NGO
Przekaż 1,5% podatku dla OPP!

Przekaż 1,5% podatku dla OPP!

Trwa okres rocznego rozliczenia podatku z Urzędem Skarbowym. Na złożenie swojej deklaracji PIT, każdy podatnik ma czas do 30 kwietnia 2023 r. Od 2004 roku mogliśmy wspierać wybrane organizacje non-profit, przekazując im 1%, natomiast od 2023 roku (w rozliczeniu PIT za 2022 rok) jest to 1,5%!

Samorząd Województwa Pomorskiego wspiera i promuje od lat aktywność i odpowiedzialność obywatelską mieszkańców Pomorza. Jak co roku, zachęcamy wszystkich do przekazania 1,5 % podatku na rzecz pomorskiego sektora pozarządowego. Jest to duże wsparcie dla organizacji działających na rzecz edukacji, ekologii, kultury, sportu, turystyki, zdrowia czy pomocy społecznej w naszym regionie – podkreśla Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Według danych Ministerstwa Finansów w 2022 r. – 1 356 600 miliona podatników z województwa pomorskiego dokonało odpisu 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Łącznie Pomorzanie wsparli sektor społeczny kwotą ok. 73,2 mln złotych, to o 9,5 mln zł więcej niż w 2021 roku.

Zgodnie z aktualizacją wykazu z dnia 8 marca 2023 r. w województwie pomorskim, działają 704 organizacje pożytku publicznego, którym można przekazać 1,5% podatku.

Listę pomorskich OPP załączamy pod artykułem. Jednak zachęcamy do śledzenia strony Narodowego Instytutu Wolności – https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/, gdzie wykaz jest na bieżąco aktualizowany oraz wskazane organizacje są odpowiednio zweryfikowane.

Jak przekazać 1,5 %?

Najważniejszy jest KRS!

Cały proces, krok po kroku, wskazuje infografika przygotowana przez Ministerstwo Finansów:

Do pobrania
Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk