Podziel się jednym procentem podatku. Pomnożony przez miliony podatników daje pokaźną sumę

Fot. ©Depositphotos/conceptw

Do 30 kwietnia br. składamy zeznania podatkowe za 2017 rok. Wszyscy podatnicy mogą przekazać 1% swojego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, wspierając w ten sposób jej działania

Dzieląc się jednym procentem sami decydujemy, do kogo i na jaki cel „kawałek" naszego podatku ma trafić. Wśród organizacji posiadającej status pożytku publicznego są m.in. hospicja, stowarzyszenia działające na rzecz niepełnosprawnych, organizacje pielęgnujące nasze materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, opiekujące się zwierzętami czy też zajmujące się promocją zdrowia, sportu, edukacji i turystyki. W naszym województwie jest ich 668 – uprawnionych i sprawdzonych przez Ministerstwo Finansów. 
  
W Polsce działa ponad 8 tysięcy organizacji pożytku publicznego. Na Pomorzu jest ich 668. W poprzednim roku, jak podaje Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów, 13,6 miliona Polaków rozliczających podatek dochodowy przekazało na ich konta nieco ponad 660 milionów złotych. Z tej kwoty 41 976 575,39zł. zasiliło organizacje działające w naszym województwie. I co roku ta kwota rośnie!

Jeden  mały procent – duża sprawa
– Jeden procent pomnożony przez miliony podatników daje pokaźną sumę, to ogromna pomoc dla organizacji, które na co dzień wykonują świetną robotę. Warto dzielić się tym procentem choćby dlatego, że sami decydujemy, czy wspomożemy dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne, biedne czy bezdomne – zachęca do wspierania pomorskich organizacji pożytku publicznego marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Jak to zrobić?
Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę obliczoną jako 1 procent podatku należnego. Wcześniej należy sprawdzić, czy wybrana organizacja znajduje się na liście uprawnionych do otrzymania 1 % podatku. Urząd skarbowy przekazuje pieniądze na rachunek wskazanej przez nas organizacji. W ten sposób wspieramy ważny cel działania wybranej organizacji. 

Do pobrania: Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2017

view szablon artykułu