"POMORSKIE DLA SENIORÓW"
Jean Paul Kaminski – Zwyczajnym – Niezwyczajnym Seniorem, Kawiarnia Siódme Niebo – Przyjaciółką Seniorów, a Bank Żywności w Chojnicach – Pracodawcą przyjaznym Seniorom w powiecie chojnickim

Jean Paul Kaminski – Zwyczajnym – Niezwyczajnym Seniorem, Kawiarnia Siódme Niebo – Przyjaciółką Seniorów, a Bank Żywności w Chojnicach – Pracodawcą przyjaznym Seniorom w powiecie chojnickim

Zdjęcie przedstawia przebieg uroczystości
26.06.2022
Aleksandra Skowrońska
Aleksandra
Skowrońska
AUTOR
Aleksandra Skowrońska
Aleksandra
Skowrońska
26.06.2022

W niedzielę 26 czerwca 2022 roku w Chojnicach podczas II Pomorskiego Dnia Aktywnego Seniora Leszek Bonna – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Danuta Wawrowska – Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Starosta Chojnicki - Marek Szczepański uhonorowali laureatów w Konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów” w kategorii Zwyczajny-Niezwyczajny Senior, Przyjaciel Seniorów oraz Pracodawca przyjazny Seniorom. W wydarzeniu wzięła udział Barbara Bałka - Pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej.

Laureat w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior”–Jean Paul Kaminski

Kandydaturę zgłosiła: osoba fizyczna – mieszkaniec województwa pomorskiego – Barbara Czapiewska, Malachin gmina Czersk

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności)

Jean-Paul Kaminski mieszka w naszej wsi, w Gminie Czersk i jest dla nas wzorem zawsze uśmiechniętego, aktywnego i uczynnego seniora. Mimo różnicy wieku, dobrze czujemy się w jego towarzystwie. Nie wytwarza dystansu i dla każdego potrafi znaleźć czas i nie odmawia pomocy. Lubi też uczyć, a wiele potrafi. Nie tylko maluje obrazy, jest dobrym budowlańcem, pracuje w drewnie, jest świetnym ogrodnikiem, dobrze gotuje, no i przede wszystkim jest ciekawym świata, żeglarzem.

Cieszymy się, że mamy tak wszechstronnie uzdolnionego seniora w naszej gminie, który angażuje się we wszystkie akcje charytatywne, zwłaszcza dla chorych dzieci, dla WOŚP, także co roku, robi coś, co wykonał własnoręcznie, dla mieszkańców naszej Gminy.

Jean-Paul Kaminski urodził się we Francji w 1948 roku. 11 lat temu, podczas swego samotnego rejsu dookoła świata, poznał na Karaibach mieszkankę naszej gminy i dla niej zmienił swoje życiowe plany. Postanowił odwiedzić jej kraj, a przy okazji też kraj swoich przodków, Polskę. Tak mu się Polska spodobała, że postanowił tu zamieszkać na stałe. Po paru latach ożenił się z Marią i wspólnie kupili gospodarstwo w naszej Gminie. Też poprosił o polskie obywatelstwo.

Proponujemy go do kategorii Zwyczajny-Niezwyczajny Senior, bo tak właśnie go postrzegamy i podziwiamy. Znamy go z wielu charytatywnych akcji na rzecz chorych dzieci oraz na rzecz naszego miasta. Oto kilka z nich: Każdego roku daruje swoje obrazy do licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomaga uczniom w nauce jęz. francuskiego, którzy przygotowują się do konkursów Piosenki Francuskiej w Człuchowie i Chojnicach.

Imponuje nam swoją pracowitością i wszechstronnością. Jest seniorem a ma bardzo młode i wesołe usposobienie. Zaraża też swoim życiowym optymizmem i mimo wieku, wiarą w swoje siły.

Czujemy, że pokochał swój nowy kraj, Polskę i Polaków. Daje temu wyraz, przez udział w licznych imprezach organizowanych przez naszą Gminę. Jest dla nas młodych, pięknym wzorem do naśladowania. Czujemy, że jest szczęśliwym i spełnionym seniorem.

Laureat w kategorii „Przyjaciel Seniorów” – Kawiarnia Siódme Niebo Kandydaturę zgłosiła: osoba fizyczna – mieszkaniec województwa pomorskiego – Teresa Kropidłowska

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności)

„Kawiarnia Siódme Niebo” była jednym z pierwszych partnerów programu „Czerska Karta Seniorów”. Obecnie Seniorzy przy zakupie ciasta i lodów mogą otrzymać kawę z czterech rodzajów kaw za 1 złotówkę. Do swojej kawiarni zaprasza Seniorów Pani Dorota Sreberska-Betscher. Kawiarnia „Siódme Niebo jest usytuowania w samym centrum miasta Czersk, co sprawia ,że jej położenie jest bardzo dogodne dla Seniorów. Wszystkie ciasta i desery w kawiarni przygotowywane są z ze smakiem i wielką starannością. Pani Dorota i  personel dbają o każdy szczegół zarówno wystroju, atmosfery czy deserów.

Atmosfera w kawiarni sprzyja nawet codziennym spotkaniom Seniorów. Kawiarnia łączy ideę nie tylko wspaniałego miejsca spotkań, ale także odgrywa ogromną rolę w aktywizacji lokalnego środowiska Seniorów. Cykliczne spotkania integracyjne Seniorów sprzyjają realizacji celów i działań realizowanych przez Gminną Czerską Radę Seniorów i organizacje skupiające Seniorów. W tym miejscu osoby starsze nawiązują kontakty towarzyskie, spotykają dawno niewidzianych znajomych, którzy odwiedzają Plac Ostrowskiego.

Seniorzy odwiedzający kawiarenkę tworzą swoistą grupę samopomocową, przekazują sobie rożnego rodzaju informacje i zachęcają innych do aktywizacji społecznej. Samo miejsce jest przyjazne Seniorom ze względu na lokalizację, wystrój, ale szczególnie zachęca do spotkań ze względu na milą, sympatyczną obsługę i szczególną empatię do Seniorów. Każdy Senior nie tylko mile spędzi czas, ale serdeczny uśmiech pani Doroty jak trzeba podziała jak lekarstwo. W naszym mieście każdy wie gdzie można spotkać naszych Seniorów. Jako społeczność lokalna cieszymy się bardzo, że jest takie miejsce a w nim tak przyjaźni ludzie.

Laureat w kategorii „Pracodawca przyjazny Seniorom”– Bank Żywności w Chojnicach

Kandydaturę zgłosiła: Jednostka samorządu terytorialnego, z terenu województwa pomorskiego: Marek Szczepański Starosta Chojnicki,

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności):

Bank Żywności w Chojnicach podejmuje liczne działania na rzecz seniorów, wspierające ich w trudnych sytuacjach ale również angażujące do różnorakich akcji. Realizowane zbiórki mają zachęcić do wsparcia seniorów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, a pomoc w postaci produktów spożywczych może m.in. odciążyć ich budżet i pozwolić na przygotowanie pełnowartościowych posiłków.

Wolontariuszami uczestniczącymi w zbiórkach nie rzadko są właśnie seniorzy którzy, zbierają datki czy produkty wspólnie z dziećmi i młodzieżą. Zbiórka żywności to taki czas, kiedy można podzielić się zarówno żywnością, jak i dobrym słowem. Wszyscy bowiem potrzebują, oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, kontaktu z drugim człowiekiem — chwili rozmowy, uśmiechu, wyciągniętej ręki. Zakupione z zebranych środków artykuły przekazywane są np. do świątecznych paczek przygotowywanych z okazji Wielkanocy dla osób potrzebujących z terenu działania stowarzyszenia.

Zatrudnia ponad 3 osoby w wieku 55+ i prowadzi działania wspierające aktywność zawodową. Promuje wolontariat i współpracę międzypokoleniową.

Nagrody

Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymują

  • w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” – Jean Paul Kaminski otrzymuje: kosz z produktami regionalnymi, dyplom, grafikę z widokiem Gdańska
  • w kategorii „Przyjaciel Seniorów” – Kawiarnia Siódme Niebo otrzymuje: kosz z produktami regionalnymi, dyplom, grafikę z widokiem Gdańska
  • w kategorii „Pracodawca przyjazny Seniorom” – Bank Żywności w Chojnicach – otrzymuje: dyplom, grafikę z widokiem Gdańska

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz nominowanym do nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów”

[Poniżej galeria zdjęć przedstawiająca przebieg wydarzenia. Fot. Martyna Sawicka]

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk