Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Froncie Wschodnim [RELACJA]

Fot. Stanisława Cempa

W sobotę 12 października br. w rocznicę bitwy pod Lenino pod pomnikiem "Tym, co za polskość Gdańska" przy Podwalu Staromiejskim w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniającej Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Froncie Wschodnim.

Na zaproszenie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wszyscy uczestnicy zebrali się pod pomnikiem w sobotę, 12 października 2019 roku, gdzie uczczono 76. rocznicę rozpoczęcia krwawej, dwudniowej bitwy pod Lenino. Bitwa ta stała się chrztem bojowym dla 1. Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki - tych żołnierzy, którzy nie zdążyli do Armii Andersa. Droga dywizji na pole bitwy pod Lenino, niezależnie od woli żołnierzy, w większości syberyjskich łagierników, stała się przedmiotem gry politycznej. Dywizję im. Tadeusza Kościuszki utworzono pod szyldem sterowanego przez Stalina Związku Patriotów Polskich.

W latach 1950-1991 dzień rozpoczęcia Bitwy pod Lenino był obchodzony jako święto Ludowego Wojska Polskiego. Później datę tę "zdekomunizowano" - święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia, na pamiątkę przełomowego dnia Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko bolszewickiej 1920 r., jednak nie możemy zapominać o ofierze krwi przelanej przez polskich żołnierzy na froncie wschodnim, czcząc pamięć poległych bohaterów.

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział o 1 Dywizji podczas uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej  Warszawie: „Gotowi byli na wszystko. Krwawili na szlaku frontu wschodniego, walczyli o ziemie polskie, o Kołobrzeg, walczyli potem o Berlin i mieli tam wielki przywilej, że na Bramie Brandenburskiej mogli zatknąć biało-czerwoną flagę".

Podczas uroczystości kwiaty złożyli przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych, policji i wojska a także licznie delegacje kombatantów wraz ze sztandarami, przedstawiciele duchowieństwa, instytucji państwowych, służb mundurowych, harcerze, młodzież oraz  mieszkańcy Gdańska. 

W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyły: Pani Tamara von Wiecka-Olszeska oraz Pani Hanna Śliwa-Wielesiuk.

 

Galeria zdjęć. Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl, Stanisława Cempa
view szablon artykułu

Obsługę merytoryczną Kolegium prowadzi
Pani Tamara von Wiecka - Olszewska
tel. : 58 326 88 97
e-mail: t.vonwiecka@pomorskie.eu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej

Referat
Biuro ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego