Praca socjalna – trwa nabór na studia na Uniwersytecie Gdańskim [INFORMACJA]
Praca socjalna jako kierunek studiów
Podczas studiów poznaje się specyfikę problemów społecznych i sposoby pracy pomocowej. Studenci kierunku praca socjalna zdobywają i rozwijają umiejętności interpersonalne, krytycznego i refleksyjnego myślenia, diagnozowania środowiska, inicjowania działań pomocowych i interwencji społecznych. Program studiów został pomyślany w taki sposób, by studenci nabytą wiedzę teoretyczną mogli sprawdzić w praktycznym działaniu. Dlatego też część zajęć prowadzona jest przez praktyków – trójmiejskich specjalistów działających w obszarze pomocy i integracji społecznej. Absolwenci i absolwentki kierunku praca socjalna nabywają uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, zgodnie z wymogami Ustawy o pomocy społecznej dotyczącymi kwalifikacji do tego zawodu.
Perspektywy zatrudnienia
Pracownicy socjalni zatrudniani są m.in. w:
- ośrodkach pomocy społecznej w gminie, w powiatowych centrach pomocy społecznej, w domach pomocy społecznej,
- wydziałach polityki społecznej
- regionalnych ośrodkach pomocy społecznej
- w centrach integracji społecznej
- środowiskowych domach samopomocy (dla osób z niepełnosprawnością intelektualną), domach dziennego pobytu (dla seniorów)
- organizacjach pozarządowych, m.in. stowarzyszeniach i fundacjach
- szpitalach, zakładach karnych.
Studia I i II stopnia
Studenci I stopnia studiów na kierunku praca socjalna mają do wyboru dwie specjalności, które mają dodatkowo wyposażyć absolwenta w kompetencje i umiejętności pracy z wybraną przez siebie grupą docelową: asystentura rodzin i asystent seniora. Studenci studiów II stopnia na kierunku praca socjalna, niezależnie od stacjonarnego trybu studiów, mogą już podczas ich trwania - w ramach wolontariatu, czy innych postaci zaangażowania w pracę poza uczelnią- zdobywać przydatne im doświadczenie. Możliwość ta jest istotna dla kształcenia przyszłych pracowników socjalnych z tytułem zawodowym magistra. Z myślą o jego specyfice Uniwersytet Gdański stworzył plan studiów, nazywany „hybrydowym", który w sposób harmonijny łączy stacjonarną formę zajęć z formą zdalną, z lekką przewagą tej drugiej. Realizacja zajęć planowana jest na popołudnia 2-3 razy w tygodniu oraz na - odbywające się kilka razy w roku - bloki piątkowo-sobotnie lub kilkudniową sesję w lipcu (wybór pozostawiony jest studentom). W związku z magisterskim, zaawansowanym poziomem kształcenia oraz przewidywaną aktywnością absolwentów w rolach liderskich i na stanowiskach kierowniczych, nauczanie odbywa się z naciskiem na innowacyjność oraz umiejętności zarządcze w obszarze pomocy i integracji społecznej - m.in. w ramach każdego modułu występuje przedmiot „Zarządzanie projektami".
Dodatkowe informacje
Wszystkie informacje o terminach, kryteriach przyjęć i warunkach rekrutacji na kierunek Praca socjalna (stopień I i II) znajdują się na stronie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego:
- Za nami konferencja o centrach usług społecznych organizowana przez ROPS! [RELACJA, MATERIAŁY]
- Zaproszenie na bezpłatne szkolenia kompetencyjne CUS [INFORMACJA]
- Ruszają pomorskie Zielone Innowacje! [INFORMACJA]
- Trauma. Zaproszenie na konferencję i wykład [INFORMACJA]
- Nabór wniosków do programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” dla JST i NGO [INFORMACJA]
- Konkurs ofert - prowadzenie mieszkania wspomaganego w Gminie Sierakowice [ROZSTRZYGNIĘCIE]
- Dobiegają końca prace adaptacyjno-remontowe w ramach projektu mieszkalnictwa wspomaganego [RELACJA]
- Ruszyła strona internetowa poświęcona pomocy obywatelom Ukrainy! [INFORMACJA]
- Otwarty konkurs ofert - prowadzenie mieszkania wspomaganego w Gminie Sierakowice [OGŁOSZENIE]
- Już 14 lutego odbędzie się akcja "Róża od Świętego Walentego" 2022! [INFORMACJA]
- Spotkanie informacyjne dot. konkursu w ramach Poddziałania 6.2.2. Rozwój usług społecznych. [ON-LINE]
- Zaproszenie na III Maraton Innowacji w dniach 1-2.02.2022 r. [ON-LINE]