"POMORSKIE DLA SENIORÓW"
Lidia Kowalska Zwyczajną – Niezwyczajną Seniorką w powiecie tczewskim

Lidia Kowalska Zwyczajną – Niezwyczajną Seniorką w powiecie tczewskim

Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia Fot. Urząd Miasta Tczew
03.07.2023
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
AUTOR
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
03.07.2023

W Zespole Opiekuńczym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie podczas inauguracji „Akcji Lato” w dniu 3 lipca 2023 roku Ryszard Świlski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka wręczył nagrodę laureatce Konkursu „Pomorskie dla Seniorów”. W uroczystości z udziałem kilkudziesięciu Seniorów uczestniczył Mirosław Pobłocki - Prezydent Miasta Tczewa.

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności):

Nic nie przemawia do nas bardziej od pozytywnych przykładów. Tak samo jest w kontekście aktywnych seniorów. W mediach ich historie pokazywane są coraz częściej i trudno się nie dziwić: ich styl życia motywuje nawet nastolatków.

Kategoria Zwyczajny – Niezwyczajny Senior jest bardzo trudna do zdefiniowania dla rekomendujących, jako że w charakterystyce „zwykłego człowieka” należy przybliżyć niezwykłą osobowość. A taką osobą jest Pani Lidia Kowalska, stuprocentowa kobieta, zawsze elegancka, uśmiechnięta, ciekawa świata, gotowa na nowe wyzwania. Urodziła się w 1944 roku, w dniu 14 września rozpoczyna kolejną dekadę życia, a wciąż zdumiewa wigorem i życzliwością dla świata. Jest mieszkanką Tczewa, na co dzień uczęszcza do Ośrodka Zespołu Opiekuńczego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, gdzie spotyka się z innymi seniorami oraz bierze udział w zajęciach organizowanych na rzecz seniorów.

Przez wiele lat pracowała w handlu, ma troje dzieci i z pozoru zwyczajna kobieta jest niezwykłą osobą o wielu zdolnościach oraz pozytywnym podejściem do ludzi i świata. We wrześniu ubiegłego roku Pani Lidia Kowalska, w Ośrodku znana jako „Pozytywna babcia”, została Miss Złotego Wieku, jest to przedsięwzięcie organizowane corocznie przez Miejski Urząd Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Tczewie. Od długich lat działa na rzecz tczewskiej społeczności w każdym przedziale wiekowym. Bierze udział w zajęciach teatralnych oraz występach na małych scenach. Śpiewała również w Zespole Folklorystycznym „Wesołe Kociewianki”, gdzie w wolnych chwilach spotykają się seniorzy by śpiewać, tańczyć i spędzać czas. Zespół wyjeżdżając w inne regiony kraju śpiewa piosenki kociewskie i tym sposobem promuje nasz folklor.

Na co dzień Pani Lidia angażuje się społecznie w pomoc innym seniorom, wspiera rozwój ruchu samopomocy. Zachęca koleżanki i kolegów do aktywnych działań oraz korzystania z realizowanych projektów w Ośrodku, między innymi Cafe Senior, Ścieżki Zdrowia i Aktywni Seniorzy. Bierze udział w wielu inicjatywach na rzecz miasta Tczewa. Zaraża optymizmem i motywuje do działania. Stanowi przykład dla młodych osób. Czuje, że jest potrzebna. Ale nie zawsze tak było. Dwa lata temu, zmarł jej ukochany mąż, którym opiekowała się trzy lata przed jego śmiercią. To był dla niej ogromny cios. Z dnia na dzień pogrążała się w smutku i apatii.

Z czasem jednak uzmysłowiła sobie, że jeśli tak będzie wyglądać jej życie, przestanie być samodzielna. Zaczęła więc nie tylko ćwiczyć, ale też zmieniła dietę. W jej codziennym jadłospisie pojawia się sok ze świeżych warzyw i owoców, sama piecze ciasta oraz uczy młodzież i dzieci gotować. Poprzez własne zaangażowanie w działalność różnych realizowanych projektów w MOPS przyczyniła się do integracji międzypokoleniowej.

Nieustannie przekazuje swoją energię i optymizm, zachęcając tym samym lokalną społeczność do działania na rzecz drugiego człowieka. Pani Lidia często mówi, że starość jest procesem nieuchronnym, ale to ona nadaje mu kierunek. Może ją spowolnić, a nawet zatrzymać. Kobieta przekonuje, że życie jest w naszych rękach i to od nas zależy, jak będzie wyglądać

 

Kandydatkę do udziału w Konkursie zgłosiła: jednostka samorządu terytorialnego z terenu województwa pomorskiego – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie. Dyrektor Julita Jakubowska

Nagroda:

Laureatka w kategorii Zwyczajna Niezwyczajna Seniorka otrzymuje kosz z produktami regionalnymi, dyplom oraz grafikę z widokiem Gdańska

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz nominowanym w Konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów”

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk