Dzień Flagi Tatarów Krymskich

Dzień Flagi Tatarów Krymskich

25 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności świętowaliśmy Dzień Flagi Tatarów Krymskich.

Święto corocznie obchodzone jest przez społeczność krymskotatarską na całym świecie. Ustanowiono je w 2010 roku z inicjatywy m.in Krymskiego Centrum Młodzieży na datę obchodów wyznaczając 26 czerwca.

Celem święta jest zjednoczenie ludzi i popularyzacja symboli krymskotatarskich. Święto Flagi Tatarskiej w Gdańsku jest okazją do dostrzeżenia bogactwa kultur tatarskich – Tatarów Krymskich, Tatarów polskich, ale także polskich Karaimów.

Warto pamiętać, że pierwsze grupy ludności tatarskiej, obywateli Rzeczypospolitej z byłych województw: wileńskiego i nowogródzkiego, przybyły na Wybrzeże Gdańskie w 1945 roku!
Główną bohaterką Uroczystości była Susanna Izzetdinova, Tatarka Krymska, która po aneksji Krymu przez Rosję była zmuszona opuścić swój kraj.

Dziś jest samodzielną, wolną kobietą, która z sukcesem prowadzi w Gdańsku własny biznes i co warto podkreślić jest członkinią Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk