Tego, jak ważna jest aktywność w życiu seniora, jak ustrzec się przed oszustami i jak zapisać spadek, mogli się dowiedzieć uczestnicy środowej konferencji "Strefa Seniora" zorganizowanej w Szkole Łacińskiej w Malborku przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i redakcję "Dziennika Bałtyckiego". Była to część trwających IV Wiosennych Dni Seniora, których organizatorami są Malborska Rada Seniorów i Urząd Miasta Malborka.
22 V 2019 Malbork. „Strefa Seniora” podczas IV Wiosennych Dni Seniora. Wiosenne Dni Seniora w Malborku już tradycyjnie otworzyli wspólnie burmistrz Marek Charzewski i Teresa Żelazo, przewodnicząca Malborskiej Rady Seniorów będącej ciałem doradczym przy włodarzu. Zdaniem burmistrza, wspaniałe jest życie seniora.
– Bo jak obserwuję działania stowarzyszeń, związków czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku, to troszkę zazdroszczę, że jeszcze nie jestem seniorem. Działań i aktywności jest tyle, że nie wiem, czy by mi wystarczyło energii, żeby w nich wszystkich uczestniczyć. Malborskim seniorom jej wystarcza – mówił burmistrz Marek Charzewski.
Konferencje „Strefa Seniora” to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku i redakcji „Dziennika Bałtyckiego”. Wcześniejsze spotkania odbywały się w większych miastach, Gdańsku czy Gdyni.
– Tym razem gościmy w państwa pięknym mieście i bardzo mnie to cieszy. Serdecznie zachęcam państwa do udziału w tym szkoleniu, do tego, żebyście byli jak najaktywniejsi, wykorzystali to spotkanie, jak tylko się da, i oczywiście, żebyście dzielili się potem tą wiedzą ze swoimi znajomymi, rodziną, innymi seniorami – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
Podczas konferencji malborczycy mogli wysłuchać wykładów specjalistów w swoich dziedzinach. Irena Samson, magister rehabilitacji i pielęgniarka dyplomowana, jednocześnie członkini Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, opowiedziała o postawach prozdrowotnych seniorów, przekazując wiele cennych rad.
– Najważniejsze to starzeć się pozytywnie. Aktywność jest bardzo ważna, uczestniczenie we wszystkich okazjach, gdzie może być ten emeryt, senior. Tworzenie więzi przede wszystkim, bo samotność jest straszna. Patrzeć tylko w telewizor – nie! Mieć jeden ruch: telewizor i lodówka – nie! Bo ćwiczymy tylko palce, siedzimy przed tym telewizorem i denerwujemy się na polityków. Nie starzeje się ten, co nie ma czasu – mówiła, między innymi, Irena Samson.
Galeria zdjęć
Adwokat Oliwia Likierska opowiedziała m.in., jak napisać testament, kiedy taki dokument jest ważny, a kiedy nie. Jedna z podstawowych zasad wymaganych przez prawo mówi, że musi to być oświadczenie samodzielne. Tylko jedna osoba może napisać jeden testament. Małżonkowie nie mogą więc wspólnie przepisać spadku.
– Można to zrobić np. na jednej kartce, w jednym zeszycie, ale to muszą być dwa odrębne oświadczenia woli – wyjaśniała pani mecenas.
Wiele cennych rad na temat oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” i ich modyfikacji udzieliła st. asp. Barbara Gawłowicz-Witkiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Podstawowa sprawa to zasada ograniczonego zaufania w rozmowie telefonicznej – nie wierzyć osobom, które dzwonią i proszą o pieniądze. Policjantka podawała sytuacje z życia, w których Pomorzanie niestety dali się wykorzystać oszustom.
Galeria zdjęć: Fot. Radosław Konczyński, Dziennik Bałtycki