XIV Posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Seniorów

XIV Posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Seniorów

Zdjęcie przedstawia przebieg wydarzenia. Fot. ROPS
15.11.2023
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
AUTOR
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
15.11.2023

W środę 15 listopada w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się XIV posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Seniorów pod przewodnictwem Agnieszki Kapały - Sokalskiej - Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. Wiodącym tematem spotkania było omówienie zasad działania oraz możliwości zwrotu kosztów związanych z udziałem Członka Rady w posiedzeniu Rady oraz White Dinner – propozycji organizacji wydarzenia w 2024 roku na terenie województwa pomorskiego.

Maria Kaminski zaprezentowała White Dinner – propozycję organizacji wydarzenia w 2024 roku na terenie województwa pomorskiego. Czym jest Diner en Blanc czy White Dinner?

Zasady są proste: każdy ma obowiązek ubrać się na biało od stóp do głów. Gdzie elegancja jest podstawą, a oryginalność plusem.

Przybywając na piknik, goście przynoszą własne wykwintne dekoracje stołu, takie jak świece czy kwiaty. Ważne jest, by wszystko – od stołu z białym obrusem i krzeseł, po naczynia – powinno być białe. Zabrania się używania plastikowych lub papierowych naczyń i przyborów kuchennych, a także  zabronione jest spożywanie mocnego alkoholu czy piwa. Dopuszczalne jest białe wino lub szampan.

No i żadnych T-shirtów, kolorowych butów sportowych, czapek z daszkiem czy szortów.

Także bardzo ważna zasada >>> Uczestnicy mają obowiązek zabrać wszystkie swoje śmieci, gdy Biała Biesiada zakończy się około północy. Opuszczając teren tak, jakby nikogo tam nigdy nie było.

Na pomysł Dinner en Blanc wpadł w 1988 roku Francuz François Pasquier.

Przez wiele lat mieszkał na Thaiti, na Polinezji Francuskiej i kiedy wrócił do Francji postanowił świętować swój powrót z przyjaciólmi.  Najpierw chciał zaprosić swoich gości do swojego ogrodu, jednak przyjaciól i znajomych było tak duzo, że ogród by ich nie pomieścił. Wtedy wpadł na pomysł, by zrobić to w Lasku Bulońskim.

Aby ułatwić wzajemne odnalezienie się po latach, poprosił gości by ubrali się całkowicie na biało.

Inspiracją była starsza para w Lasku Bulońskim, którą Pasquier zobaczył któregoś dnia, kiedy ubrani na biało, spożywali posiłek przy białym stoliku nakrytym białym obrusem, siedząc na białych krzesłach.

 

Do pobrania
Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk