Krystian Zdziennicki z tytułem Przyjaciela Seniorów w powiecie sztumskim

Krystian Zdziennicki z tytułem Przyjaciela Seniorów w powiecie sztumskim

fot. ROPS, Henryk Biskup
14.12.2023
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
AUTOR
Barbara Bałka
Barbara
Bałka
14.12.2023

W czwartek 14 grudnia 2023 roku Krystian Zdziennicki otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii Przyjaciel Seniorów. Nagrodę wręczył Józef Sarnowski - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Laureata do Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów” zgłosił Piotr Stec - Prezes Zarządu Fundacji M.A.P.A. Obywatelska — miejsce, aktywność, partycypacja, animacja - organizacja pozarządowa z terenu województwa pomorskiego, działająca na rzecz seniorów.

Uzasadnienie zgłoszonej kandydatury (opis działalności)

Krystian Zdziennicki jest społecznikiem na terenie Powiśla od kilkunastu lat. W swojej działalności mocny nacisk kładzie na współpracę z seniorami. Jako zwolennik współpracy międzypokoleniowej inicjował szereg projektów, w które angażował do współpracy sztumskich seniorów. Realizował, a także koordynował działania wspierające tę grupę wiekową.

Krystian Zdziennicki jest absolwentem historii oraz prawa na Uniwersytecie Gdańskim, autorem publikacji o tematyce powiślańskiej, Wykształcenie kierunkuje jego aktywności związane z seniorami. Dlatego też prowadzi popularnego wśród powiślańskich seniorów bloga: www.ziemiasztumska.blogspot.com. Ma też doświadczenie jako wykładowca wśród różnych grup senioralnych, m.in. w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sztumie. Jest członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Sztumskiej, pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Taka Gmina” w Sztumie (wydawcy kwartalnika „Prowincja” oraz przewodniczy grupie nieformalnej pn. Powiślańska Grupa Działania w Sztumie. Zawodowo od kilku lat  pracuje jako urzędnik.

Warto wskazać jego aktywność społeczną z zakresu polityki senioralnej. Początki działalności w tym zakresie należy szukać w 2012 roku. Wówczas został ogłoszony „Rok aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej”. Hasło to okazało się inspiracją dla Krystiana Zdziennickiego do podjęcia działań z zakresu współpracy międzypokoleniowej. Wówczas zainicjował organizację wojewódzkiego konkursu plastycznego, w którym młodzież prezentowała hasło roku. W kolejnych latach nie zaprzestał działalności promującej współpracę międzypokoleniową i jako działacz młodzieżowy zorganizował w Sztumie warsztaty pn. „Wolontariat łączy pokolenia. Szanse i możliwości”.
W ciągu dekady wspólnie z seniorami zrealizował następujące projekty: „Podyskutujmy po oksfordzku o prawach człowieka, równości i tolerancji”, „Fotografia źródłem pamięci mieszkańców ziemi sztumskiej”, „Śladami działaczy plebiscytowych na Powiślu”, „Zatrzymane w kadrze – ziemia sztumska do 1945 roku” i „W walce o polskość i rozwój społ. obywatelskiego mieszkańców Powiśla w 20-leciu międzywojennym”.

W 2022 roku w formie wolontariatu koordynował projekt pn. „Tradycyjna kuchnia Powiśla według seniorów”, którego efektem jest książka kucharska zawierająca przepisy seniorów z terenu powiślańskich powiatów. W bieżącym roku podjął się koordynacji projektu senioralnego „Fotografia źródłem pamięci seniorów z terenu Powiśla i Żuław”.

Podczas swojej aktywności społecznej współpracuje z Fundacją M.A.P.A. Obywatelska, Stowarzyszeniem Labuntur Anni i Stowarzyszeniem „Dar Serca” w Sztumie. Organizacje te działające na rzecz seniorów mogą liczyć na jego wsparcie w szeregu działań.

Nagrodami przewidzianymi w konkursie są kosz z produktami regionalnymi, dyplom oraz grafika z widokiem Gdańska.

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz nominowanym w Konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniorów”.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk