DZIECKO I RODZINA
Fundacja Hospicyjna

Obchody „Dnia Tumbo” czyli o trudnej tematyce żałoby wśród dzieci i młodzieży.

Fot. Fundacja Hospicyjna
20.11.2019
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
20.11.2019

21 listopada 2019 roku z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień 105 placówek oświatowych w Gdańsku, 9 w Gdyni i 17 z całej Polski planuje obchody „Dnia Tumbo" – słonika, który od 13 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga", działającego przy gdańskiej Fundacji Hospicyjnej. Tego dnia podczas lekcji uczniowie będą poruszać tematykę śmierci i żałoby.

Co to jest „Dzień Tumbo”?

„Dzień Tumbo” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem – wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. W szkołach odbywają się warsztaty, prelekcje, kwesty charytatywne i zabawy plastyczne – wszystko, by w przyjazny sposób przybliżyć tematykę żałoby, dzięki pomarańczowemu Słonikowi Tumbo.

Opiekunką merytoryczną programu wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie pod nazwą „Tumbo Pomaga” jest psycholog Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza Agnieszka Paczkowska: „W sytuacji poważnej choroby lub śmierci nie wiemy, jak zachowywać się wobec własnych dzieci, odkładamy ważne rozmowy na później. Chcemy ochronić dzieci przed bolesną rzeczywistością, tymczasem utrudnia to im odnalezienie się w kryzysie lub wejście w proces żałoby. Przygotowany przez nas program jest źródłem wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie ich rodziców i opiekunów oraz merytorycznych informacji dla nauczycieli”.

Z kim można porozmawiać o żałobie dziecka lub nastolatka?

Osoby, które szukają informacji, jak rozmawiać w domu z dzieckiem o śmierci i żałobie, mogą skontaktować się z psychologami Fundacji Hospicyjnej e-mail: info@tumbopomaga.pl.

Na stronie www.tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informatory dla rodziców, nauczycieli, dzieci mogą skorzystać z interaktywnych form: kalendarza i skrzynki wspomnień, forum. Organizacja udostępnia także infolinię, pod którą mogą kontaktować się zarówno dzieci, jak i dorośli (od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18): Tumbolinia tel. 800 111 123

Bajka Plasterek

Osoby, które poszukują narzędzi wsparcia w rozmowie z dzieckiem w żałobie, mogą skorzystać również z serii książek terapeutycznych wydawanych przez Fundację: Bajka Plasterek. 23 listopada o godzinie 17.00 w sopockiej księgarni Smak Słowa odbędzie się premiera piątej bajki w serii. pt. „45 naprawdę niezwykłych słoni”, autorstwa Marty Zaremby. Każda z bajek przygotowana została pod czujnym okiem psychologów, opatrzona jest specjalnym komentarzem dla rodziców, którzy odpowiednio przygotowani do lektury, mogą poprzez historie bohaterów książki, nawiązać z dzieckiem rozmowę o zmarłej osobie: mamie (książeczka pt. „Czary mamy”), tacie („Za siódmą górą”), dziadku („Zaczarowany ogród dziadka”), babci („45 naprawdę niezwykłych słoni”) lub innym członku rodziny („Trzecie życzenie Tumbo”). Bajki można nabyć m.in. w Internetowej księgarni Fundacji www.ksiegarnia.hospicja.pl

Co dla dzieci i młodzieży w żałobie robi Fundacja Hospicyjna?

Fundacja Hospicyjna jest gdańską organizacją pożytku publicznego, prowadzącą Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, w którym codziennie udzielana jest pomoc 200 chorym dorosłym i dzieciom. Od 13 lat przy Fundacji działa Fundusz Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, udzielający wsparcia socjalnego dzieciom osób, które odeszły pod opieką hospicjów (w ciągu roku blisko 800), oraz wsparcia psychologicznego wszystkim dzieciom i młodzieży po stracie.

Ponadto Fundacja Hospicyjna jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych poruszających tematykę żałoby uczniów, w ramach których przeszkolono już ponad 500 osób w Trójmieście. Jest także twórcą pierwszego w Polsce portalu internetowego dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży: www.tumbopomaga.pl.

Kontakt:

koordynacja mediów: Anna Laska, a.laska@hospicja.pl, tel.: 668 895 072

Kontakt do wybranych placówek biorących udział w Dniu Tumbo w Gdańsku:

Przedszkole nr 66 Źródełko w Gdańsku
ul. Startowa 27 (Gdańsk Zaspa)
Osoba do kontaktu: Pani Dyrektor Danuta Śpiewak, tel. 604 520 200
Koordynator Dnia Tumbo: Anna Stankiewicz Tel. 58 55 66 903

Ramowy plan Dnia Tumbo:

7.30 – 9.00 pomarańczowy poczęstunek dla dzieci i rodziców – „Kramik słonika Tumbo” – herbatka ze słodkim dodatkiem

9.00–10.00 zajęcia edukacyjne w grupach

10.00–10.45 – wspólny finał Dnia Tumbo– sala gimnastyczna, dla wszystkich grup

14.00-16.00 pomarańczowy kiermasz dla dzieci i rodziców – „Kramik słonika Tumbo”:

  • kolorowe lampiony ze słonikiem Tumbo
  • Znaczki ze słonikiem Tumbo
  • Kolorowe ramki do zdjęć
  • zakładki do książek ze słonikiem Tumbo
  • przysmak słonika Tumbo- babeczki
  • dyniowy krem poprawiający humor
  • pomarańczowa herbatka

Szkoła Podstawowa nr 86
Filia szkoły przy ul. Świętokrzyskiej 47
Osoba do kontaktu: p. Marta Trzebiatowska, tel. 532 361 402
8:00-11:30 – kiermasz (świeczki Tumbo, tosty, popcorn, ciastka)

Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych
ul. Jagiellońska 11
Osoba do kontaktu: Pani Dyrektor Magdalena Mendyk 694 641 859
9:30-11:30 – kawiarenka (wypieki podopiecznych), wyprzedaż garażowa, spa na pomarańczowo, pieczenie babeczek, tańce

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk