Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej w województwie pomorskim swoim działaniem obejmują cztery subregiony: południowy, nadwiślański, słupski oraz metropolitarny. Wśród bogatego katalogu usług, OWES przede wszystkim oferują: usługi prawne, marketingowe oraz księgowe. Prowadzą również doradztwo w szerokim zakresie, m. in. formalno-prawne, zawodowe, psychologiczne, biznesowe, personalne. Ofertę OWES uzupełniają specjalistyczne szkolenia adresowane do organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, grup nieformalnych, osób indywidualnych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

   Znak Owes Dobra Robora    Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota swoim działaniem obejmuje subregion metropolitalny, prowadzony jest przez Partnerstwo sześciu podmiotów - liderem projektu jest Stowarzyszenie „Obszar Metropolitalny Gdańsk- Gdynia-Sopot".
Znak OWES Słupsk Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku swoim działaniem obejmuje subregion słupski.
Znak Owes Debrzno Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno swoim działaniem obejmuje subregion południowy.
Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Dzierzgoniu  Prowadzony jest przez Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne w Dzierzgoniu działające w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na rzecz Oparcia Społecznego i Rozwoju PERSPEKTYWA oraz Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku. Swoim zasięgiem obejmuje subregion nadwiślański, w skład którego wchodzą powiaty: kwidzyński, malborski, starogardzki i sztumski.

 


 


 

 

Pomorska Ekonomia Społeczna. Spółdzielnia socjalna „Sercem do Ludzi” z Dzierzgonia Pracodawcą Przyjaznym Seniorom [WYWIAD]

Zdjęcie przedstawia wręczenie nagrody.
Zdjęcie przedstawia wręczenie nagrody.

W sobotę 14 sierpnia 2021 r. w Dzierzgoniu odbyło się uroczyste wręczenie nagrody dla Spółdzielni Socjalnej „Sercem do Ludzi", która została laureatem nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego "Pomorskie dla Seniora". Spółdzielnię wyróżniono w kategorii „Pracodawca Przyjazny Seniorom". Gratulujemy!

 

Konkurs „Pomorskie dla Seniora"

Konkurs organizowany jest od 2018 roku. Pomorska Rada Polityki Senioralnej wybiera laureata z każdego powiatu w każdej kategorii. Nagrodą jest jeden z tytułów: Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, Pracodawca Przyjazny Seniorom oraz Przyjaciel Seniora. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne z województwa pomorskiego. W przypadku Spółdzielni socjalnej „Sercem do Ludzi" z Dzierzgonia zgłoszenia dokonała p. Kamila Wodnicka, w kategorii „Pracodawca Przyjazny Seniorom", czyli pracodawca, który zatrudnia i prowadzi działania wspierające aktywność zawodową osób powyżej 50. roku życia.

Skąd pomysł na zgłoszenie Spółdzielni do konkursu?

Pani Kamila Wodnicka o konkursie dowiedziała się od znajomej, która przesłała jej link do konkursu – i tym samym zaciekawiła bliskim jej tematem, związanym z działaniami seniorów i dla seniorów. Dlaczego bliskim jej sercu? Ponieważ jeszcze jako nastolatka opiekowała się swoimi babciami, z którymi była bardzo zżyta, np. pomagając w sprzątaniu czy w czynnościach higienicznych. Pani Kamila już wcześniej poznała Prezes Spółdzielni "Sercem do Ludzi", która opowiadała jak rozwija przedsiębiorstwo społeczne i jakie ma pomysły na przyszłość – to sprawiło, że przyjrzała się bliżej jej działaniu. – Jestem pod wrażeniem, z jak wielką pasją i sercem Prezes Spółdzielni podchodzi do pracy. Sama jestem pasjonatką tego co robię i cieszę się, gdy ludzie także lubią swoją pracę. Poza tym jako doradca zawodowy mam kontakt z pracodawcami, też z tymi, którzy oferują zatrudnienie osobom niepełnosprawnym czy seniorom. Cieszę się, że te osoby otrzymują szansę na rynku pracy, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie nie zawsze jest wiele ofert do wyboru – mówi Pani Kamila. Od wielu lat doradza w kwestii kariery, zajmuje się też promocją i redakcją. Pomyślała, że dla niej to nic trudnego opisać działania Spółdzielni, wskazać jej atuty, i tak też zrobiła. Zwłaszcza, że wiele osób z lokalnej społeczności, w której pracuje, wspominało Spółdzielnię z pozytywnej strony. Pani Kamila cieszy się z wyróżnienia Przedsiębiorstwa w konkursie. Motywuje ją to do wyłapywania kolejnych tego typu „perełek" wśród pomorskich organizacji. 

Czym wyróżnia się Spółdzielnia?

Spółdzielnia Socjalna „Sercem do Ludzi" rozpoczęła swoją działalność w styczniu 2020 r. i zajmuje się opieką osób starszych oraz niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania podopiecznego. W ofercie Spółdzielni znaleźć można sprzątanie, robienie zakupów czy wyjazdy do lekarzy. Poza tym Przedsiębiorstwo umożliwia także wypożyczenie sprzętu dla osób zależnych (wózki inwalidzkie, łóżko ortopedyczne i zestawy przeciwodleżynowe) oraz angażuje się w akcje wolontariackie. Przy tym wszystkim – co niezwykle ważne – pracownicy pełnią rolę przyjaciół do rozmów na różne tematy, będąc towarzyszami w trudnych chwilach wobec swoich podopiecznych. Wśród ośmiu osób zatrudnionych, połowa z nich ma więcej niż 50 lat. – Wyróżnia nas dobroć, cierpliwość do chorych. Podchodzimy do nich z sercem. Staramy się naszym seniorom umilić czas, pomóc przejść ciężkie chwile w chorobie. Oni traktują nas jak rodzinę – przekazuje Pani Bożena Mazurek, Prezes Spółdzielni. Hasła te idealnie wpisują się w nazwę kategorii konkursu – Pracodawca Przyjazny Seniorom. Jak mówi Pani Bożena, po ogłoszeniu wyników z informacją, że „Sercem do Ludzi" zostało laureatem, radość była przeogromna, ponieważ doceniony został niemały wysiłek pracowników Spółdzielni. To ich wielki sukces. Co w planach? Spółdzielnia chciałaby zatrudnić więcej osób do pracy, rozwinąć działalność w innych gminach oraz – oprócz opieki nad osobami starszymi – zająć się także opieką nad dziećmi. 

Co na to NOWES?

– Informacja o nagrodzie nie była dla nas zaskoczeniem. Spółdzielnia Socjalna „Sercem do Ludzi" to wyjątkowy podmiot, który łączy takie wartości jak praca, pomaganie, wsparcie słabszych, empatia, bezinteresowność – opisuje Pani Elżbieta Mazur, koordynator merytoryczny Nadwiślańskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Dzierzgoniu. Jej zdaniem podmiot ten w bardzo szybkim czasie zdobył zaufanie wśród swoich podopiecznych i z sukcesem realizuje swoje usługi. Przedsiębiorstwo społeczne nie tylko niesie pomoc seniorom, ale również daje im pracę, zatrudniając osoby po 50 r.ż. Wszyscy pracownicy są bardzo zaangażowani w swoje zadania, wykonują je z pasji i cieszą się z tej szansy zatrudnienia. Wielu seniorów marzy o tym, aby zostać jeszcze aktywnymi zawodowo, a Spółdzielnia daje im taką możliwość, pozostając otwarta na zatrudnianie osób w różnym wieku. Co istotne, z wykonywanych zadań pracowników zadowoleni są odbiorcy usług – seniorzy. Doceniają doświadczenie, otwartość na drugiego człowieka, cierpliwość swoich opiekunów. Jednym zdaniem: to spółdzielnia z sercem do ludzi – jak mówi Pani Elżbieta. Spółdzielnia objęta jest wsparciem doradczym, biznesowym i mentorskim. NOWES dba o promocję swoich podmiotów, jak również planuje wizyty studyjne oraz sieciowanie podmiotów OWES.

Więcej o Spółdzielni

Z działaniami i ofertą Spółdzielni „Sercem do Ludzi" można zapoznać się na Facebooku: https://bit.ly/3g2oq9Q.

view szablon artykułu