"POMORSKIE DLA SENIORÓW"
laureaci konkursu Pomorskie dla Seniora w Słupsku

W Słupsku uhonorowano laureatów konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora”

fot. Iwona Olczak
13.08.2020
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
AUTOR
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
13.08.2020

Podczas uroczystości zorganizowanej 13 VIII 2020 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Słupska Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego - Danuta Wawrowska wręczyła w imieniu Marszałka Województwa nagrody laureatom ze Słupska: w kategorii „Zwyczajny-Niezwyczajny Senior" - Jerzemu Zellmie oraz w kategorii „Przyjaciel Seniora" - Zbigniewowi Sobiszowi. W uroczystości z udziałem Wiceprezydenta Miasta Słupska – Marka Golińskiego uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Słupskiego Ośrodka Kultury oraz zaproszeni goście.

Kandydaturę Laureata w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” – Pana Jerzego Zellmy zgłosiła organizacja pozarządowa z terenu województwa pomorskiego, zrzeszająca seniorów i działająca na rzecz seniorów: Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku. (Prezes Elżbieta Krężel)

Treść uzasadnienia:

Pan Jerzy Zellma od 2012 roku jest studentem Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bardzo czynny członek Sekcji Literackiej pod kierownictwem Pani dr Marianny Borawskiej.

Od lat przygotowuje programy literacko – muzyczne tworząc do nich podkłady filmowe i muzyczne. Wkłada w tę pracę wiele czasu i zaangażowania. Ponadto jest wspaniałym wykonawcą utworów literackich, uczestnikiem konkursów recytatorskich wojewódzkich, regionalnych, w których był niejednokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami.

To niezwykle aktywny członek Sekcji Teatralnej Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie brał udział we wszystkich urządzanych przedstawieniach teatralnych w pierwszoplanowych rolach.

Poza tym bierze czynny udział w sztukach wystawianych w Ośrodku Teatralnym RONDO w Słupsku.

Jego występy cieszą się dużą popularnością i uznaniem odbiorców, świadczą także o ogromnej roli aktywności w procesie spowalniania starzenia się.

Został odznaczony dyplomem Regionalnego Centrum Wolontariatu za niezwykłe zaangażowanie, pasje i gotowość do pomocy potrzebującym.

Kandydaturę Laureata w kategorii „Przyjaciel Seniora”– Pana Zbigniewa Sobisza zgłosiła organizacja pozarządowa z terenu województwa pomorskiego, zrzeszająca seniorów i działająca na rzecz seniorów: Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku. (Prezes Elżbieta Krężel)

Treść uzasadnienia:

Profesor Zbigniew Sobisz jest pracownikiem słupskiej uczelni od 1978 roku. Obecnie pracownik naukowy Instytutu Biologii Nauk o Ziemi, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody. Od 2004 roku, czyli od momentu powstania Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bardzo aktywnie działa na rzecz uniwersyteckiej społeczności. Od lat jest opiekunem naukowym bardzo licznej sekcji biologicznej. Wszystkie zajęcia z prof. Sobiszem prowadzone były i są nieodpłatnie, cieszą się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

Na wykładach otwartych w auli uczelni sala zawsze wypełniona jest po brzegi. Prof. Sobisz, z racji kierunku swoich zainteresowań popularyzuje wiedzę o bogatej i zróżnicowanej szacie roślinnej Pomorza. Formy zajęć z seniorami są bardzo urozmaicone: ćwiczenia w laboratoriach, warsztaty terenowe, wycieczki do parków i ogrodów botanicznych w Polsce np. Szlakami Bismarcka, Przelewice Zubrzyca, Wrocław, uniwersyteckie ogrody botaniczne w Polsce i poza granicami (Berlin).

Z inicjatywy prof. Zbigniewa Sobisza nasi słuchacze poznają oryginalną i niepowtarzalną florę parków podmorskich i starych cmentarzy na terenie całego Pomorza, siedlisk przyrodniczych na szlaku Cystersów oraz w rezerwatach przyrodniczych (Wydma Orzechowska, wydmy Łebskie, Park Krajobrazowy Dolina Słupi – wszystkich miejsc odwiedzanych w ciągu 14 lat nie sposób wymienić).
Podczas zajęć, profesor z wielką pasją przyrodnika, popularyzuje wiedzę botaniczną, etnograficzną, z zakresu zielarstwa, którą wspiera ogromnym bagażem informacji na temat historii regionu i lokalnych tradycji świeckich i sakralnych. Jest pilotem wycieczek po Słupsku dla mieszkańców i turystów, podczas których podejmuje temat symboliki roślinnej na witrażach w Ratuszu i słupskich kościołach.

Od lat mobilizuje seniorów do podejmowania własnych obserwacji przyrodniczych np. wymaga tworzenia osobistych zielników, a ostatnio włączył studentów UTW do prac badawczych i inwentaryzacyjnych międzyuczelnianego projektu badawczego Herbarium Pomeranicum.
Profesor Zbigniew Sobisz oprócz zajęć na UTW, prowadzi cykl wykładów „W drodze” w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, na których popularyzuje wiedzę na temat atrakcji przyrodniczych Szwecji, Holandii, Ligurii, Lombardii. Do szerokiego grona uczestników tych spotkań należą przede wszystkim seniorzy. Podejmuje również współpracę z Zarządem Miejskich Ogródków Działkowych oraz Muzeum Pomorza Środkowego – filia w Swołowie, gdzie przygotowuje wystawy i warsztaty etnobotaniczne.
Wiele inicjatyw profesor adresuje również do młodzieży. Podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki i Nocy Biologów, przygotowuje cykl zajęć (wykłady i warsztaty) dla uczniów VI, VII, VIII klas szkoły podstawowej oraz szkoły średniej, na tematy zmian klimatycznych, zdrowego żywienia, roślin inwazyjnych, lokalnych ekosystemów.

Profesor Zbigniew Sobisz, to znany w regionie działacz na rzecz ochrony i popularyzacji wiedzy przyrodniczej i ekologii. Podejmuje szereg prac badawczych na terenie pomorskich miejscowości oraz często spotyka się z lokalną społecznością. Profesor Zbigniew Sobisz to nie tylko Przyjaciel Seniora, to po prosu Przyjaciel Człowieka, obrońca świata przyrody, pasjonat, człowiek niezwykle przyjazny ludziom i światu.