"POMORSKIE DLA SENIORÓW"
Nagrody w konkursie „Pomorskie dla Seniora”. Dziś uhonorowano laureatów z powiatu wejherowskiego

Nagrody w konkursie „Pomorskie dla Seniora”. Dziś uhonorowano laureatów z powiatu wejherowskiego

Zdjęcie przedstawia uczestników wydarzenia. Fot. ROPS
09.07.2023
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
AUTOR
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
09.07.2023

W niedzielę 9 lipca 2023 r. w Redzkiej Fabryce Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Pomorskie Dla Seniorów". Nagrody przekazała Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego - Iwona Mielewczyk. Nagrodzeni zostali laureaci w kategoriach Zwyczajny – Niezwyczajny Senior - Pan Michał Kaczmarek oraz w kategorii Przyjaciel Seniora – Redzki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wydarzenie uświetnił spektakl „Dom burzliwej starości” w wykonaniu Grupy Teatralnej Reda!

Informacja o laureatach

Laureat w kategorii „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior” – Michał Kaczmarek

Kandydaturę zgłosiła: organizacja pozarządowa z terenu województwa pomorskiego działająca na rzecz Seniorów – Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki w Redzie

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności)

Pan Michał Kaczmarek mieszka w Redzie. Zawsze uśmiechnięty, aktywny i uczynny senior. Potrafi dla każdego znaleźć czas i nigdy nie odmawia pomocy. Jest osobą bardzo skromną. Pracuje nie tylko na rzecz seniorów ale również z dziećmi i młodzieżą.

Działacz sportowy od 1973 roku, trener judo, długoletni prezes Okręgowego Związku Judo w Gdańsku, organizator mistrzostw Europy i Polski, społecznik dokumentalista oraz fotograf. Uhonorowany medalem „Za Zasługi dla Gdańskiego Sportu” oraz „Zasłużony dla Miasta Reda”.

Bardzo mocno zaangażowany w codzienne sprawy naszego miasta. Zawsze i o każdej porze jest z mieszkańcami, by pięknymi zdjęciami obrazować działania tego miasta. Robi bardzo dużo zdjęć z wydarzeń, spotkań, pisze artykuły do biuletynów, gazet, w mediach społecznościowych i stronach internetowych. Wszystko to, by dokumentować to co dzieje się w naszym mieście. Potrafi swój czas poświęcić na działania seniorów, dla seniorów. Jest zawsze i wszędzie! Za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia, wszystkie prace wykonuje społecznie jako wolontariusz.

Angażuje się w współpracę międzypokoleniową, spotkania i wydarzenia. Wyróżnia się charyzmą, samozaparciem, kreatywnością, a także niesamowitą siłą mentalną, nie zna słowa niemożliwe. Postać bardzo szczera, kolorowa i sympatyczna. Niewiele jest takich osób, które bezinteresownie, dla pasji, hobby dokumentują wydarzenia. Przyjaciel kultury, przyjaciel naszego miasta Redy.

Ma także inne pasje. Jest Honorowym Prezesem Pomorskiego Okręgowego Związku Judo. Michał Kaczmarek to wciąż aktywny trener Judo. Uwielbia uczyć. Przeprowadza bardzo ciekawe oraz angażujące dzieci zajęcia profilaktyczne dotyczące zniwelowania agresji wśród dzieci. Objaśnia uczniom, iż Judo nie służy do walki lecz do obrony. Dzieci bardzo chętnie współpracują z Panem Michałem, dorośli również. Te wspomniane lekcje są również dla seniorów.

Laureat w kategorii „Przyjaciel Seniora” – Redzki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kandydaturę zgłosiła: jednostka samorządu terytorialnego, z terenu województwa pomorskiego Gmina Miasta Reda

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności)

Redzki Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2004 roku. Uniwersytet skupia grono słuchaczy, którzy chcą pogłębić swą wiedzę, mile spędzić czas, zintegrować się ze środowiskiem lokalnym. Organizuje wykłady teoretyczne, lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego, informatyka, rękodzieła artystycznego, taniec, Nordic Walking, gimnastyka, oraz warsztaty fotograficzne. Organizowane są też spotkania autorskie: ze znanymi pisarzami, podróżnikami, wyjazdy szkoleniowe, wycieczki krajoznawcze oraz wyjazdy do teatru.

Współorganizował pomoc dla wykluczonych podczas izolacji i kwarantanny. Pomagał przy wykonywaniu zakupów i w utrzymywaniu kontaktu z osobami samotnymi.

Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie zaangażował się w pomoc uchodźcom. W zorganizowanej pod koniec lutego 2022 roku grupie wolontariuszy utworzyli sekcje wsparcia dla seniorów oraz pomagają też w organizacji zajęć dla osób przybyłych z Ukrainy (m n. zajęcia z rękodzieła czy nauczanie języka polskiego) Wspierają żołnierzy i seniorów z Ukrainy organizując zbiórki.

Duży wkład UTW w aktywizację i wsparcie seniorów to uruchomienie działalności grupy artystycznej. ”Grupa artystyczna UTW”. Grupa liczy 25 osób. Najstarsi aktywni senior i seniorka mają po 82 lata. Najmłodsza 57 lat. Motto grupy „życie jest piękne pełne magii, uroku i możliwości trzeba umieć się nim dzielić”.

Pomagają sobie i innym seniorom starzeć się aktywnie, pobudzają do aktywności. Pokazują dobre , inspirujące wzorce, że jesień życia to czas na rozwijanie pasji i talentów. Pokazują jak podejmować nowe wyzwania, Jak realizować marzenia.

Po półrocznych próbach w trudnym Covidowym czasie pandemii, stanęli na deskach Teatru Szekspirowskiego grając spektakl ”Rechot” na podstawie Żab Arystofanesa. Kolejny projekt to Seniorzy Dzieciom. Piękny barwny spektakl, gdzie 500 dzieci z redzkich przedszkoli i 200 widzów / młodzież dorośli i seniorzy/ zobaczyło baśń o „Ali-Babie i czterdziestu zbójcach” Bolesława Leśmiana ze zbioru Klechdy Sezamowe.

Spektakl na 55 lat miasta pt. „Reda nasze miejsce na ziemi” wyreżyserowany przez dwóch aktorów Teatru Miejskiego Martę Kadłub i Macieja Wiznera.

Ich działania można śledzić na Facebooku, mają swój profil jako grupa.

Tak grupa mówi o sobie. „Jesteśmy znacznie szczęśliwsi, gdy otaczają nas osoby,  które darzą nas szczerą przyjaźnią – zapominamy i nie szukamy szczęścia w niezdrowych relacjach, które uzależniają i zatruwają nasze życie. Nikogo nie wykluczamy”. Sama grupa nie pozwala się wykluczyć, otwieramy się na innych. Pomagamy sobie nawzajem, pokonujemy swoje lęki, przezwyciężamy sytuacje w których czujemy się zagrożeni, stosujemy zabiegi mające przeciwdziałanie wykluczeniu, zwalczamy wykluczenie naszego środowiska, samodzielnie poprawiamy naszą sytuacje życiową, pokazujemy uroki życia. Oddajemy się swoim pasjom, rozwijamy je i zachęcamy innych, pobudzamy aktywność senioralną – pokazujemy obraz seniora redzkiego, pokazujemy ze słowo senior brzmi dumnie. Zapobiegamy alienacji. Nie wstydzimy się swoich zmarszczek swojego strzykania w kościach, nie chowamy marzeń do szuflady, pokazujemy drogowskazy seniorom, swoim bliskim do ciekawego życia a emeryturze. Nasze dzieci, wnuki nie muszą się o nas martwić. Uważamy że emerytura to dobry moment na nawiązywanie więzi międzypokoleniowych, przekazywanie wiedzy i doświadczenia młodszym. Wszystkie te działania, wpisują się w miano Przyjaciela Seniora jakim niewątpliwie jest Redzki Uniwersytet III Wieku.

 

Nagrody

Nagrodami przewidzianymi w konkursie są kosz z produktami regionalnymi, dyplom, grafika z widokiem Gdańska

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz nominowanym w Konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów”

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk