Darmowa aplikacja graficzna dla podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji non-profit [INFORMACJA CANVA]

Canva - proste narzędzie internetowe do tworzenia grafik, dostępne jest za darmo w wersji premium dla podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji non-profit.

Natychmiastowa izolacja osób stosujących przemoc w rodzinie – nowe regulacje prawne [INFORMACJA]

Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 maja ustawę antyprzemocową. Odtąd to nie ofiara, lecz sprawca przemocy domowej będzie musiał opuścić wspólny lokal.

"PFRON wspiera Ciebie" - pakiet rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami [INFORMACJA]

„PFRON wspiera Ciebie" to element rządowej Tarczy Antykryzysowej i pakiet rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami w okresie pandemii koronawirusa. Jednym z elementów wsparcia jest dofinansowanie kosztów domowej opieki nad tymi, którzy nie mogą korzystać ze zorganizowanych zajęć, np. w warsztatach terapii zajęciowej. Program zakłada przekazanie środków w wysokości 500 zł miesięcznie dla jednej osoby z niepełnosprawnością i wypłacanie ich przez trzy miesiące.

Znasz kogoś kto wspiera seniorów podczas epidemii? Zgłoś go do nagrody w konkursie „Pomorskie Dla Seniora”! [TERMIN DO 17.06!]

Epidemia COVID-19, to trudny czas dla wszystkich. Jedną z najbardziej zagrożonych grup są natomiast osoby powyżej 60 roku życia. Seniorzy należą bowiem do grupy wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. W związku tym spora część osób starszych zmuszona została do bezwzględnego pozostania w domu. W wielu przypadkach osoby te z dnia na dzień zostały po prostu odcięte od świata.

Pomoc w radzeniu sobie z problemem alkoholowym w czasie epidemii COVID-19 [Informacja PARPA]

Wspólnota Anonimowych Alkoholików informuje wszystkie osoby, które poszukują pomocy w zdrowieniu z uzależnienia od alkoholu, że istnieje możliwość kontaktów i spotkań z członkami AA za pośrednictwem telefonu oraz Internetu.

Osobisty plan awaryjny - jak uchronić się przed przemocą domową podczas epidemii ? [WSKAZÓWKI RPO]

Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Fundacją Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieską Linią, opracował "Osobisty plan awaryjny", czyli swego rodzaju poradnik dla osób doświadczających przemocy domowej.

Remonty i łatwiejszy dostęp. 4,5 mln zł na modernizację jednostek rehabilitacyjnych z Pomorza

Dofinansowanie uzyskają obiekty służące rehabilitacji, jak domy pomocy społecznej czy ośrodki szkolno-wychowawcze. Zamontowane zostaną windy i podjazdy la wózków. Dzięki inwestycjom dostęp do budynków będzie łatwiejszy, wygodniejszy i dostosowany do potrzeb.

Stanowisko PARPA w sprawie świadczenia pomocy członkom rodzin z problemem alkoholowym i problemem przemocy [REKOMENDACJE]

W czasie pandemii w szczególnej sytuacji znajdują się dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, które nie mogą korzystać z pomocy udzielanej w świetlicach socjoterapeutycznych. Zawieszona jest również bezpośrednia forma pomocy w placówkach leczenia uzależnień, punktach konsultacyjnych, grupach terapeutycznych dla osób doświadczających przemocy domowej.

Solidarni z medykami! Podmioty ekonomii społecznej gotują dla lekarzy i personelu szpitala psychiatrycznego w Gdańsku

Stan epidemii koronawirusa nieustanie utrudnia funkcjonowanie placówek opieki zdrowotnej. Jedną z placówek, które w ostatnim czasie boleśnie odczuły skutki epidemii jest m.in. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. W związku ze stwierdzeniem zakażenia COVID-19 u jednego z pracowników konieczne było objęcie obowiązkową kwarantanną zarówno cały personel jak i pacjentów.

Możesz wspomóc organizacje pożytku publicznego z Pomorza! Przekaż 1% swojego podatku [ARTYKUŁ pomorskie.eu]

Zdjęcie poglądowe - przedstawia leżącą dokumentację oraz kalkulator.
Fot. Pixabay.com/Stevepb

Każdy, kto rozlicza się z fiskusem może przekazać 1 procent swojego podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP). Dzięki temu wsparcie otrzymają chorzy, ubodzy czy domy opieki i hospicja. W ubiegłym roku od pomorskich podatników na konta OPP wpłynęło ponad 56 tys. złotych. To najwięcej od 5 lat.

 

Do 30 kwietnia 2020 r. mamy czas, by w urzędzie skarbowym złożyć zeznanie podatkowe (PIT lub CIT) za 2019 rok.

 

Czym są organizacje pożytku publicznego? 

Są nimi hospicja, fundacje, stowarzyszenia wspierające osoby z niepełnosprawnościami, zdrowy tryb życia czy edukację, a także schroniska dla zwierząt i domy opieki – organizacje pożytku publicznego działają non profit, więc nie generują zysków, lecz wszystkie datki przekazują potrzebującym. 

Potrzeb jest wiele, więc od 2013 roku każdy podatnik w swoim zeznaniu podatkowym może zaznaczyć, że chce przekazać jeden procent odprowadzanego podatku wybranej OPP. 

 

Jak pomagają Pomorzanie?

W ubiegłym roku aż 81 proc. podatników z Pomorza przekazało setną część swojego podatku na rzecz wybranej OPP. – Z danych, które otrzymaliśmy z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku wynika, że z roku na rok coraz więcej osób przekazuje 1 procent na działalność organizacji pożytku publicznego – mówi Agata Chrul z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku. – W 2019 roku aż o 12 procent wzrosła liczba podatników wspierających OPP. To rekordowy wzrost odkąd istnieje możliwość przekazania części podatku, czyli od 2013 r. – dodaje Chrul.

Izba Administracji Skarbowej poinformowała również, że do tej pory Pomorzanie wsparli organizacje pożytku publicznego kwotą 259 692 504,21 zł. Tylko w 2019 r. z jednego proc. podatku mieszkańców Pomorza na rzecz OPP przekazane zostało ponad 57 tysięcy złotych. 

 

Jak przekazać 1 procent?

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe (PIT), wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji pożytku publicznego. Kwotę  obliczoną jako 1 procent podatku należnego program do wypełniania PIT wyliczy nam sam. Urząd skarbowy przekazuje pieniądze na rachunek wskazanej przez nas organizacji. W ten sposób pomagamy potrzebującym bez robienia przelewów i wypełniania dodatkowych dokumentów – niezbędnymi formalnościami zajmie się fiskus. 

 

Link do pobrania wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1 proc. podatku za 2019 rok - https://bit.ly/2WBynlT

view szablon artykułu