EKONOMIA SPOŁECZNA
Ekonomia Społeczna na 759. Jarmarku św. Dominika

Kaukaska kuchnia, torby z recyklingu, rzemieślnicze lody. Sprawdź Stację Ekonomia Społeczna na 759. Jarmarku św. Dominika

Fot. Maciej Kosycarz / KFP

Jarmark św. Dominika trwa w najlepsze. Na co, w bogatym programie, warto zwrócić uwagę? Na przykład na Stację Ekonomia Społeczna, która w ramach święta kupców w Gdańsku po raz pierwszy zawita na Plac Kobzdeja. Tu znajdziemy najlepszej jakości wyroby i jedzenie, a jednocześnie wesprzemy odpowiedzialne miejsca pracy i lokalne inicjatywy społeczne. Strefa będzie czynna od 3 do 11 sierpnia. Warto? Warto!

To jedna z nowości trwającego od soboty, 27 lipca, 759. Jarmarku św. Dominika – po raz pierwszy na święcie kupców w Gdańsku, będzie działać Stacja Ekonomia Społeczna. Przestrzeń tworzona będzie przez przedsiębiorców społecznych, prowadzących działalność na terenie metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.

– To są przedsiębiorcy, ale trochę inni. Tacy, którzy są przejęci sprawami ludzkimi, którzy pomagają w różnych trudnych sytuacjach. Są wśród nich fundacje, spółdzielnie socjalne i firmy, które działają non profit, ale próbują uczyć się ekonomizować swoje działania i próbują swoich sił w tym roku również na Jarmarku – mówi Jerzy Boczoń, animator w działaniach ekonomii społecznej, współzałożyciel Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku.

W tej wyjątkowej strefie znajdzie się 10 podmiotów – wspomniane przez niego spółdzielnie socjalne, fundacje i stowarzyszenia – takie, które prowadzą działalność gospodarczą, a zyski przeznaczają na realizację celów społecznych. Usługi i produkty tworzone są w tych przedsiębiorstwach m.in. przez osoby z niepełnosprawnościami, uchodźców i imigrantów, ale też młodych twórców.

– W samym Gdańsku jest mnóstwo takich organizacji, a tu będzie tylko dziesięć, ale chciałbym Państwa prosić o życzliwe podejście do nich. Poza tym, że znajdziemy tu wspaniałe produkty, będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach, spotkania i rozmowach. Zachęcam do tego, żeby odwiedzać ten kawałeczek Gdańska, ponieważ trzeba ich oswoić i dać szansę na to, żeby ta przedsiębiorczość, nie tylko społeczna, w nich rosła – dodaje Boczoń.

Stacja Ekonomia Społeczna znajdzie się na Placu Kobzdeja. W jej ofercie pojawią się m.in. rzemieślnicze lody, kaukaska kuchnia, recyklingowe torby i drobna galanteria z banerów, oraz sztuka młodych artystów. Znajdziemy tu także wysokiej jakości wyroby artystyczne wykonane przez mieszkańców Gdańska, także przez osoby niepełnosprawne. Wybierając każdy z tych produktów, będziemy wspierać odpowiedzialne miejsca pracy i lokalne inicjatywy społeczne.

Wśród wystawców będzie np. Fundacja „Nielada Historia”, której celem jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej poprzez wspieranie rozwoju ekonomii społecznej, wzmocnienie trzeciego sektora oraz osób defaworyzowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, krzewienie idei obywatelskiej samoorganizacji, samopomocy i pomocy wzajemnej oraz podejmowanie w tej mierze praktycznej działalności w imię wspólnego dobra i społecznej solidarności. Na ich stoisku kupimy niezwykłe torby z recyklingu – z ciekawą historią.

– Przygotowujemy specjalną kolekcję produktów STREFA SPOŁECZNA z fragmentami napisów z banerów, które były na poszczególnych namiotach w strefie społecznej obchodów czerwcowych. Te hasła muszą być przypominane zawsze i przy każdej okazji. Banery zostały nam przekazane przez Fundację Gdańską. Dziękujemy, że możemy je tak dobrze wykorzystać! – napisała na swoim Facebooku fundacja.

Stacja Ekonomia Społeczna będzie czynna codziennie od soboty, 3 sierpnia, do niedzieli, 11 sierpnia, w godz. 10:00-20:00. A już teraz na Placu Kobzdeja czeka wiele innych atrakcji, m.in. tzw. strefa chillout, gdzie można odpocząć na leżakach.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk