Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Gdańsku serdecznie zaprasza do udziału w szkoleniu dla gminnych pełnomocników ds. profilaktyki uzależnień, gminnych komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i koordynatorów gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, które odbędzie się 17-18 maja 2022 r. w Gdańsku.
Plan szkolenia
17 maja 2022 r.
Certyfikowane 6-godzinne szkolenie „Kontakt z osobami doznającymi przemocy i stosującymi przemoc w ramach pracy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych”, prowadzone równolegle w trzech grupach przez trenerów ze Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” w Warszawie.
Cele szkolenia:
- rozwój kompetencji zawodowych potrzebnych do pracy z osobami doznającymi przemocy i stosującymi przemoc powiązaną z nadmiernym piciem alkoholu i uzależnieniami,
- stworzenie okazji do omówienia sytuacji wątpliwych i trudnych w pracy z osobami uwikłanymi w przemoc,
- poszerzenie wiedzy na temat przemocy w rodzinie,
- wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.
Zakres tematyczny szkolenia:
- Sytuacja osób doznających przemocy ze strony osób nadużywających alkoholu.
- Jak rozmawiać z osobami doznającymi przemocy (spotkania w Komisji RPA i Grupach Roboczych).
- Osoby stosujące przemoc nadużywające alkohol – charakterystyka zachowań.
- Jak rozmawiać z osobami stosującymi przemoc przemocy (spotkania w Komisji RPA i Grupach Roboczych).
W miarę potrzeby będą omówione sytuacje trudne z klientami oraz dobre praktyki rozmów w trakcie spotkań Komisji RPA i pracy Grup Roboczych.
Metody pracy:
- mini edukacja odpowiedzi na pytania,
- ćwiczenia rozmów lub/i omawianie materiału filmowego (filmy edukacyjne wydane przez Stowarzyszenie NL),
- dyskusja,
- wymiana doświadczeń dobrych praktyk, odpowiedzi na pytania.
18 maja 2022 r.
Narada nt. nowych zadań samorządów gminnych w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii prowadzona przez przedstawicieli Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Program narady:
- Uzależnienie behawioralne – rodzaje, czynniki ryzyka, objawy.
- Profilaktyka uzależnień, jakie działania podejmować i do jakich grup je adresować?
- Nowe zadania samorządów wynikające z art. 4[1] ust1.3 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – „prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz działalności szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i, przeciwdziałania narkomanii oraz uzależnieniom behawioralnym, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo–wychowawczych i socjoterapeutycznych”.
- Prezentacja programów „Loguj się z głową” oraz „Wspólne kroki” przygotowanych na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
- Dyskusja.
Zapisy
Szkolenie jest nieodpłatne, zapewniamy pobyt w hotelu, uczestnicy pokrywają jedynie koszty dojazdu. Zgłoszenia należy kierować na adres: b.perez@pomorskie.eu – ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.