"POMORSKIE DLA SENIORÓW"
Zenon Słomski Zwyczajnym – Niezwyczajnym Seniorem w powiecie słupskim

Zenon Słomski Zwyczajnym-Niezwyczajnym Seniorem w powiecie słupskim [RELACJA]

Zdjęcie przedstawia przebieg uroczystości. Fot. Aleksandra Skowrońska
03.06.2022
Aleksandra Skowrońska
Aleksandra
Skowrońska
AUTOR
Aleksandra Skowrońska
Aleksandra
Skowrońska
03.06.2022

W piątek, 3 czerwca 2022 roku w Obłężu podczas "Srebrnego Pikniku" Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk uhonorowała Zenona Słomskiego - laureata Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów" w kategorii Zwyczajny - Niezwyczajny Senior. W uroczystości z udziałem Magdaleny Majewskiej - Burmistrza Kępic uczestniczył Stanisław Grześkowiak - laureat z ubiegłego roku.

Informacje o laureacie:

Laureat w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” – Zenon Słomski

Kandydaturę zgłosiła:

Jednostka samorządu terytorialnego, z terenu województwa pomorskiego – Burmistrz Kępic Magdalena Majewska

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności):

Pan Zenon Słomski w moim przekonaniu w pełni zasługuje na tytuł „Zwyczajny Niezwyczajny Senior”. Jego wieloletnia działalność, postawa społeczna oraz zaangażowanie w życie mieszkańców Gminy Kępice i Powiatu Słupskiego zasługują na uznanie i nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego.

Pan Zenon to wielki orędownik sportu i aktywnego trybu życia. Od wielu lat społecznie organizuje imprezy popularyzujące sport — m.in. Bieg Garduły oraz Wielkie Morsowanie w Korzybiu. Te imprezy promują nie tylko aktywność fizyczną, ale także naszą gminę Kępice. Za swoją działalność od kapituły otrzymał tytuł Ambasadora Kępic. Zenon Słomski ma 75 lat, w latach 1960-72 mieszkał w Słupsku, pracował na kolei w parowozowni. Od początku swojej zawodowej pracy uprawiał sport, boksował w Czarnych Słupsk, po wypadku, jakiego doznał w 1972 r. zaczął uprawiać jogging. Na początku biegał w ramach rehabilitacji. Z czasem ruch zaczął być dla niego ważnym elementem codziennego życia. Zaczął startować w różnego rodzaju zawodach, gdzie zdobywał swoje pierwsze sukcesy, medale. Był m.in. kilkukrotnym medalistą w Mistrzostwach Kolejarzy.

Z miłości do biegania zrodził się pomysł na zorganizowanie masowych biegów w Korzybiu, gdzie pan Zenon zamieszkał z rodziną. W pierwszych biegach na trasie 2 km dla kobiet i 6 km dla mężczyzn brało udział niewiele osób, z czasem zyskiwały one na atrakcyjności. W pierwszym biegu startowało 17 osób, w ostatnich latach bierze w nim udział po kilkuset biegaczy z całego Pomorza! Biegacze polubili Korzybie za piękne tereny, jezioro. Gdy zmarła nasza koleżanka, pracownica kolei Elżbieta Garduła, bardzo dobry pracownik i człowiek, odpowiedzialna na kolei za organizowanie życia kulturalnego, postanowiliśmy biegi nazwać jej imieniem — opowiada pan Zenon. Bieg Garduły wpisał się na stałe nie tylko w kalendarz imprez współorganizowanych przez gminę Kępice, ale też jest ważnym punktem startów wielu biegaczy z Polski. Ta impreza jest coraz popularniejsza, w jej organizację włączają się nie tylko instytucje samorządowe, ale także wspierają je firmy prywatne.

Pan Zenon kilkanaście lat temu odkrył nową pasję — kąpiele morsów. Zarażony zimowymi kąpielami postanowił je organizować także w Korzybiu. Od kilku lat przyjeżdżają nad Jezioro Korzybskie amatorzy zimnych kąpieli z całego regionu, by wspólnie pokazywać, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. W tej imprezie udział bierze również kilkuset uczestników.

Pan Zenon Słomski jest wielkim orędownikiem i propagatorem wszelkich imprez sportowych. Zawsze wspiera je nie tylko swoją obecnością i zmysłem organizatorskim, ale czynnie bierze w nich udział.

Pan Zenon dokładnie wie, ile kilometrów przebiegł każdego dnia, tygodnia, miesiąca, roku… Wie, bo od lat prowadzi rejestr swoich treningów, zapisuje w nim datę, godzinę treningów, przebyte kilometry, swój stan zdrowia. Biegając od ponad 40 lat kilkakrotnie okrążył ziemię. Dziennie pokonuje około 10-20 kilometrów. Trenuje pięć razy w tygodniu. Prawie co tydzień startuje w jakichś zawodach i w różnych dystansach — od kilometra do 38 km. Biegał także w maratonach, bierze udział w wielu imprezach sportowych na terenie całego Pomorza.

Kilkudziesięcioletnia, ponadprzeciętna działalność Pana Zenona Słomskiego z pewnością zasługują na docenienie kapituły „Pomorskie dla Seniora”. Pan Zenon każdego dnia dowodzi, że wiek nie jest barierą do czynnego i aktywnego życia. Swoją postawą unaocznia mieszkańcom, jak ważny jest sport i jak pozytywny ma wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. Przyczynia się do integracji mieszkańców, międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Jest ceniony przez ludzi w każdym wieku

Nagrody

Laureat w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” otrzymał:

kosz z produktami regionalnymi, dyplom, grafikę z widokiem Gdańska

 

[Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia. Fot. Aleksandra Skowrońska]

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk