Za nami VI Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami! [RELACJA]
Bogaty program
W bogatym programie wydarzenia, które otworzyli mec. Katarzyna Heba oraz prof. Marek Wysocki i do którego wprowadziła Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego - Agnieszka Kapała Sokalska, znalazły się trzy panele tematyczne:
- Panel I: Asystentura jako droga do niezależnego życia,
w panelu udział wzięli Katarzyna Heba (Kancelaria Adwokacka Katarzyna Heba), przedstawiciel ruchu self adwokatów – PSONI, uczestnik Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" – Fundacja im. Helen Keller, Joanna Cwojdzińska (PSONI) – przedstawiciel realizatora Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością".
- Panel II: Kształcenie kadr dla realizacji dostępności i wsparcia osób z niepełnosprawnościami,
w którym uczestniczyli Joanna Matuszewska (Radio Gdańsk), Agnieszka Kossakowska (Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej): Rola języka w budowaniu podmiotowości osób z niepełnosprawnościami, Ewelina Lulińska (AWFiS Gdańsk, OSW nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie): Determinanty w przygotowaniu absolwentów szkół
i uczelni wyższych do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, Sylwia Tyszkiewicz (Pracownia Area Projekt): Nowe wyzwania w zawodzie architekta - czy wystarczy sama wiedza, Katarzyna Świeczkowska (PSONI): Jak wprowadzanie ICF wpłynie na zmiany kształcenia kadr,
- Paweł Orłowski (Związek Uczelni w Gdańsku im. Fahrenheita): Nowe wyzwania stojące przed edukacją na Pomorzu.
- Panel III: Drogi do niezależnego życia – dobre praktyki regionu i systemowe rozwiązania do zastosowania,
w tej części spotkania odbyły się wystąpienia: Moniki Lewandowskkiej (OMGGS), Katarzyny Stec – (MOPS Gdynia): Dobre praktyki w procesie deinstytucjonalizacji, Heleny Urbaniak – nauczycielki pisma Braille'a: Moje doświadczenia w projekcie "Projektowanie Uniwersalne - jak żyć razem nie obok siebie", Marka Wysocki (Politechnika Gdańska): Systemowe wprowadzenie obowiązku adaptabilności przestrzeni zamieszkania oraz Agnieszki Jakubowskiej (OSW nr 2 w Wejherowie): Kształcenie zawodowe oraz sport jako skuteczne drogi do niezależnego życia.
W spotkaniu głos zabrali także Paweł Wdówik - sekretarz stanu i pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych oraz Dariusz Majorek - Dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON. W trakcie Konwentu nie zabrakło również miejsca na dyskusję i pytania zadawane ekspertom przez oglądających.
Postulaty
Na zakończenie spotkania podsumowano cały Konwent i wypracowano szereg postulatów:
- AOOzN nie powinien być rodzicem gdyż zaburza to relacje i ogranicza niezależne życie osoby z niepełnosprawnością.
- Upowszechnienie programów usługi asystenckiej wśród jednostek samorządu terytorialnego.
- Asystentura powinna być realizowana dwutorowo – zarówno przez jednostki samorządu jak i organizacje pozarządowe.
- Rozwój kształcenia zawodów wspierających osoby z niepełnosprawnościami w szkolnictwie zawodowym, m.in. komunikacji alternatywnej, rehamenagera, asystenta, trenera pracy oraz innych, z zapewnieniem ich finansowania.
- Język – jako kluczowy element włączenia społecznego; propagowanie odchodzenia od języka wypowiedzi o niepełnosprawności opartego o „opiekę" na rzecz języka opartego o „wsparcie".
- Rozszerzenie – o podmioty prywatne świadczące usługi powszechne – zapisów Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Konwent proponuje przeprowadzenie debaty dotyczącej edukacji w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami na Pomorzu, prowadzenie dialogu z uczelniami wyższymi.
- Projektowanie uniwersalne jako niezbędny element zajęć praktyczno-technicznych oraz doskonalenie nauczycieli na wszystkich etapach edukacji.
- Rozwój kompetencji kadry szkół i uczelni w zakresie realizacji zajęć nt. dostępności, komunikacji i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.
- Rozwój różnych form mieszkalnictwa wspomaganego jako konieczny element niezależnego życia.
Zapis Konwentu
Zapis transmisji wydarzenia znaleźć można na kanale YouTube "Pomorskie" - link, naciśnij tutaj.
Do pobrania
- Jarmark Św. Dominika 2022 – zapraszamy PES z Pomorza do udziału! Spotkanie informacyjne już 6 czerwca! [INFORMACJA]
- Drugie posiedzenie nowej kadencji Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej [RELACJA]
- Szkolenia dla gminnych komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych [RELACJA]
- Za nami konferencja o centrach usług społecznych organizowana przez ROPS! [RELACJA, MATERIAŁY]
- Informacja KCPU na temat pomocy obywatelom Ukrainy [INFORMACJA]
- Jak zbudować pozytywny wizerunek swojej organizacji? O tym już 24 maja podczas drugiego spotkania Akademii Pomorskiej ES [INFORMACJA]
- Pierwsze spotkanie z cyklu Akademia Pomorskiej Ekonomii Społecznej [RELACJA]
- Zaproszenie do udziału w szkoleniu z zakresu profilaktyki uzależnień [INFORMACJA]
- Pomorski Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej kadencji 2022-2024 uroczyście zainaugurowany! [RELACJA]
- Zaproszenie na bezpłatne szkolenia kompetencyjne CUS [INFORMACJA]