ORGANIZACJE KOMBATANTÓW
84. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu w Stutthof

84. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu w Stutthof

Grafika przedstawia miejsce wydarzenia
02.09.2023
Agata Chrul
Agata
Chrul
AUTOR
Agata Chrul
Agata
Chrul
02.09.2023

„Los nasz dla Was przestrogą ma być nie legendą”. Takie słowa wyryte są na Pomniku Walki i Męczeństwa wzniesionym w roku 1968 w Sztutowie.

2 września 2023 r. w 84. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu w Stutthof odbyły się uroczystości upamiętniające męczeństwo wielu tysięcy więźniów tego obozu.
Pierwszy obóz na terenach polskich powstał już w 1939 r. Znajdował się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Gdańska. Już 2 września 1939 r. zostali tu przywiezieni pierwsi więźniowie – około 150 osób. W początkowym okresie więzieni byli tu głównie Polacy z Wolnego Miasta Gdańska.
W 1942 r. Stutthof otrzymał status obozu koncentracyjnego. Odtąd przywożono tu obywateli wielu narodowości. W czasie funkcjonowania obozu łącznie osadzono w nim około 110 000 osób. Śmierć poniosło 65 tysięcy ludzi, których rozstrzeliwano, mordowano w komorze gazowej, uśmiercano dosercowymi zastrzykami z fenolu, bito i katowano. Skrajnie eksterminacyjne warunki życia powodowały, że więźniowie masowo umierali z wycieńczenia i chorób.
Walki wyzwoleńcze obozu zakończyły się 9 maja 1945 roku niemal 50% zniszczeniem zabudowań Sztutowa.
W okresie powojennym w 1961 r., w miejscowości Sztutowo powstało Państwowe Muzeum Stutthof, które rozpoczęło swoją działalność 1962 r. Obejmuje ono część zachowanych budynków i wyposażenia.
W imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Kolegium do spraw Dziedzictwa Kulturowo -Historycznego powołanego przez Zarząd Województwa Pomorskiego: Przewodniczący Kolegium – Karol Wardański, Członkinie: Hanna Śliwa-Wielesiuk i Tamara von Wiecka-Olszewska oraz Pełnomocnik Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi – Andrzej Kowalczys.