30 marca odbyło się trzecie, a zarazem ostatnie Laboratorium Nauki organizowane w ramach projektu EU-BELONG: Międzykulturowe podejście do integracji migrantów w regionach Europy, współfinansowanego przez Fundusz Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej.
Głównym tematem Laboratorium była rola błędów poznawczych w kształtowaniu postaw społecznych w szczególności wobec osób z doświadczeniem migracji i/lub uchodźstwa.
Podczas spotkania przyjrzeliśmy się m.in. największym źródłom stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Skupiliśmy się na tym, co możemy zrobić, żeby minimalizować wpływ błędów poznawczych i tendencyjności myślenia, a także omówiliśmy strategię akulturacji.
Przeanalizowaliśmy bariery:
- społeczne,
- techniczne,
- prawne
w integracji migrantów, a także wskazały wstępne propozycje, jakie kroki i działania mogą być podjęte w celu niwelowania tych barier z perspektywy powstającej strategii integracji międzykulturowej dla województwa pomorskiego.
Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym podczas Laboratoriów, a także Ekspertkom, które wyposażyły nas w niezbędną wiedzę jak dalej, efektywnie i jakościowo, działać na rzecz migrantów oraz pomorskiej polityki migracyjnej.
- Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
- MOPS Gdynia (Gdynia wspiera)
- Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
- Fundacja RC
- Kooperacja Sopot
- Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia”
- Fundacja KIWI – Kreatywność, Inicjatywa, Wielokulturowość, Integracja
- Invest in Pomerania Agencja Rozwoju Pomorza S.A.
- Stowarzyszenie Morena
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
- Laboratorium Innowacji Społecznych.
Aktualnie weszliśmy w kolejną fazę projektu. Już wkrótce wyłonimy Platformę Współpracy, która w raz z nami stworzy regionalną strategię integracji międzykulturowej w województwie pomorskim.