Generał Władysław Anders patronem ulicy w Gdańsku ! Uroczystość z okazji nadania nazwy [RELACJA]

Zdjęcie z uroczystości nadania nazwy ulicy gen. Władysława Andersa
Fot. Tamara von Wiecka-Olszewska

Kolejna ulica w Gdańsku zyskała swojego patrona. Jest nim polski generał z okresu II wojny światowej - Władysław Anders. Ulica, która otrzymała nazwę tego wybitnego przywódcy znajduje się w pobliżu stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w dzielnicy Jasień.

 

22 listopada 2019 roku na zaproszenie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich sił Zbrojnych na Zachodzie, odbyła się uroczystość nadania nazwy ulicy gen. Władysława Andersa.

Stało się tak dzięki jednogłośnej decyzji  gdańskich radnych 29 sierpnia br. Interpelacje w tej sprawie składali radni Andrzej Kowalczys oraz Romuald Plewa. O podjęcie takich działań wnioskowali do nich członkowie Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z siedzibą w Gdańsku.

Podczas uroczystości głos zabrali: Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz,
mjr w st. spocz. Edmund Popieliński Prezes Zarządu Wojewódzkiego, Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił zbrojnych na Zachodzie, żołnierz II Korpusu Polskiego, kpt. w st. spocz. Henryk Bajduszewski Przewodniczący Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego działającego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, a także Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, który odmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy z armii gen. Andersa.

Samorząd Województwa Pomorskiego reprezentowali: Grzegorz Grzelak Wiceprzewodniczący Sejmiku, Andrzej Kowalczys Pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i Tamara von Wiecka-Olszewska z Biura ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

Galeria zdjęć. Fot. Tamara von Wiecka-Olszewska

view szablon artykułu