia zakresów zintegrowanych projektów w obszarze usług społecznych i infrastruktury społecznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Spotkanie informacyjne - konkurs ofert w zakresie działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami [RELACJA]

W środę, 7 kwietnia br. odbyło się zdalne spotkanie poświęcone omówieniu konkursu ofert w zakresie działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsze spotkanie z cyklu Social Economy Missions w ramach projektu SELF 26.03.2021 [RELACJA]

W piątek 26.03 br. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań SEM (Social Economy Missions) w ramach projektu SELF. Spotkanie online zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Ocena Zasobów Pomocy Społecznej za rok 2020. Prezentujemy projekty formularza i objaśnień do OZPS [INFORMACJA, PLIKI DO POBRANIA]

Został nieco ponad miesiąc do przygotowania przez gminy i powiaty dokumentu Ocena Zasobów Pomocy Społecznej. Termin upływa 30 kwietnia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej formularz OZPS za 2020 rok dostępny będzie w Centralnej Aplikacji Statystycznej najprawdopodobniej pod koniec marca br.

Granty Funduszu Inicjowania Rozwoju Fundacji "UP FOUNDATION" rozdane! [RELACJA]

Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia.
Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia.

Pięć innowacyjnych partnerstw między organizacjami pozarządowymi, biznesem i sektorem publicznym z województwa pomorskiego otrzyma wsparcie na pierwsze kroki w realizacji swoich projektów.

6. edycja FIR

18 grudnia Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION (UPF) już po raz szósty ogłosiła listę laureatów Funduszu Inicjowania Rozwoju – konkursu grantowego dla innowacyjnych partnerstw organizacji pozarządowych z biznesem i sektorem publicznym. Te nowatorskie inicjatywy mają być odpowiedzią na wyzwania społeczności lokalnych na Pomorzu, a także w przyszłości w Polsce. Wydarzenie to realizowane jest w partnerstwie z takimi instytucjami jak: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdańska, Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, POLPHARMA S.A., LPP S.A. oraz Farm Frites Poland S.A. Dotychczas, w ramach konkursu partnerzy zainwestowali ponad pół miliona  złotych w 30 innowacyjnych pomysłów partnerstw międzysektorowych wspierających działania na rzecz społeczności lokalnych.

„Wrażenia dotyczące 10 inicjatyw, które brały udział w finale 6. edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju były ekscytujące. Po raz pierwszy uczestnicy konkursu byli objęci akceleratorem wsparcia, w ramach którego pomagaliśmy udoskonalić inicjatywy złożone w konkursie. Indywidualne wsparcie merytoryczne i warsztaty szyte na miarę potrzeb przyszłych grantobiorców okazały się przydatne." – mówi Monika Hinc – prezeska UPF. 

Laureaci

W tym roku wsparcie merytoryczne oraz granty otrzymały następujące projekty i organizacje pozarządowe w partnerstwie z biznesem i instytucją publiczną :

  1. #SPÓJRZNASIEBIE Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge Gdańsk we współpracy z partnerem publicznym- Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II w Gdańsku, partnerem biznesowym - Projekt PR oraz Fundacją Fala Nowej Kultury  w wysokości 20 000 złotych – na projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi wśród nastolatków na problem dotyczący akceptacji ciała i związanych z tym konsekwencji,
  2. „Pojąć Głębię" -  dla osób z dysfunkcją wzroku" Spółdzielni Socjalnej Dalba i Fundacji "I See You" we współpracy z partnerem publicznym - Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku i partnerem biznesowym: Happy Dive Centrum Nurkowania – 20 000 zł na innowacyjny program rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku poprzez nurkowanie,
  3. CUMY - otwarty warsztat na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku – Fundacji CUMY we współpracy z partnerem publicznym - Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i partnerem biznesowym: Yaboo sp. z o.o.– 20 000 zł na stworzenie pracowni rzemieślniczej i warsztatów m.in. z druku 3d.
  4. "Rozwiń żagle! Fundacji Centrum Praw Kobiet Oddział Gdańsk we współpracy z partnerem publicznym - Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku i partnerem biznesowym - Szkołą Żeglarstwa JUNGA  –
    10 000 zł, na terapeutyczny kurs żeglarstwa z dla kobiet po doświadczeniach przemocy,
  5.  "Artystyczna Inicjatywa" Stowarzyszenia Kaszubskie Centrum Edukacji ,,VADEMECUM" w Luzinie we współpracy z partnerem publicznym - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Luzinie i partnerem biznesowym - Cafe Ambasador oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w  Luzinie i Pracownią Psychologii Pracy i Transportu – 5000 zł – na program terapeutyczny i kampanię społeczną zwracającą uwagę na problem osób z kryzysami psychicznymi w gminie Luzino.

Przebieg wydarzenia

Wydarzenie transmitowane na żywo na Facebooku i  You Tube rozpoczęto od podsumowania tegorocznej edycji Konkursu i pokazania najważniejszych efektów Funduszu Inicjowania Rozwoju.  Ważnym punktem programu była rozmowa Jowity Twardowskiej - ekspertki ds. CSR z Mają Lipiak - prezeską i CEO pierwszej agencji marketingowej w Polsce, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością o nazwie "Leżę i Pracuję". Ekspertki wspólnie szukały "przepisu na międzysektorową innowację" i dały odpowiedź na wiele ważnych pytań dotyczących współpracy międzysektorowej w dobie pandemii. "Tuż  po tej inspirującej rozmowie wspólnie z partnerami głównymi: Polpharma SA i LPP SA, Partnerem - Farm Frites Poland S.A. oraz przedstawicielkami Urzędu Marszałkowskiego wręczyliśmy wybrane granty. To było piękne i bardzo wzruszające spotkanie z laureatami Konkursu, którzy w tym roku wykonali naprawdę dużo pracy i włożyli mnóstwo swojego zaangażowania w realizację kampanii crowdfundingowych oraz przygotowanie swoich projektów." - dodaje  Natalia Siuda-Piotrkowska – koordynatorka Funduszu. „Co roku zależy nam na wyborze  najbardziej rozwojowych inicjatyw mających potencjał do realizacji ważnych wyzwań społecznych oraz projektów trafiających do różnych grup społeczności w woj. pomorskim. W tym roku również mamy poczucie, że zostały wyróżnione te inicjatywy, które były najbardziej aktywne i perspektywiczne. Niektóre z nich poruszały tematy niszowe wymagające pierwszego wsparcia" – mówi Magdalena Rzeszotalska – dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR Polpharma SA. Od września partnerstwa ubiegające się o grant brały udział w warsztatach, wykładach i konsultacjach pozwalających na zoptymalizowanie i modyfikacje projektów w taki sposób, by były one jak najlepiej dostosowane do potencjalnych odbiorców projektu.  "Podczas finału organizacje pozarządowe przedstawiały komisji grantowej swoją ideę partnerstwa w formule krótkiej prezentacji. Po ich zakończeniu odbyły się obrady komisji grantowej, którym towarzyszyły żywe dyskusje na temat  ewolucji i rozwoju projektu od momentu złożenia wniosków do etapu końcowego.  Jak co roku, staraliśmy się nagrodzić projekty innowacyjne, które odpowiadają aktualnym wyzwaniom i mają szansę odbić się szerokim echem w danych społecznościach lokalnych."dodaje Patrycja Zbytniewska  - koordynator ds. projektów społecznych LPP SA.

Czym jest Fundusz Inicjowania Rozwoju?

To partnerski fundusz, który jest częścią ogólnopolskiej Kampanii 17 celów. Odpowiada na wyzwania dotyczące 17 globalnych celów zrównoważonego rozwoju ustanowionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w ramach agendy 2030. Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION wspólnie z partnerami przekazuje granty w wysokości do 25 tysięcy złotych dla najlepszych inicjatyw międzysektorowych z Pomorza, których liderem jest organizacja pozarządowa, a partnerami lokalne przedsiębiorstwo i instytucja publiczna. Fundusz powstał z inicjatywy Rady Programowej Forum Inicjowania Rozwoju – największego wydarzenia dot. społecznej odpowiedzialności na Pomorzu realizowanego co roku od 9 lat. Wspiera międzysektorowe innowacje społeczne. Obecnymi partnerami głównymi Funduszu Inicjowania Rozwoju są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. i LPP S.A., a partnerem Farm Frites Poland S.A.

Fundusz dał możliwość postawienia pierwszych kroków wielu potrzebnym inicjatywom, m.in.: Browarowi Spółdzielczemu z Pucka, który aktywizuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną poprzez pracę, firmie kurierskiej Tczewscy Kurierzy Rowerowi, przyjaznej środowisku, wykorzystującej rower jako środek transportu i dającej zatrudnienie osobom wychodzącym z bezdomności, sklepowi charytatywnemu LUK LUK z Sopotu, umożliwiającemu podejmowanie pracy podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - osobom chorym i długotrwale bezrobotnym, marce Zeroban łączącej ideę ekonomii społecznej i ekologii, dającej pracę w ramach przedsiębiorstwa społecznego, w którym drugie życie dostają niepotrzebne banery reklamowe, Teatrowi Dziecięcemu Jantark integrującemu środowiska wiejskie i miejskie przez spektakle oparte o ludową twórczość regionu, kawiarni Caffe Aktywni, wyróżnionej przez ASHOKA, innowacji społecznej Fundacji Świat Wrażliwy na projekt mentoringowy seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation od 9 lat włącza zagadnienia społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzysektorowej w działania biznesu, instytucji i organizacji pozarządowych na terenie województwa pomorskiego oraz w Polsce. Łączy różne organizacje do wspólnych działań na rzecz rozwiązywania problemów lokalnych społeczności. Zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) i zrównoważonego rozwoju.

Szczegółowe informacje

Więcej informacji o laureatach konkursu oraz o Fundacji Inicjowania Rozwoju pod linkiem: https://www.forumrozwoju.org.pl

 

[Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia online.]

view szablon artykułu