W poniedziałek 12 czerwca monument upamiętniający dzieci, uciekinierów z II wojny światowej, po zakończeniu remontu dworca PKP w Gdańsku powrócił w to samo miejsce, co kiedyś.
Pomnik Kindertransportów w Gdańsku jest jednym z cyklu monumentów, które stanęły w europejskich miastach, aby upamiętnić ucieczkę żydowskich dzieci z Niemiec, Austrii, Czechosłowacji, Polski i Wolnego Miasta Gdańska w przededniu II wojny światowej. Transporty kierowane były do Wielkiej Brytanii, której władze zgodziły się przyjąć nieograniczoną liczbę małych uchodźców. Z samego Gdańska wyjechało wówczas czterema pociągami ok. 100 osób. Motywem Gdańskiego pomnika jest odjazd, pożegnanie z miejscem urodzenia i rozstanie z rodzinami, najczęściej już na zawsze. Jego autorem jest urodzony w Wolnym Mieście Gdańsku rzeźbiarz Frank Meisler, który sam był jednym z uratowanych w transportach dzieci.
W uroczystości udział wzięli: Andrzej Kowalczys – Zastępca Dyrektora #ROPS, Pełnomocnik Marszałka ds. współpracy z NGO oraz Tamara Von Wiecka Olszewska.