Obchody „Dnia Tumbo” czyli o trudnej tematyce żałoby wśród dzieci i młodzieży.

Fot. Fundacja Hospicyjna

21 listopada 2019 roku z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień 105 placówek oświatowych w Gdańsku, 9 w Gdyni i 17 z całej Polski planuje obchody „Dnia Tumbo" – słonika, który od 13 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga", działającego przy gdańskiej Fundacji Hospicyjnej. Tego dnia podczas lekcji uczniowie będą poruszać tematykę śmierci i żałoby.

Co to jest „Dzień Tumbo"?

„Dzień Tumbo" adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem – wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. W szkołach odbywają się warsztaty, prelekcje, kwesty charytatywne i zabawy plastyczne – wszystko, by w przyjazny sposób przybliżyć tematykę żałoby, dzięki pomarańczowemu Słonikowi Tumbo.

Opiekunką merytoryczną programu wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie pod nazwą „Tumbo Pomaga" jest psycholog  Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza Agnieszka Paczkowska: „W sytuacji poważnej choroby lub śmierci nie wiemy, jak zachowywać się wobec własnych dzieci, odkładamy ważne rozmowy na później. Chcemy ochronić dzieci przed bolesną rzeczywistością, tymczasem utrudnia to im odnalezienie się w kryzysie lub wejście w proces żałoby. Przygotowany przez nas program jest źródłem wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie ich rodziców i opiekunów oraz merytorycznych informacji dla nauczycieli".

 

Z kim można porozmawiać o żałobie dziecka lub nastolatka?

Osoby, które szukają informacji, jak rozmawiać w domu z dzieckiem o śmierci i żałobie, mogą skontaktować się z psychologami Fundacji Hospicyjnej e-mail: info@tumbopomaga.pl.

Na stronie www.tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informatory dla rodziców, nauczycieli, dzieci mogą skorzystać z interaktywnych form: kalendarza i skrzynki wspomnień, forum. Organizacja udostępnia także infolinię, pod którą mogą kontaktować się zarówno dzieci, jak i dorośli (od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18): Tumbolinia tel. 800 111 123

 

Bajka Plasterek

Osoby, które poszukują narzędzi wsparcia w rozmowie z dzieckiem w żałobie, mogą skorzystać również z serii książek terapeutycznych wydawanych przez Fundację: Bajka Plasterek. 23 listopada o godzinie 17.00 w sopockiej księgarni Smak Słowa odbędzie się premiera piątej bajki w serii. pt. „45 naprawdę niezwykłych słoni", autorstwa Marty Zaremby. Każda z bajek przygotowana została pod czujnym okiem psychologów, opatrzona jest specjalnym komentarzem dla rodziców, którzy odpowiednio przygotowani do lektury, mogą poprzez historie bohaterów książki, nawiązać z dzieckiem rozmowę o zmarłej osobie: mamie (książeczka pt. „Czary mamy"), tacie („Za siódmą górą"), dziadku („Zaczarowany ogród dziadka"), babci („45 naprawdę niezwykłych słoni") lub innym członku rodziny ("Trzecie życzenie Tumbo"). Bajki można nabyć m.in. w Internetowej księgarni Fundacji www.ksiegarnia.hospicja.pl

 

Co dla dzieci i młodzieży w żałobie robi Fundacja Hospicyjna?

Fundacja Hospicyjna jest gdańską organizacją pożytku publicznego, prowadzącą Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, w którym codziennie udzielana jest pomoc 200 chorym dorosłym i dzieciom. Od 13 lat przy Fundacji działa Fundusz Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga", udzielający wsparcia socjalnego dzieciom osób, które odeszły pod opieką hospicjów (w ciągu roku blisko 800), oraz wsparcia psychologicznego wszystkim dzieciom i młodzieży po stracie.

Ponadto Fundacja Hospicyjna jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych poruszających tematykę żałoby uczniów, w ramach których przeszkolono już ponad 500 osób w Trójmieście. Jest także twórcą pierwszego w Polsce portalu internetowego dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży: www.tumbopomaga.pl.

 

Kontakt:

koordynacja mediów: Anna Laska, a.laska@hospicja.pl, tel.: 668 895 072

 

Kontakt do wybranych placówek biorących udział w Dniu Tumbo w Gdańsku:

Przedszkole nr 66 Źródełko w Gdańsku

ul. Startowa 27 (Gdańsk Zaspa)

Osoba do kontaktu: Pani Dyrektor Danuta Śpiewak, tel. 604 520 200

Koordynator Dnia Tumbo:  Anna Stankiewicz Tel. 58 55 66 903

 

Ramowy plan Dnia Tumbo:

7.30 – 9.00 pomarańczowy poczęstunek dla dzieci i rodziców – "Kramik słonika Tumbo" - herbatka ze słodkim dodatkiem

9.00–10.00 zajęcia edukacyjne w grupach

10.00–10.45 - wspólny finał Dnia Tumbo– sala gimnastyczna, dla wszystkich grup

14.00-16.00 pomarańczowy kiermasz dla dzieci i rodziców - "Kramik słonika Tumbo":

  • kolorowe lampiony ze słonikiem Tumbo
  • Znaczki ze słonikiem Tumbo
  • Kolorowe ramki do zdjęć
  • zakładki do książek ze słonikiem Tumbo
  • przysmak słonika Tumbo- babeczki
  • dyniowy krem poprawiający humor
  • pomarańczowa herbatka

 

Szkoła Podstawowa nr 86

Filia szkoły przy ul. Świętokrzyskiej 47

Osoba do kontaktu: p. Marta Trzebiatowska, tel. 532 361 402

8:00-11:30 – kiermasz (świeczki Tumbo, tosty, popcorn, ciastka)

 

Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych

ul. Jagiellońska 11

Osoba do kontaktu: Pani Dyrektor Magdalena Mendyk 694 641 859

9:30-11:30 – kawiarenka (wypieki podopiecznych), wyprzedaż garażowa, spa na pomarańczowo, pieczenie babeczek, tańce

view szablon artykułu