OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Znamy laureatki pomorskiej edycji konkursu „Lady D”

9 lat temu
laureatki pomorskiej edycji konkursu Fot. Magdalena Ledwoń

Dla pań, które mimo niepełnosprawności wykorzystują cały swój potencjał, aby być aktywnymi przedstawicielami naszego społeczeństwa, Parlamentarna Grupa Kobiet zorganizowała Konkurs Lady D (Lady Disabled) im. Krystyny Bochenek. W poniedziałek, 7 września odbyła się uroczysta gala regionalnej części konkursu, z udziałem wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń oraz posłanki na Sejm RP Krystyny Kłosin.

Lady D, czyli Lady Disabled, to inicjatywa, która promuje kobiety odnoszące sukcesy w pracy społecznej i zawodowej, na niwie artystycznej czy w dziedzinie sportu. Poprzez organizację etapu regionalnego organizatorzy chcą uhonorować niepełnosprawne panie zamieszkałe na terenie województwa pomorskiego, wnoszące istotny wkład w różne dziedziny naszego życia oraz promować ich postawy.

Laureatki zostały wybrane przez Kapitułę, w skład której wchodzą m.in.: przedstawiciele administracji samorządowej, organizacji pozarządowych oraz biznesu. W każdej kategorii wybrana została jedna laureatka, która przejdzie do kolejnego etapu konkursu na szczeblu krajowym.

Kandydatki do tytułu „Lady D.” otrzymały wyróżnienia w następujących kategoriach:

  1. „Dobry Start” – kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 16 do 26
    działających w różnych obszarach życia społecznego;
  2. „Kultura i Sztuka” – kategoria dla kobiet działających w obszarze kultury i sztuki;
  3. „Sport” – kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od 16 lat działających
    w obszarze sportu;
  4. „Życie Społeczne” – kategoria dla kobiet działających w organizacjach
    i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób,
    albo przedsięwzięć społecznie użytecznych;
  5. „Życie Zawodowe” – kategoria dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób
    niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych.

laureatki pomorskiej edycji konkursu

Kapituła konkursu, przy honorowym przewodnictwie Danuty Wałęsy, spośród 38 zgłoszonych kandydatek dokonała następującego wyboru:

I Kategoria DOBRY START

  • Marta Tomczyńska, z wykształcenia pracownik socjalny. Niepełnosprawność uniemożliwia jej podjecie pracy zawodowej. Od kilkunastu lat zajmuje się śpiewaniem. W wieku 13 lat zaprezentowała się na festiwalu Razem do Gwiazd. Brała udział w specjalnym wydaniu „Szansy na Sukces”, w którym zwyciężyła. Zdobyła II miejsce oraz nagrodę publiczności na 39. Festiwalu Studenckim w Krakowie. Trzykrotna półfinalistka Festiwalu Zaczarowana Piosenka. Wzięła udział w Musicalu „Fernando”, związana jest z fundacją „Pro Omnibus”, która organizuje Festiwal w Ciechocinku. Jest członkiem Teatru Życia w Grudziądzu.
  • Wyróżnienie: Daria Kuchta, w 2012r. rozpoczęła pracę w Środowiskowym Domu Samopomocy w Zblewie, jako terapeuta zajęciowy. Od października br. rozpoczyna studia magisterskie na UG. Jest osobą uzdolnioną manualnie. Potrafi swoje umiejętności przekazać podopiecznym. Wrażliwość Pani Darii nie pozwala obojętnie spojrzeć na krzywdę ludzką. Otrzymała liczne podziękowania, między innymi za wielkie serce, odwagę, wolę walki, poświęcenie, ofiarność, kreatywność, wytrwałość, odporność, nieustępliwość, cierpliwość i ogromny hart ducha.

II Kategoria KULTURA i SZTUKA

  • Teresa Alina Ławecka, jest autorką dwóch tomików poezji – „Oddaj moją twarz” Słupsk 2010 r. i „Ogród niezapominajek” 2012r. W 2014r. opracowała i przygotowała do druku tomik poezji lokalnej autorki M. Szymańskiej „Samotne tango”. W tym samym czasie koordynowała i prowadziła program TV „Pod lupą” poruszający tematykę osób niepełnosprawnych. Pracując w „Gazecie Mówionej” publikowała swoje autorskie artykuły i prowadziła dział literacki. Od 2008 r. jej artykuły zamieszczane były w czasopiśmie „Powiat Słupski”, a jej poezja obecna jest na łamach dodatku literackiego pn „Wsi Tworzącej”. Od 2009 r. jej utwory poetyckie dostępne są w „Antologii poezji”. W przygotowaniu jest publikacja naukowa o twórczości Teresy Ławeckiej.
  • Wyróżnienie: Maria Schulz, aktywnie bierze udział w promowaniu kultury kociewskiej, współprowadzi zespół muzyczny „Malutkie Gzubki”. We wsi Kulice utworzyła „Kulickie Sztafiranty”, udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich. Wydała śpiewnik dla dzieci piosenki kociewskiej „Gzuby śpiewajo” oraz gadki kociewskie „Gzuby gadajo” Nazwana Regionalistką Kociewską. Zasłużony działacz kultury.

III Kategoria SPORT

  • Alicja Eigner, tenisistka stołowa, wieloletnia mistrzyni Polski. Zakwalifikowała się na paraolimpiadę w Londynie. Tenis stołowy trenuje od ponad 30 lat. Jest najstarszą zawodniczką „Start” Wejherowo. Zdobyła złoty medal ME Niemcy 2001 r., srebrny medal MŚ Italia 2005, brązowy medal MŚ Korea 2010 (gra poj. i turniej druż.), brązowy medal na paraolimpiadzie w Londynie 2012r. (turniej drużynowy), VI miejsce w rankingu światowym tenisistek z niepełnosprawnością). Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi w 2013 r., nadany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Aktualnie wspiera młodych, niepełnosprawnych sportowców.
  • Wyróżnienie: Wanda Ceynowa, trenowała szermierkę, była w kadrze reprezentacji Polski, uprawiała lekkoatletykę, tenis ziemny, łucznictwo. Startowała w Mistrzostwach Świata w tenisie ziemnym na wózkach w USA w 2001 r. Zainicjowała organizację Drużynowych Mistrzostw Świata dla osób niepełnosprawnych w tenisie ziemnym w Sopocie. Od 17 lat pracuje w Urzędzie Gminy Krokowa na stanowisku inspektor ds. podatków, opłat i administracyjnych. Służy zawsze pomocą i radą. Wspiera osoby niepełnosprawne.

IV Kategoria ŻYCIE SPOŁECZNE

  • Beata Wachowiak-Zwara, od 1999 r. pełni funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych. Współtworzyła fundację grupy Ergo Hestia „Integralia”. W latach 1980-1983 współpracowała z brytyjską organizacją „Motivation”, pomagając osobom niepełnosprawnym w Albanii, Rumunii i Malezji. Współtworzyła i była pierwszym prezesem polsko-szwedzkiej organizacji Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji Rekryteringsgruppen. Instruktorka aktywnej rehabilitacji. Była członkiem kadry Polski w narciarstwie alpejskim na mono-ski oraz para kajakarstwie. Jest pomysłodawczynią i realizatorką programu „Gdynia bez barier”. W 2003 r. wicemistrz świata w supergigancie w Szwajcarii, otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, w 2010 r. została wicemistrzem świata w zawodach kajakarskich para canoe we Włoszech, a w 2011 r. zdobyła tytuł „Człowiek bez barier”.
  • Wyróżnienie: Maria Podgórniak, przez 20 lat służby w samorządzie gdańskim budowała podmiotowość niepełnosprawnych mieszkańców. Od 1996 doradca-pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. osób niepełnosprawnych. Kształtowała ustawodawstwo przyjazne osobom niepełnosprawnym. Blisko 20 lat związana jest z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi oraz liczne podziękowania i wyróżnienia od samorządu lokalnego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za szczególne inicjatywy i zaangażowanie w pracę Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

V Kategoria ŻYCIE ZAWODOWE

  • Marzena Korzeniewska, od 1999 r. pełni funkcję pełnomocnika wójta gminy Sierakowice ds. osób niepełnosprawnych. Jest prezesem filii SPON Sopot w Sierakowicach. Od 1999 r. była członkiem Rady Pomocy Osobom Niepełnosprawnym województwa pomorskiego. Od 2003 r. jest członkiem Społecznej Powiatowej Rady Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Kartuzach. W kadencji 1998-2002 była członkiem Komisji Zdrowia Rady Gminy Sierakowice. Otrzymała wiele podziękowań za wsparcie i współpracę, m.in. „Perła Kaszub”2009, „osoba Niezwykła” 2010.
  • Wyróżnienie: Teresa Terlecka, posiada 35-letni staż pracy zawodowej. Pracowała w Spółdzielni Niewidomych SINEMA w Gdyni. Od 2001 r. pracuje w MOPS Gdynia. Zajmuje się obsługą osób z niepełnosprawnościami. Jest członkiem Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” oraz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego z siedzibą w Gdyni. Jest pracownikiem o wysokich kompetencjach interpersonalnych. Niezwykle serdeczna, empatyczna i pełna życzliwości.

Kategoria Specjalna ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI

  • Anna Ziemiańska, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet Amazonki.

W organizację wydarzenia w Pomorskiem włączyli się: poseł na Sejm RP Krystyna Kłosin oraz samorząd województwa pomorskiego wraz z Oddziałem Pomorskim PFRON. Uroczystość wręczenia statuetek uświetnił koncert Cappelli Gedanensis.

Zobacz również