Wyróżnienie dla Najlepszej Pomorskiej Praktyki Międzysektorowej 2015

$image_alt

Podczas uroczystej Gali Laureatów Konkursu Firma Zaangażowana Społecznie Pomorskiego Sektora MSP, oprócz trójmiejskich firm, które mogą się pochwalić najciekawszymi projektami CSR, została dodatkowo nagrodzona jeszcze jedna wyjątkowa inicjatywa.

Podczas uroczystej Gali Laureatów Konkursu Firma Zaangażowana Społecznie Pomorskiego Sektora MSP, która odbyła się 2 grudnia br. w Olivia Sky Club w Gdańsku (Olivia Business Centre), oprócz trójmiejskich firm, które mogą się pochwalić najciekawszymi projektami CSR, została dodatkowo nagrodzona jeszcze jedna wyjątkowa inicjatywa.

To sopocki sklep charytatywny Luk Luk. Laureat i grantobiorca I edycji Funduszu Inicjowania Rozwoju (Funduszu Grantowego FIR). Przedsięwzięcie to uzyskało tytuł Najlepszej Pomorskiej Praktyki Międzysektorowej 2015 i oprócz prestiżowej statuetki otrzymało również nagrodę w wysokości 4000 zł.

Nagrodę w imieniu sklepu Luk Luk odebrała Pani Joanna Woźniczka, prezes Spółdzielni Socjalnej Kooperacja i pomysłodawczyni projektu.

Sklep charytatywny to powszechnie znana na świecie formuła przedsiębiorczości społecznej nakierowanej na wsparcie osób wykluczonych społecznie poprzez: umożliwienie pracy i edukacji osobom długotrwale bezrobotnym, dostarczanie niedrogich artykułów gospodarstwa domowego, mebli, ubrań osobom ubogim
i przekazywanie zysków ze sprzedaży na cele społeczne.

W Polsce takich miejsc jest niewiele. Jednym z nich jest sklep charytatywny Luk Luk – projekt Spółdzielni Socjalnej Kooperacja.

Luk Luk to efekt międzysektorowej współpracy, w której przedstawiciele trzech całkowicie różnych sektorów wykorzystują swoje najcenniejsze zasoby i umiejętności, po to aby przedsięwzięcie odniosło sukces a najbardziej potrzebujący uzyskali „drugą szansę" na zatrudnienie. Pracownikami takiego sklepu są osoby wykluczone społecznie, bezrobotne lub wolontariusze.

Rzeczy sprzedawane w Luk Luku w większości pochodzą z darowizn od osób prywatnych i przedsiębiorstw. Dzięki temu ceny w sklepie charytatywnym są bardzo przystępne. Sklep, usytuowany w Sopocie przy Al. Niepodległości 754 A, został otwarty w czerwcu 2015 r.

Wnętrze sklepu zaprojektowano przy współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W sklepie zatrudnieni zostali podopieczni MOPSu w Sopocie. Są oni również odpowiedzialni za przygotowanie produktów do sprzedaży. Klientami sklepu z założenie mają być najubożsi mieszkańcy Sopotu, ale także wszyscy zainteresowani znalezieniem perełki dla siebie. Zyski ze sprzedaży są przeznaczane na cele Spółdzielni czyli wsparcie osób wykluczonych społecznie.

Luk Luk został zwycięzcą I edycji Funduszu Inicjowania Rozwoju (Funduszu Grantowego FIR), który jest projektem wyjątkowym w skali kraju.

Jego celem jest dofinansowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych partnerstw międzysektorowych na Pomorzu, które służą rozwojowi lokalnych społeczności i odczuwalnie poprawiają jakość życia mieszkańców na Pomorzu. Każdy kto ma ciekawy pomysł na zmianę w swoim najbliższym otoczeniu może zgłosić swój projekt
i powalczyć o dofinansowanie w postaci grantu FIR.

Fundusz zainicjowano po to, aby pomysłowość i innowacyjność różnych środowisk miały szansę wzmacniać potencjał regionu. To pierwszy taki fundusz w Polsce, którego inicjatorem jest partnerstwo międzysektorowe reprezentujące partnerów z całego Regionu.

Budujmy razem klimat współpracy na Pomorzu!

***

Operatorem Funduszu jest Fundacja Inicjowania Rozwoju UP „Foundation". To organizacja, która powstała z inicjatywy dynamicznych ludzi dostrzegających potrzebę zmian społeczno-gospodarczych na Pomorzu. Misją Fundacji jest inicjowanie i wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego, przy wykorzystaniu potencjału płynącego ze współpracy międzysektorowej biznesu, sektora samorządowego oraz sektora organizacji pozarządowych. Fundacja realizuje swoją misję i cele poprzez aktywną działalność w następujących obszarach: Kultura, Edukacja, Społeczeństwo, Rozwój Gospodarczy. Forum Inicjowania Rozwoju jest projektem kluczowym, platformą łączącą wszystkie powyższe obszary. Działania rozwojowe prowadzone są cały rok. Elementem spajającym jest konferencja organizowana raz w roku. Projekt w całości to 3 kluczowe komponenty:

  1. Fundusz Grantowy (Fundusz Inicjowania Rozwoju);
  2. Forum Inicjowania Rozwoju (cykliczna konferencja);
  3. Formy doskonalące (realizowane w całym Regionie).

Działalność Forum to niespełna 5 lat działań, a:

  • ponad 20 partnerów z różnych sektorów,
  • 3  regionalne spotkania międzysektorowe (cykliczne konferencje) dla łącznie ponad 750 osób,
  • 1 cykl warsztatów międzysektorowych,
  • 1 zrealizowany konkurs w ramach Funduszu Grantowego FIR,
  • przyznanie 5 Grantów FIR, na łączną kwotę 140 000 zł, dzięki którym Forum przyczyniło się do zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych i długotrwale bezrobotnych, pobudziło przedsiębiorczość na Kaszubach, pomogło rozwijać pasję sportową i celebrować tradycję i dziedzictwo kulturowe, wspierało pomorskich rodziców, było inspiracją i wsparciem merytorycznym dla powstania Funduszy Lokalnych w Regionie,
  • 1 konkurs "Firma zaangażowana społeczne pomorskiego sektora MSP",
  • 15 osobowa silnie działająca Rada Programowa zrzeszająca przedstawicieli NGO, biznesu, instytucji publicznych.

Więcej informacji:

Koordynator merytoryczny konkursu:
Natalia Siuda
Tel. kom. (+48) 664 899 125
E-mail: koordynator@upfoundation.pl

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Deka - Malijewska
Rzecznik Prasowy i PR
Tel. kom.  (+48) 694 585 947
Email: PR@upfoundation.pl
www.facebook.com/upfoundation?fref=ts
http://forumrozwoju.org.pl/

 

view szablon artykułu