EKONOMIA SPOŁECZNA
Czy są podcasty o Ekonomii Społecznej ? - plakat

Czy w sieci można znaleźć podcasty o ekonomii społecznej?

Grafika tytułowa przedstawia mikrofon oraz napisy "Czy są podcasty o ekonomii społecznej? #Artykuł #EkonomiaSpołeczna #Podcast". Autor: Marcin Mielewczyk
10.11.2021
Marzena Dybowska
Marzena
Dybowska
AUTOR
Marzena Dybowska
Marzena
Dybowska
10.11.2021

Podcasty to coraz bardziej popularna w Polsce forma dzielenia się wiedzą. I to za darmo! To takie spersonalizowane radio, gdzie sami możemy wybierać, czego chcemy słuchać, bez względu na porę dnia. Prześledziliśmy temat podcastów dotyczących ekonomii społecznej. Co udało nam się znaleźć?

O ekonomii społecznej słyszy się coraz więcej

Ekonomia społeczna staje się coraz prężniej rozwijającą się sferą działalności w Polsce. Dużo mówi się w ostatnim czasie o przedsiębiorczości społecznej, pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, organizuje się kursy i szkolenia, które przygotowują ludzi do wejścia na rynek pracy. Tworzone są też kolejne wspólnoty, stowarzyszenia i fundacje, które wspierają osoby pochodzące ze środowisk chronicznie bezrobotnych, niepełnosprawnych lub izolujących się. Cieszy bardzo fakt, że mówi się całkiem sporo o ES, ale czy w podcastach? Przekonajmy się.

Podcast – co to takiego?

Podcast to publikacja głosowa, najczęściej rozmowa, udostępniana przez Internet, udostępniana najczęściej w postaci regularnych odcinków. Podczas takiej publikacji jedna lub kilka osób opowiadają o czymś konkretnym lub prowadzą rozmowę na konkretny temat. Podcastów można słuchać o dowolnej porze i przy dowolnej czynności – podczas jazdy autem czy tramwajem, w pracy czy podczas sprzątania w domu. Treści audio pozwalają słuchaczowi na wielozadaniowość, a długość podcastu przeważnie pozwala na głębsze przeanalizowanie tematu.

Podcasty biznesowe

Śledząc internet dość łatwo można było odnaleźć podcasty dotyczące szeroko rozumianego biznesu. Tutaj polecamy – szczególnie przedsiębiorcom społecznym z krótszym stażem, ale i tym, którzy chcą usprawnić działania swoich dłużej działających przedsiębiorstw – kilka podcastów, które mogą być inspiracją, zwłaszcza ze względu na przedstawiane w nich historie polskich przedsiębiorców. Jakie podcasty polecamy naszym subiektywnym okiem?

  • Mała wielka firma (adres strony: link-naciśnij tutaj) – podcast, który pomaga spojrzeć na własną firmę z nowej perspektywy. Jest dedykowany mały i średnim przedsiębiorcom. Prowadzący MWF Marek Jankowski, sam też prowadzi biznes, więc może też o nim powiedzieć ze swojej perspektywy. Styl prowadzącego jest niepodrabialny – uważny, zawsze dobrze przygotowany. Przykładowe tytuły odcinków: „Chcesz robić content marketing? Rób go inaczej niż wszyscy, bo tylko tak masz szansę się przebić i zamienić odbiorców w klientów”, „Nie wiesz, jaki produkt sprzedawać? Zapytaj swoją społeczność – oni powiedzą ci, czego potrzebują, i pomogą ci to stworzyć”, „Czy da się stworzyć firmę odporną na kryzys? Historie biznesów, które wyszły obronną ręką ze starcia z pandemią”.
  • Greg Albrecht Podcast – Wszystkie Twarze Biznesu (adres strony: link-naciśnij tutaj) – podcast dla przedsiębiorców i top menadżerów. Formuła tego podcastu opiera się m.in. na rozmowach z polskimi przedsiębiorcami (w wielu różnych branżach). Tłumaczą oni na czym polegał ich pomysł, przedstawiają model biznesowy, mówią o wyzwaniach, którym musieli sprostać, aby odnieść sukces. Przykładowe tytuły odcinków: „Jak ocenić swój biznes i wyznaczyć nowe cele?”, „Nowoczesny lider w pigułce”, „Czy jeden produkt to za mało? Jak budować ofertę firmy”.
  • Zarabiam w biznesie (adres strony: link-naciśnij tutaj) – podcast, który może posłużyć jako najlepsza ściągawka do prowadzenia własnej firmy przynoszącej ponadprzeciętne, pewne i przewidywalne zyski. Przykładowe tytuły odcinków: „Jak usamodzielnić pracowników – zakresy obowiązków i listy zadań”, „Jak bardzo szybko rozwijać firmę?”, „Jak prowadzić rekrutację, aby uniknąć rozczarowań.

Pojedyncze odcinki o ekonomii społecznej

Przeszukując sieć pod kątem podcastów o ekonomii społecznej można znaleźć pojedyncze odcinki odnoszące się do niej i opisujące np. tematykę przedsiębiorczości społecznej, zrównoważonego biznesu, spółdzielni, projektowania przyszłości bez barier. Oto odnośniki do odcinków lub serii odcinków poruszających obszar ES:

  • Podcast: Człowiek Biznes Technologia by Wiesław Kotecki – odcinek o przedsiębiorczości społecznej (adres strony: link – naciśnij tutaj)
  • Zrównoważony Biznes Podcast, Justyna Markowicz, np. odcinki o PS, ekonomii obwarzanka, zrównoważonym biznesie, spółdzielniach, itp.) (adres strony: link-naciśnij tutaj)
  • Podcast: Przedsiębiorczość bez barier autorstwa Wrocławskiego Parku Technologicznego – 3 odcinki: rozmowy z wrocławianami i wrocławiankami, którzy aktywnie działają na rzecz projektowania przyszłości bez barier (adres strony: link-naciśnij tutaj)
  • Podcast: Włącz się. Podcast o biznesie… i nie tylko. Paweł Ptaszyński i Jarosław Nieradka – odcinek o ES, na czym polega? Jak wygląda działalność PS? (adres strony: link-naciśnij tutaj)

Ekonomia i niepełnosprawność – czy idą w parze?

W internecie znaleźć można też podcasty nawiązujące do tematyki typowo ekonomicznej lub też opisującej zagadnienia niepełnosprawności, ale niekoniecznie łączące obydwa te podejścia. Jeśli jesteście zainteresowani takimi słuchowiskami, to macie poniżej nasze polecajki:

  • Podcast ekonomiczny: Wiedza Nieoczywista – podcast o tym, co w ekonomii najpiękniejsze (adres strony: link-naciśnij tutaj)
  • Podcasty o niepełnosprawności: 1. Podcast TOK FM poruszający różne zagadnienia o niepełnosprawności, jak deinstytucjonalizacja czy dyskryminacja (adres strony: link-naciśnij tutaj); 2. Podcast MOŻLIWOŚCI niepełnosprawności to projekt społeczny mający na celu popularyzację zdrowego podejścia do niepełnosprawności (adres strony: link-naciśnij tutaj).

A podcasty bezpośrednio o ekonomii społecznej?

Co ciekawe, trudno było znaleźć publikacje głosowe, które w pełni od początku do końca mówią tylko o tematyce ekonomii i przedsiębiorczości społecznej. A szkoda! Bo temat jest arcyciekawy i istotny dla społeczności. Im więcej będziemy mówić i słuchać o ES, tym być może więcej osób będzie zakładać przedsiębiorstwa społeczne, jak i korzystać z usług PS?

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk