SENIORZY
Odważni i z pasją - seniorzy

Odważni i z pasją. Seniorzy mogą zdobyć nawet 15 tys. zł na współpracę międzypokoleniową

Lucyna Korytowska, Aleksandra Abakanowicz. Fot. mat. prasowe

Jak nawiązać relacje między mieszkańcami? Jeśli masz pomysł na lokalny projekt społeczny, weź udział konkursie.

Dwie gdańszczanki – Lucyna (60 plus ) i Ola (35 plus zorganizowały cykl otwartych bezpłatnych spotkań dla młodych i starszych mieszkańców. W ramach projektu ZDolna Orunia odbyły się m.in. warsztaty kulinarne i ogrodnicze oraz plenery malarski i fotograficzny. Spotkania odbyły się dzięki Seniorom w Akcji – konkursowi dotacyjnemu skierowanemu do osób 60 plus.

Kto może ubiegać się o datację?

O dotację mogą ubiegać się osoby 60 plus lub pary międzypokoleniowe (osoba 60 plus i osoba pełnoletnia, co najmniej o 25 lat młodsza) we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. uniwersytet trzeciego wieku, fundacja, stowarzyszenie, dom kultury).

Ile, dla kogo i do kiedy można się zgłaszać?

Ze środków konkursu zostanie przyznanych 18-22 dotacji. Uczestnicy mogą zdobyć dotację w wysokości od 8 do 15 tysięcy złotych. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie formularza listu intencyjnego na stronie internetowej Seniorzy w Akcji do 18 marca 2019 roku. Organizatorzy wsparli już ponad 350 projektów w całej Polsce.

Seniorzy w Akcji

– Na spotkania regularnie przychodzą orunianki, które dzielą się swoimi pasjami i zainteresowaniami. W ramach projektu nastolatki uczyły się szydełkowania, haftowania czy robienia na drutach od wielokrotnie od nich starszych znawczyń tematu. Pieczono również ciasta, budowano zamki z zapałek, malowano, fotografowano, odnawiano meble – mówi Lucyna Korytowska, liderka projektu. – Dla nas każda pasja jest cenna, bo jest pretekstem do nawiązania relacji między mieszkańcami, które z czasem mogą zaowocować wspólnymi działaniami na rzecz lokalnej społeczności – dodaje Lucyna. Trwa kolejna edycja programu organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Konkurs kierowany jest do osób, które mają pomysł na lokalny projekt społeczny. Zakłada wsparcie unikatowych przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej, aktywizujących osoby starsze i włączające je w dialog z otoczeniem.

Odważni seniorzy, modelowe projekty

Liczą się odważne, nietuzinkowe pomysły. Współpraca międzypokoleniowa i trwała aktywizacja seniorów są ważne, ale chodzi też o to, aby wypracowane działania stanowiły bazę do realizacji podobnych projektów w przyszłości. Wykorzystując potencjał uczestników programu, budowana jest sieć Animatorów 60 plus, dlatego pożądane są osoby, które nie tylko chcą zdobywać nowe umiejętności, ale też gotowe są dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi. Konkurs ma przyjazną formułę inkubatora. Uczestnicy otrzymują wsparcie merytoryczne i organizacyjne w trakcie warsztatów i wizyt studyjnych, a także pomoc trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. – Wypracowaliśmy unikatową formułę programu. Uczestnicy biorą aktywny udział w całym procesie, od pomysłu do realizacji projektu – mówi Maria Adamiec, koordynatorka Seniorów w Akcji. – Szukamy aktywnych osób 60 plus , które chcą wprowadzać trwałe rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom starszym oraz współpracę międzypokoleniową. Przełamujemy stereotypy związane z wiekiem. Pokazujemy, że i młodzi, i starsi mogą tworzyć grupę i wspólnie pracować na rzecz zmiany społecznej – dodaje.

Seniorzy animatorami działań lokalnych

U podstaw programu leży chęć odwrócenia dotychczasowego trendu w myśleniu o starości. Seniorzy mają doświadczać starości odważnej, otwartej, radosnej, produktywnej. Konkurs pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także pomysłodawcy i realizatorzy działań w swoich społecznościach. W programie to właśnie osoby starsze pełnią funkcję animatorów działań lokalnych, liderów.