Przyznanie w dniu 6 czerwca 2023r. najwyższego odznaczenia w naszym samorządzie regionalnym było głównym wydarzeniem obchodów 25 lecia samorządu województwa pomorskiego.
Przybliżmy zatem wyjątkową biografię Pana Jerzego Grzywacza.
Jerzy Witold Grzywacz, urodzony w Grudziądzu 6 stycznia 1929 roku. W czasie okupacji należał do Szarych Szeregów i walczył w powstaniu warszawskim pod pseudonimem szaroszeregowym „Tapir”.
Po wojnie ukończył fizykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił również doktorat. Był kierownikiem Zakładu Fizyki Ogólnej na Uniwersytecie Gdańskim.
W grudniu 1970 r. uczestniczył w protestach robotników na ulicach Gdańska.
Od września 1980 r. był członkiem władz „Solidarności” na Uniwersytecie Gdańskim. Po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działał w konspiracji. W 1984 r. objął stanowisko prodziekana Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego UG, z którego po roku został zdjęty z przyczyn politycznych.
W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Był współtwórcą Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Sopocie i z jego listy został w 1990 r. radnym, a także przewodniczącym Rady Miasta Sopotu.
W latach 1998-2002, czyli w pierwszej kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jerzy Grzywacz był radnym z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Otwierał pierwsze posiedzenie Sejmiku pełniąc funkcję radnego seniora, a następnie kierował Komisją Współpracy Zagranicznej i Międzyregionalnej.
Obecnie Jerzy Grzywacz nadal pełni funkcje społeczne. Jest członkiem Kolegium do Spraw dziedzictwa Kulturowo – Historycznego, powołanego przez Zarząd Województwa Pomorskiego, a także prezesem Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Szarych Szeregów.