Gdańsk, 1 października 2018 r.
Drodzy Państwo, W dniu Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który przypada 1 października 2018 r., w imieniu Radnych województwa oraz Zarządu Województwa Pomorskiego oraz młodszej części mieszkańców Pomorza składamy wszystkim Seniorom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności na dalsze lata życia. Wyrażamy podziękowanie wszystkim Seniorkom i Seniorom z Pomorza za ich wieloletnią aktywność zawodową i społeczną, zapewniającą rozwój Pomorza oraz poświęcenie w procesie wychowania kolejnych pokoleń. Życzymy, aby na swej drodze Seniorzy spotykali się wyłącznie z życzliwością i wsparciem otoczenia w dążeniu do utrzymania swojej niezależności i sprawności oraz mogli żyć pełnią życia, realizując na co dzień swoje zainteresowania i pasje. Jesteśmy przekonani, że Seniorzy dysponują doświadczeniem życiowym, z którego powinniśmy korzystać zmieniając otaczającą nas rzeczywistość. Przekazujemy wyrazy głębokiego szacunku dla Waszej pracowitości i zaradności.
Mieczysław Struk Jan Kleinszmidt |
Na całym świecie, 1 października obchodzi się Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, który został ustanowiony 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by zwrócić uwagę, że w XXI wieku starzenie się jest jednym z najważniejszych wyzwań społecznych. To nie tylko święto seniorów, ale również ich rodzin i przyjaciół. To także okazja, by podziękować im za mądrość, doświadczenie i pogodę ducha.
Coraz mniej rodzi się dzieci, coraz więcej osób przechodzi na emeryturę – społeczeństwo starzeje się. W województwie pomorskim na 100 osób w wieku do 14 lat przypada 95 osób 65+. To mniej niż wynosi indeks starości w Polsce (112 osób w wieku 65+ na 100 osób do 14. r.ż.). Na świecie żyje ponad 600 mln osób powyżej 60. r.ż. Szacuje się, że w 2050 r. liczba ta wyniesie 2 miliardy.
Rusz głową
Osoby starsze biorące udział w życiu społeczności nie są samotne czy wykluczone. Seniorzy w naszym regionie są aktywni, uczęszczają na zajęcia w 42 uniwersytetach trzeciego wieku, działają w 13 domach i 17 klubach seniorów oraz 26 gminnych radach seniorów. Nie chcą siedzieć zamknięci w czterech ścianach. Pragną realizować niepełnione marzenia i plany, a mają teraz czas i środki.
W zdrowym ciele, zdrowy duch
Polacy wkraczają w wiek dojrzały coraz zdrowsi i czują się dużo młodziej niż ich rówieśnicy 20 czy 30 lat temu. Osoby starsze chętnie dzielą się wiedzą, umiejętnościami oraz doświadczeniem życiowym i zawodowym. Warunkiem aktywnego uczestniczenia seniorów w każdym aspekcie życia jest zapewnienie dobrej opieki medycznej i stworzenie warunków do możliwości zachowania sprawności fizyczne