Dziecko z FASD w przedszkolu i w szkole. Weź udział w webinarium 30.09!

Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome, FAS, AZP) – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.

Kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych za nami ! [RELACJA]

W piątek, 18.09.2020 odbyło się kolejne, już czwarte w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Posiedzenie prowadziła Przewodnicząca Rady Pani Katarzyna Heba.

Rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego realizacji zadania publicznego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej [WYNIKI]

Zarząd Województwa Pomorskiego w dniu 22 września 2020 roku podjął uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia konkursu ofert w sprawie zlecenia realizacji zadania publicznego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej organizacjom pozarządowym i innym podmiotom uprawnionym, wraz z udzieleniem dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaplanowanych na realizację tego zadania w roku 2020.

Trwają szkolenia dla zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie [RELACJA]

W dniu 14 września rozpoczął się cykl szkoleń dla członków zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z terenu naszego województwa pt." Rozwiązywanie sytuacji trudnych w pracy ZI / kiedyś i dziś / jak się prościej odnaleźć w zmieniającej się rzeczywistości społecznej."

XXVI Posiedzenie Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej [relacja, materiały do pobrania]

Pomorski Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej 10 września 2020 roku obradował po raz XXVI. Z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 i tym razem spotkanie odbyło się w formie zdalnej. W posiedzeniu po raz pierwszy uczestniczył nowy przedstawiciel Nadwiślańskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej: Krzysztof Sławski - Koordynator merytoryczny NOWES. Witamy w gronie PKRES!

Ogłoszenie o rozpoczęciu procesu uzgodnień projektów zintegrowanych dot. rozwoju infrastruktury i usług społecznych w ramach RPO WP 2014-2020. Nabór fiszek do 12.10!

Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP) planuje ogłoszenie naboru na realizację projektów zintegrowanych w ramach Poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych w powiązaniu z Działaniem 7.3 Infrastruktura społeczna. Przyjęta formuła oznacza, że każdy podmiot biorący udział w naborze realizować będzie dwa projekty:

Za nami 5 Lokalne Forum Międzysektorowe w Lęborku [RELACJA]

W dniu 8 września 2020 roku w Lęborku odbyło się 5 Lokalne Forum Międzysektorowe zorganizowane przez UP Foundation - Fundację Inicjowania Rozwoju.

Jako pracownik socjalnych pracowałeś w ostatnim czasie w formie zdalnej? Weź udział w badaniu [ZAPROSZENIE]

Międzynarodowa Federacja Pracy Socjalnej i Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz Uniwersytet Gdański zaprasza do udziału w badaniu ankietowym: Pracownik socjalny w czasie pracy zdalnej.

Obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie [INFORMACJA]

W imieniu Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego serdecznie zapraszamy na obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, będące częścią pomorskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Odmień swoją głowę," odbywające się w dniach 13 - 18 września 2020 r w całym Trójmieście.

Osobisty plan awaryjny - jak uchronić się przed przemocą domową podczas epidemii ? [WSKAZÓWKI RPO]

Zdjęcie poglądowe - przedstawia zaciśniętą pięść oraz kobietę w tle
Fot. pixabay.com

Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Fundacją Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieską Linią, opracował "Osobisty plan awaryjny", czyli swego rodzaju poradnik dla osób doświadczających przemocy domowej.

 

W związku z niepokojącymi sygnałami dochodzącymi z całej Polski odnośnie rosnącej liczby przypadków przemocy domowej podczas epidemii koronawirusa, RPO wraz ze specjalistami z organizacji przeciwdziałających temu negatywnemu zjawisku, stworzył swego rodzaju poradnik zawierający szereg wskazówek, umożliwiających podjęcie najszybszych działań w celu zabezpieczenia zdrowia i życia.

 

1. Obserwuj zachowania osoby agresywnej: 

Zwróćmy uwagę na sygnały, które mogą zwiastować zachowania niebezpieczne u osoby agresywnej (np. podnoszenie głosu).

 

2. Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo: 

Należy poinformować dzieci o możliwości ewentualnego uzyskania wsparcia np. u sąsiadów, służb. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy dzieci znają adres domowy oraz numery alarmowe pod którymi mogą wezwać służby, a także czy wiedzą jak ewentualnie otworzyć drzwi do domu.

 

3. Bezpieczne miejsce: 

Ten podpunkt dotyczy analizy swojego mieszkania – miejsca gdzie może być bezpiecznie w razie sytuacji zagrożenia życia tzn. gdzie nie ma twardej posadzki, niebezpiecznych narzędzi.

 

4. Bądź przygotowany/a do ucieczki: 

Miejmy pod ręką spakowaną torbę zawierającą najważniejsze rzeczy: dokumenty, leki, telefon, klucze, ubrania, pieniądze, numery kont bankowych.

 

5. W sytuacji zagrożenia

Nie uciekajmy od dzieci, gdyż one także mogą być zagrożone. Jeżeli nie ma możliwości ucieczki, najlepiej schować się w rogu pokoju osłaniając rękoma twarz i głowę. Postarajmy się mieć przy sobie zawsze naładowany telefon z wprowadzonymi do szybkiego wybierania numerami telefonów 997 i 112.

Jeśli będzie potrzeba wezwania pomocy w miejscu publicznym, np. na klatce schodowej,  należy się zastanowić, czy zamiast wołania o pomoc nie krzyczeć PALI SIĘ! – co może okazać się skuteczniejsze.

Jeśli z interwencją przyjedzie policja, a boimy się o swoje życie i zdrowie, domagajmy się, aby sprawca przemocy został zatrzymany na 48 godzin. Zyskamy w ten sposób cenny czas na znalezienie schronienia lub pomocy.

 

6. Poznaj swoich sojuszników:

Rozmawiajmy z rodziną i znajomymi o swojej sytuacji w domu. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się na czyje wsparcie możemy liczyć i razem ustalić strategię postępowania w razie trudnej sytuacji. Możemy także ustalić słowo – hasło, które stanowić będzie ukryte wezwanie do pomocy.

Wśród osób, które mogą nam pomóc mogą być między innymi: przyjaciel/ciółka, osoba z rodziny, dzielnicowy/a, nauczyciel/ka ze szkoły dziecka, sąsiad/ka, kolega/koleżanka z pracy, organizacja społeczna, lekarz/lekarka lub prawnik/prawniczka.

 

  • Link z mapą zawierającą oznaczenia lokalnych organizacji i instytucji, które pomagają osobom doświadczającym przemocy: https://bit.ly/2AlDDB5

 

  • Link z bazą kontaktową do specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie: https://bit.ly/3fPGkv0

 

Załącznik do pobrania:

  • poradnik [wersja: .pdf; waga pliku: 445KB]
view szablon artykułu