W sobotę, 15 października 2022 r. w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, odbyła się uroczysta Gala wręczenia Srebrnych Drzewek. Nagrodę Laureatom wręczał Marszałek Mieczysław Struk w towarzystwie Wicemarszałka Leszka Bonny oraz Dyrektor ROPS Katarzyny Weremko. Po części oficjalnej Gali, w ramach symbolicznego podziękowania za działalność, pracowników pomocy i integracji społecznej z Pomorza zaproszono na spektakl pt. „Something Rotten, czyli coś się psuje", który cieszył się olbrzymim uznaniem.
Historia
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy i integracji społecznej stanowi kontynuację nagród „Srebrnego Drzewka” przyznawanych przez Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej – jedyną w latach 90-tych strukturę pomocy społecznej na szczeblu wojewódzkim. Inicjatywa ta z uwagi na reformy kompetencyjne mające miejsce po 1 stycznia 1999 roku została zakończona. W 2005 roku przedstawiciele Wojewody Pomorskiego wnioskowali do Samorządu Województwa Pomorskiego o możliwość kontynuacji dotychczasowych doświadczeń w zakresie inspirowania i promowania nowych rozwiązań w dziedzinie pomocy społecznej stosowanych w latach dziewięćdziesiątych w ramach Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej.
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego jest przyznawana pracownikom pomocy społecznej przez samorząd województwa od 2007 roku. Od 2019 roku nagrodą zostają uhonorowani nie tylko pomorscy pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, ale wszystkie osoby które realizują działania w zakresie pomocy i integracji społecznej. Rozszerzono katalog kategorii do nagrody, uwzględniając szeroki obszar działań w zakresie pomocy i integracji społecznej.
Nagroda i symbolika
Nagroda ma charakter indywidualny i jest przyznawana w formie pieniężnej, listu gratulacyjnego oraz pamiątkowej odznaki. Odznaka nawiązująca do symboliki „Srebrnego Drzewka”, zaprojektowana i wykonana została przez pomorskiego artystę, pana Jana Szczypkę, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Laureaci Srebrnych Drzewek 2022
W bieżącej – szesnastej edycji konkursu do Urzędu wpłynęło 21 wniosków. Kapituła, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonych wniosków, na podstawie kryteriów określonych w regulaminie przyznawania nagrody, zdecydowała o udzieleniu rekomendacji do nagrody następującym osobom:
- Pani Agnieszce Sawickiej – kierownikowi Schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych AGAPE w Borowym Młynie – za podejmowanie skutecznych działań w zakresie rozwiązywania problemu bezdomności – na wniosek Wójta Gminy Sadlinki.
- Pani Anieli Gemba – Przewodniczącej Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Skarszewach – na wniosek Burmistrza Skarszew.
- Pani Katarzynie Filipiak – zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku – za działania na rzecz rodzin, w tym dzieci i młodzieży oraz wyróżniające się przedsięwzięcia w obszarze pieczy zastępczej oraz za wdrażanie i promowanie innowacji społecznych – na wniosek Prezydenta Miasta Słupska.
- Pani Ewie Filipskiej – animatorowi w Punkcie informacyjno-konsultacyjnym w Kościerzynie prowadzonym przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Debrzno – za upowszechnianie idei ekonomii społecznej, w tym za rozwój systemu wsparcia podmiotów ekonomii społecznej oraz popularyzację świadczenia usług społecznych z wykorzystaniem elementów gospodarki społecznej – na wniosek Starosty Kościerskiego.
- Pani dr Agacie Cichoń-Chojnackiej – kierownikowi Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD działającego w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni – za realizację wyróżniających się działań w obszarze profilaktyki uzależnień i na rzecz osób uzależnionych oraz ich rodzin – na wniosek Prezydenta Miasta Gdyni.
[Poniżej galeria zdjęć. Fot. Karol Stańczak]