Pomoc prawna w zakresie uzyskania zgody zastępczej sądu opiekuńczego na szczepienie przeciw COVID-19 [INFORMACJA]

W związku z problemami związanymi z uzyskaniem zgody na szczepienia przeciwko COVID-19 w grupie seniorów i osób z niepełnosprawnościami, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UMWP uruchamia pomoc prawną w uzyskaniu tzw. zgody zastępczej sądu opiekuńczego na wykonanie zabiegu. Pomocy prawnej pro bono udziela radca prawny Agnieszka Zabłocka – poza godzinami pracy w ROPS - UMWP pod numerem telefonu numerem telefonu 58 326-87-34.

Wystartował ogólnopolski program wsparcia podmiotów ekonomii społecznej „SUKCES” [INFORMACJA]

Informujemy o rozpoczęciu rekrutacji do projektu "SUKCES - program wsparcia podmiotów ekonomii społecznej w funkcjonowaniu w sieciach, partnerstwach i klastrach". Projekt ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do podmiotów ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstw społecznych i konsorcjów spółdzielczych. Rekrutacja już się rozpoczęła i trwa od 04.05.2021r. do 31.05.2021r.

Zapraszamy na spotkanie dotyczące udziału PS w Jarmarku Św. Dominika 2021 [INFORMACJA]

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przygotowuje się do organizacji strefy dedykowanej przedsiębiorstwom społecznym na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, który odbędzie się w okresie 24 lipca - 15 sierpnia 2021. Poszukiwane są przedsiębiorstwa społeczne z Pomorza, które byłyby zainteresowane uczestnictwem w jarmarku w ramach strefy przeznaczonej dla PS.

Praca szuka człowieka. Trwają nabory w Pomorskim Ośrodku Adopcyjnym [OFERTY PRACY]

W Pomorskim Ośrodku Adopcyjnym trwa właśnie nabór na dwa wolne stanowiska pracy. Termin przesłania swoich ofert mija 21 maja br. Szczegóły poniżej.

Konsultacje społeczne. Projekty Wojewódzkich Programów 2021-2030 dotyczących profilaktyki uzależnień [INFORMACJA]

Serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych projektów Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2021 – 2030. Konsultacje trwać będą od 7 do 16 maja 2021 roku.

Za nami ostatnie warsztaty w ramach pierwszego cyklu Social Economy Mission - projekt SELF [RELACJA]

W dniach 27-28 kwietnia br. odbył się cykl warsztatów w ramach międzynarodowego projektu SELF. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego podczas spotkań reprezentował Maciej Kochanowski - Kierownik Referatu Analiz i Rozwoju.

Spotkanie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. osób Niepełnosprawnych - 28.04.2021 [RELACJA]

W środę, 28 kwietnia br. odbyło się kolejne, zdalne spotkanie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. osób Niepełnosprawnych. Spotkanie poprowadziła Przewodniczącą Rady – Katarzyna Heba.

Rusza projekt wzmacniający działania samopomocowe w obszarze zdrowia psychicznego na Pomorzu - 50 Decybeli [INFORMACJA]

Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji oraz Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego zapraszają do udziału w projekcie „50 decybeli - edukacja i samopomoc w zakresie zdrowia psychicznego". Ilość miejsc w projekcie jest ograniczona.

Znamy zwycięzców 10. nagrody "Bursztynowych Dźwigów" przyznawanych przez Fundację Hospicyjną! [RELACJA]

W niedzielę, 25 kwietnia Fundacja Hospicyjna ogłosiła nazwiska i nazwy nagrodzonych wolontariuszy, inicjatyw społecznych, filantropów oraz szkół. Uroczyste ogłoszenie laureatów odbyło się online, a wydarzenie swoim koncertem uświetnił Maciej Gański, wybitny pianista młodego pokolenia. Tradycyjne wręczenie nagród odbędzie się w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku we wrześniu.

Już wkrótce Gala „Srebrnego Drzewka”! W tym roku uroczystość odbędzie się w Internecie [ON-LINE]

Grafika dot. Gali Srebrnego Drzewka 2020 [Tło grafiki zdjęcie z wręczenia nagród
Grafika dot. Gali Srebrnego Drzewka 2020 [Tło grafiki zdjęcie z wręczenia nagród "Srebrnego Drzewka" 2019. Grafika zawiera tekst: Srebrne Drzewko 2020, gala on-line 20 listopada 2020 r. platforma ZOOM, gość specjalny dr hab. Adam Bodanr RPO VII kadencji

Co roku w okolicach Dnia Pracownika Socjalnego, Samorząd Województwa Pomorskiego stara się wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w pomaganie potrzebującym. W tym roku uroczysta gala wręczenia „Srebrnych Drzewek" odbędzie się 20 listopada. Tak jak wiele innych wydarzeń w ostatnim czasie, również ta uroczystość odbędzie się w przestrzeni internetowej. Więcej informacji poniżej.

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego „Srebrne Drzewko" ma charakter indywidualny i jest przyznawana w formie pieniężnej, listu gratulacyjnego oraz pamiątkowej nagrody – przypinki nawiązującej do symboliki „Srebrnego Drzewka".

 

Inspirowanie, promowanie dobrych praktyk w zakresie pomocy społecznej

Wręczenie nagród jest ponadto okazją do refleksji nt. pomagania osobom potrzebującym. Prezentacja sylwetek laureatów nagrody służy, również poromowaniu dobrych praktyk w obszarze pomocy i integracji społecznej. Za każdym razem w programie uroczystości znaleźć można zatem inspirujące wystąpienie, wykład dot. tematyki pomagania. W tym roku w programie m.in. wystąpienie dr hab. Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich VII Kadencji.

 

„Srebrne Drzewka" to kontynuacja nagród przyznawanych w latach 90-tych przez Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy i integracji społecznej stanowi kontynuację nagród „Srebrnego Drzewka" przyznawanych przez Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej - jedyną w latach 90-tych strukturę pomocy społecznej na szczeblu wojewódzkim. Inicjatywa ta z uwagi na reformy kompetencyjne mające miejsce po 1 stycznia 1999 roku została zakończona. W 2005 roku przedstawiciele Wojewody Pomorskiego wnioskowali do Samorządu Województwa Pomorskiego o możliwość kontynuacji dotychczasowych doświadczeń w zakresie inspirowania i promowania nowych rozwiązań w dziedzinie pomocy społecznej stosowanych w latach dziewięćdziesiątych w ramach Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej.

Srebrne Drzewka są przyznawane pracownikom pomocy społecznej przez samorząd województwa od 2007 roku. Od 2019 roku nagrodą zostają uhonorowani nie tylko pomorscy pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, ale wszystkie osoby które realizują działania w zakresie pomocy i integracji społecznej. Zmiana polegająca na poszerzeniu kręgu uprawnionych do nagrody została podyktowana dostrzeżonymi potrzebami. Rozszerzono katalog kategorii do nagrody, uwzględniając szeroki obszar działań w zakresie pomocy i integracji społecznej.

 

Program Gali „Srebrnego Drzewka 2020"

  • Katarzyna Weremko - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - powitanie uczestników spotkania
  • Agnieszka Kapała-Sokalska – członek Zarządu Województwa Pomorskiego - słowo wstępne
  • Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego - słowo wstępne
  • wystąpienie Adama Bodnara - Rzecznika Praw Obywatelskich
  • Gala „Srebrnego Drzewka" - nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresiepomocy i integracji społecznej w roku 2020

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Wydarzenie odbędzie się na platformie ZOOM. Link do wydarzenia: https://us02web.zoom.us/j/83620055122?pwd=VEswUDY2S2kzSDk1UzBTeXVEdXY4QT09

Początek 11:00, przewidywany czas trwania ok. 2h. Gala transmitowana będzie, również na profilu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej na Facebook'u pod adresem www.facebook.com/rops.pomorskie

W przypadku problemów technicznych prosimy o kontakt z pracownikiem ROPS: Maciej Kochanowski, tel.: 58 326 87 54, e-mail.: m.kochanowski@pomorskie.eu

view szablon artykułu