Laureatka z powiatu sztumskiego w Konkursie Pomorskie dla Seniora otrzymała nagrodę w sali Niebo Polskie w Gdańsku

laureatka w kategorii Zwyczajny Niezwyczajny Senior ze Sztumu
fot. Barbara Bałka

W Międzynarodowym Dniu Osób Starszych w sali Niebo Polskie w Gdańsku Józef Sarnowski - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego uhonorował laureatkę z powiatu sztumskiego w kategorii "Zwyczajny - Niezwyczajny Senior"- Panią Aurelię Sitek - Juszczak

 

Kandydaturę Laureatki w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior": Pani Aurelii Sitek - Juszczak zgłosiło Sztumskie Centrum Kultury

Aurelia Sitek – Juszczak to bardzo aktywna seniorka zamieszkała w Sztumie i działająca na terenie miasta oraz gminy. Wykazuje duże zainteresowanie w sprawy społeczne, szczególnie te związane ze sztuką, co wynika z jej zainteresowań. W czasie aktywności zawodowej pracowała w banku i jak sama mówi – lubiła pracę z klientami, nawet tymi trudnymi. Zdolności analityczne oraz dobry kontakt z ludźmi wykorzystuje do dziś. 

Aurelia jest prezesem Stowarzyszenia Plastyków „Paleta" w Sztumie, które zrzesza lokalnych artystów, zajmujących się malarstwem, rzeźbą, fotografią. Zdecydowana większość członków stowarzyszenia, to osoby również będące seniorami. Dzięki charyzmatycznej osobowości Aurelii, stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Sztumu, wykonując różnego rodzaju projekty: jest autorem m.in. pierwszego w mieście muralu (oraz dwóch innych, które powstały w następnym roku), a także licznych wystaw, realizowanych zarówno w miejscowej galerii sztuki, jak i w przestrzeni miejskiej (na tablicach wystawowych). 

Większa część pomysłów realizowana jest z inicjatywy Aurelii Sitek – Juszczak. Również ona składa wnioski projektowe, starając się o dotacje na działalność. Jest organizatorem cyklicznych plenerów malarskich. Prowadzi również kronikę stowarzyszenia, dokumentującą prace, warsztaty, plenery i wystawy za pomocą zdjęć oraz wycinków prasowych. 
Stowarzyszenie prowadziło warsztaty malarskie dla podopiecznych Fundacji „Dar Serca" w Sztumie, a także planuje przeprowadzić warsztaty dla uczniów okolicznych szkół (akcja została wstrzymana przez zagrożenie epidemiczne). Należy dodać, że działalność Stowarzyszenia Plastyków „Paleta" wyróżnia się na tle innych tego typu aktywności w gminie, zwykle realizowanych przez pojedynczych artystów, nie grupę i nieobejmujących działań w przestrzeni miejskiej (w przeciwności do działalności „Palety").

Aurelia Sitek – Juszczak, jako prezes stowarzyszenia zawsze reprezentuje je podczas imprez i uroczystości lokalnych, takich jak święto 3-go Maja, Święto Niepodległości, Dni Ziemi Sztumskiej czy wernisaże innych artystów. Współpracuje ze Sztumskim Centrum Kultury oraz Urzędem Miasta i Gminy Sztum oraz zawsze chętnie odpowiada na prośby o współpracę dla mieszkańców gminy w ramach akcji #maseczkadlasztumu. Niejednokrotnie poświęca wolny czas dla realizacji zadań ważnych dla lokalnej społeczności.

Podkreślając jej aktywność należy zaznaczyć, że sama nieustannie rozwija swoje umiejętności i zainteresowania udowadniając, że wiek nie jest kryterium hamującym rozwój osobisty. Bywa uczestnikiem plenerów i warsztatów organizowanych przez innych artystów, ciągle podnosząc swoje kwalifikacje oraz interesuje się nowymi środkami przekazu artystycznego.

Nagrodą w kategorii Zwyczajny - Niezwyczajny Senior jest kosz z produktami regionalnymi, dyplom oraz grafika z widokiem Gdańska.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i nominowanym!

 

 

view szablon artykułu