ORGANIZACJE KOMBATANTÓW
Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Grafika przedstawia najważniejsze informacje o wydarzeniu
14.08.2023
Agata Chrul
Agata
Chrul
AUTOR
Agata Chrul
Agata
Chrul
14.08.2023

14 sierpnia 2023 roku, w przeddzień rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, w Gdańsku obchodzono Święto Wojska Polskiego. Na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Gdańsk i 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej komandora Tomasza Laskowskiego odbyły się uroczystości związane z tym świętem.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się Mszą Św. w Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. Matki Odkupiciela przy ulicy Sobótki 20. Następnie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel, po którym zaproszeni goście udali się na spotkanie do Klubu Żak przy Alei Grunwaldzkiej 195 w Gdańsku Wrzeszczu.

Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która stoczona została w dniach 12–16 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a także udaremniły plany rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na całą Europę Zachodnią. Bitwa ta nosi także nazwę „Cudu nad Wisłą”.

Niezależnie od korzyści politycznych i terytorialnych zwycięstwo nad Rosją Sowiecką miało dla Polski wielkie znaczenie moralne. Było pierwszym od zmierzchu I Rzeczypospolitej znaczącym zwycięstwem odniesionym samodzielnie przez Wojsko Polskie nad siłami zbrojnymi potężnego dotychczas zaborcy, który krwawo stłumił trzy powstania narodowe. Fakt ten umożliwił II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej, która nie zależała już od interesów obcych mocarstw. Pozwoliło to wychować młode pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.

Dzień 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego już w 1923 roku. Pozostawał nim do 1947 r., do czasu kiedy władze PRL w rocznicę bitwy pod Lenino ustanowiły 12 października jako święto wojska, by tym samym upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Podczas uroczystości Samorząd Województwa Pomorskiego reprezentowali: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele Kolegium do Spraw Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego Karol Wardański przewodniczący, Hanna Śliwa-Wielesiuk, Agata Chrul i Tamara von Wiecka-Olszewska.