"POMORSKIE DLA SENIORÓW"

Wręczenie nagrody dla „Przyjaciela Seniora” z powiatu wejherowskiego – Domu Dziennego Pobytu Caritas w Rumi

Marcin  Mielewczyk
Marcin Mielewczyk
3 lata temu
Wręczenie nagrody dla Przyjaciela Seniora Zdjęcie przedstawia wręczenie nagrody. Fot. Magda Twarogowska

We wtorek 10 sierpnia 2021 r. w Rumi odbyło się uroczyste wręczenie nagrody dla kolejnego laureata nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego - "Pomorskie dla Seniora". Wyróżniony w kategorii "Przyjaciel Seniora" został laureat z Powiat Wejherowski - Dom Dziennego Pobytu – Centrum Pomocowe im. Św. Siostry Faustyny w Rumi Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Nagrodę z rąk Wiesława Byczkowskiego - Wicemarszałka Województwa Pomorskiego przyjęła w imieniu DDP - Pani Dorota Kowalewska. Uroczystość uświetnił występ Seniorów z DDP, który przygotowała właśnie Pani Dorota. W wydarzeniu udział wzięli między innymi Dyrektor CARITAS Archidiecezji Gdańskiej - ks. Janusz Steć, Wiceburmistrz Rumi - Piotr Wittbrodt, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumia - Wiesława Pacholczyk oraz Pełnomocniczka Marszałka ds. Polityki Senioralnej - Barbara Bałka.

Laureat w kategorii „Przyjaciel Seniora” – Dom Dziennego Pobytu – Centrum Pomocowe św. Siostry Faustyny Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Kandydaturę zgłosiła osoba fizyczna – mieszkaniec województwa pomorskiego.

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności)

Dom Dziennego Pobytu to przestrzeń senioralna znajdująca się w Centrum im. Św. Siostry Faustyny w Rumi. Jest miejscem przyjaznym, ciepłym, wyjątkowym. W oczach jego mieszkańców to drugi Dom, ponieważ od 1996 r., czyli od początku jego funkcjonowania seniorzy mogą przyjść i spędzić miło czas w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Podzielić się swoimi przeżyciami, wiedzą i doświadczeniem. Wypić ciepłą herbatę, powspominać dawne powojenne czasy i czuć się wyjątkowo wśród swojej grupy rówieśników, dla których tak ważne jest spotkanie z drugim człowiekiem.

Trzydziestu niesamowitych ludzi powyżej 60 roku życia (choć średnia wieku to 83 lata) każdy jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny z bogatym bagażem doświadczeń i przeżyć. To właśnie „Oni” — Seniorzy tworzą ową wyjątkowość tego miejsca. Wspólne przebywanie w zaprzyjaźnionym gronie i podejmowanie nowych wyzwań motywuje do aktywnego włączania się w społeczność lokalną i nabywanie odwagi w pokonywaniu barier. Ważnym zadaniem Domu Dziennego Pobytu jest rozwój osobisty mieszkańców poprzez wykonywanie przez nich prac manualnych, naukę i aktywność fizyczną. Dzięki gimnastyce, rehabilitacji, cyklicznym zajęciom na basenie, wycieczkom, warsztatom, prelekcjom, zajęciom intelektualnym seniorzy mogą zapobiec, bądź opóźnić niepełnosprawność, demencję, depresję i inne choroby chroniczne pogarszające jakość życia i podwyższające koszty leczenia. Dom jest także miejscem, umożliwiającym integrację społeczną, pokoleniową, międzypokoleniową. Wyróżniającym się w sposób szczególny działalnością na rzecz osób starszych w oparciu o ciągłą współpracę z wolontariuszami.

Działaniem dodatkowym, wykraczającym poza podstawową realizację zadań i aktywności było stworzenie w 2018 r. projektu „Opowiem Ci o Matce Bożej w moim życiu”, który jest realizowany do tej pory. Jego celem jest aktywizacja i wsparcie 50 seniorów poprzez, tworzenie więzi międzypokoleniowych oraz minimalizowanie procesów osamotnienia i wykluczenia społecznego. Uczestnicy zadania to 80 osób: 20 seniorów w wieku 80 +, mieszkańców DDP Rumia, którzy jako dzieci doświadczyli wojny, biedy, głodu. Pomimo tego, w swoim życiu doświadczyli także łaski i miłosierdzia Matki Bożej. Z tymi pięknymi przeżyciami, które nie pozwoliły człowiekowi się poddać wtedy gdy los nie rozpieszczał chcą się podzielić z innymi osobami – 30 seniorami z sąsiedztwa, parafii oraz Parafialnych Zespołów Caritas, których zaprosiliśmy do współpracy w ramach projektu, w celu tworzenia przestrzeni do poznawania się integracji wokół wspólnego tematu, ograniczania problemów osamotnienia oraz 30 wolontariuszami ze Szkolnych Kół Caritas z terenu Archidiecezji Gdańskiej, młodym pokoleniem, dla którego spotkanie z Matką Boską jest bardzo odległym wydarzeniem albo tematem tabu lub mało obowiązującym trendem. W 2018 r. i 2019 r. przeprowadzono po 8 spotkań integracyjnych, w tym 4 spotkania międzypokoleniowe z dziećmi i młodzieżą ze Szkolnych Kół Caritas, 4 spotkania pokoleniowe z innymi seniorami z sąsiedztwa, parafii oraz z Parafialnych Zespołów Caritas, 1 festyn dla 450 osób oraz 1 wyjazd pielgrzymkowy do Częstochowy.

Ponadto poza projektem w działalności rocznej Domu Dziennego Pobytu realizowane są wspólne spotkania z zaprzyjaźnionymi wolontariuszami z SP nr 9, SP n 8 oraz z Przedszkola Iskierka (wszystkie placówki z Rumi) z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Seniora, początku i zakończeniu lata, występów teatralnych i jasełek bożonarodzeniowych. Spotkania zapobiegają wykluczeniu społecznemu, zacieśniają więzi międzyludzkie. Na nich seniorzy opowiadają o sobie, czują się ważni, wyjątkowi. Dzielą się z młodym pokoleniem zdobytą życiową wiedzą, tym samym ucząc się od tych z „późniejszym peselem” obowiązującej kultury, zachowań, techniki. Dom Dziennego Pobytu to także miejsce, w którym seniorzy nawzajem motywują się do działania na rzecz lokalnej społeczności. Przed świętem wszystkich zmarłych podopieczni placówki jadą na cmentarz sprzątnąć zapomniane groby, zapalić znicz, utrzymać tradycję, dać wzór młodemu pokoleniu. Po kilku miesiącach prób, przygotowań strojów, dekoracji uczą się na pamięć tekstu i występują w przedstawieniu pt.: „Smutki i radości objawów starości”. Premiera spektaklu odbędzie się w czerwcu 2021r. Ponadto seniorzy biorą udział w olimpiadzie sportowej osób niepełnosprawnych, zajmując miejsca na podium w rzucie piłką lekarską, rzucie woreczkiem do celu oraz marszach Nordic Walking.

Te wszystkie działania nie byłyby możliwe, gdyby nie przestrzeń, do której na co dzień osoby w jesieni życia mogą przychodzić, uczyć się, rozwijać i odkrywać z radością każdy dzień na nowo! Dlatego ten Dom to jest prawdziwym Przyjacielem Seniora.

Nagroda

Nagrodą przewidzianą w kategorii „Przyjaciel Seniora” jest okolicznościowy dyplom oraz grafika z widokiem Gdańska.

Zobacz również