Pola Nadziei na Pomorzu 2022

Już 3 kwietnia odbędą się Pola Nadziei na Pomorzu 2022! [INFORMACJA]

Zdjęcie przedstawia plakat wydarzenia. Źródło: Fundacja Hospicyjna

W tym roku tradycji ponownie stanie się zadość. 3 kwietnia na ulicach Trójmiasta oraz Pucka odbędzie się finał Pól Nadziei na Pomorzu. Podczas tej edycji odbędzie się zbiórka środków na rzecz 7 pomorskich ośrodków.

Pola Nadziei

Pola Nadziei to akcja organizowana od wielu lat w całej Polsce. Uczestniczą w niej również ośrodki hospicyjne z Pomorza. Jej celem jest pozyskanie finansowego wsparcia hospicyjnej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Równie ważny jest także jej cel edukacyjny i wspólnotowy: propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących.

Organizatorzy

Pola Nadziei na Pomorzu organizują wspólnie: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Zbiórki

Główna część zbiórki odbędzie się w dniach 28 marca – 10 kwietnia i będzie prowadzona online:

Równolegle z działaniami online odbędą się zbiórki wolontariuszy w charakterystycznych hospicyjnych koszulkach, których będzie można spotkać z puszkami na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu, czy Pucka. Skarbonki hospicyjne znajdą się również w wielu firmach, instytucjach, czy parafiach.

Wydarzenia na Facebooku

Obok wymienionych działań zachęcamy do wzięcia udziału w wyzwaniu na Facebooku! Zadanie jest proste – wystarczy zrobić sobie zdjęcie lub filmik z żółtym motywem, w treści posta nominować trzy osoby, firmy lub organizacje, dopisać hasztag #polanadzieinapomorzu oraz wpłacić choćby drobną kwotę na numer konta: 66 1540 1098 2001 5562 4727 0012 z dopiskiem „Pola Nadziei na Pomorzu”.

W trakcie wielkiego finału 4 kwietnia, na wydarzeniu na Facebooku odbędą się transmisje live z przekazywania sobie przez hospicja żółtej flagi.

Flaga wyjedzie o godzinie 10:00 z Pucka, aby o godzinie 13:30 znaleźć się pod gdańskim Neptunem. To właśnie tam prezesi gdańskich hospicjów oficjalnie przekażą flagę władzom wojewódzkim.

Zapraszają do udziału

dr Anna Janowicz – Prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej:

Troskliwa uważność i otwarte serce – to jedne z cech, które ks. Eugeniusz Dutkiewicz, założyciel naszego hospicjum, wskazywał jako szczególnie ważne w towarzyszeniu osobom ciężko chorym, ale także wspieraniu ich bliskich. Stanowią podstawę stworzenia relacji opartej na zaufaniu, dającej tak ważne poczucie bezpieczeństwa. Chcemy, by podopieczni Fundacji Hospicyjnej czuli każdego dnia, że hospicjum to też życie. Rokroczne Pola Nadziei są okazją do tego, by przypominać o roli opieki hospicyjnej i wartościach, które leżą u jej podstaw.

Ewa Liegman – Prezes Zarządu Hospicjum Pomorze Dzieciom

Świat znowu zatrzymał się w strachu przed przyszłością i zewnętrznymi zagrożeniami. Tegoroczne Pola Nadziei szczególnie przypominają o codziennej walce zespołów hospicjów o godne życie w czasie choroby i godną śmierć. Chylę czoła przed personelem stającym każdego dnia do bitwy z ograniczeniami, strachem, bezradnością, ale zawsze z pewnością, dającą nadzieję, że dla każdego pacjenta w jego ostatniej drodze robimy wszystko, co w naszej mocy, stojąc na straży bólu fizycznego, psychicznego i duchowego.

Małgorzata Bałkowska – Prezes Zarządu Fundacja Pomorskie Hospicjum Dla Dzieci

Pola Nadziei to nadzieja dla dzieci i dorosłych będących pod opieką hospicjów na godne życie bez cierpienia i bólu. Umierające dzieci mogą ostatnie chwile życia spędzić w domu wśród najbliższych, oddać ostatnie tchnienie w ramionach rodziców. W tym najtrudniejszym momencie życia jesteśmy z nimi dając im opiekę medyczną, psychologiczną i, jeśli sobie tego życzą, duchową. Są bezpieczni właśnie dlatego, że dzięki świadomości i wsparciu społeczeństwa taką opiekę możemy sprawować.

ks. Tomasz Kosewski – zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej ds. hospicjum

Tegoroczne Pola Nadziei, kwitnące radosnym kolorem słońca żonkili i zielenią przyrody, niech będą przyczynkiem do odważnego stanięcia przy osobach cierpiących w Miłości, jedności i z wielkim szacunkiem wobec godności życia człowieka. Od tylu lat jednoczą nas one w różnorodności miejsc, środowisk, wieku, inicjatyw, gestów i słów. Niech w tym roku będą dowodem Nadziei rodzącej się w Troskliwej Miłości o Życie dla naszych Sióstr i Braci cierpiących.

Anna Jochim-Labuda – dyrektor Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio

Z początkiem wiosny przygotowujemy się do kolejnej już edycji Pól Nadziei na Pomorzu. Patrząc na żonkil, który jest międzynarodowym symbolem Nadziei, wiemy że tylko prawdziwa bliskość oraz pomoc drugiemu człowiekowi ma sens i dodaje nam skrzydeł. Przekonujemy się o tym w naszej codziennej pracy. Bliskość zarówno w wymiarze opieki paliatywnej, jak i w wymiarze społecznym poprzez edukację młodzieży i dzieci, uświadamianie im, że bezinteresowna pomoc na rzecz drugiego człowieka otwiera serca i sprawia że świat staje się piękniejszy. Taką dewizą się kierujemy i skupiamy na niej swoje codzienne działania.

Ks. Grzegorz Miloch, Dyrektor Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Wawrzyńca

W 2003 roku Pola Nadziei zawitały do Gdyni. Ich plon budzi nadzieję u chorych, wrażliwość u tych, co chcą pomagać, daje spokój hospicjantom w sprawowaniu opieki. Kontynuujmy to dzieło w piękny wiosenny czas, budzącego się życia z nową Nadzieją.

[Poniżej plakat zawierający najważniejsze, opisane w artykule działania]

Pola Nadziei na Pomorzu 2022 - plakat

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk