NGO
POLA NADZIEI NA POMORZU 14 kwiecień 2024

POLA NADZIEI NA POMORZU 14 kwiecień 2024

Plakat Pól Nadziei Na Pomorzu
27.03.2024
Barbara Niemiec
Barbara
Niemiec
AUTOR
Barbara Niemiec
Barbara
Niemiec
27.03.2024

POLA NADZIEI NA POMORZU 14 kwiecień 2024

Od 12 lat na wiosnę, odbywa się wielka kwesta na rzecz pomorskich hospicjów. W tym roku FINAŁ AKCJI POLA NADZIEI na Pomorzu odbędzie się 14 kwietnia 2024 r. Tysiące wolontariuszy będzie kwestować na ulicach wielu pomorskich miejscowości. Od 8 do 21 kwietnia 2024 r. trwa zbiórka online na stronie: polanadzieinapomorzu.pl oraz organizowane są zbiórki w wybranych firmach, sklepach i parafiach na Pomorzu a 14 kwietnia 2024 r. odbywa się coroczny FINAŁ AKCJI.

Celem akcji jest pozyskanie finansowego wsparcia opieki hospicyjnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Równie ważny jest także jej cel edukacyjny i wspólnotowy: propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących, terminalnie chorych, którzy tak po ludzku potrzebują wsparcia w ostatnich „chwilach” życia.

Tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu zorganizuje wspólnie osiem pomorskich hospicjów, a dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych placówek:

Hospicjum Pomorze Dzieciom;
Fundacja Hospicyjna;
Pomorskie Hospicjum dla Dzieci;
Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku;
Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie;
Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni;
Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim
Hospicjum Dziecięce Gdynia Bursztynowa Przystań;
Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio

 

Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do Pól Nadziei na Pomorzu. Możesz zostać darczyńcą, wolontariuszem, uczestnikiem Żonkilowej Parady, aby wesprzeć opiekę hospicyjną ciężko chorych dzieci i dorosłych.

W Żonkilowej Paradzie 14 kwietnia wezmą udział przedstawiciele hospicjów i samorządów, wolontariusze oraz wszyscy, którym bliska jest idea pomagania. Finał parady wraz z uroczystym przekazaniem na ręce władz województwa pomorskiego flagi Pól Nadziei na Pomorzu, symbol promocji idei hospicyjnej, będzie mieć miejsce na przedprożu Dworu Artusa.

Podczas Pól Nadziei w 2023 r. udało się zebrać pomorskim wolontariuszom na rzecz hospicjom ponad 710 tys. zł. Poza tradycyjnym wrzucaniem pieniędzy do puszek akcję można było wesprzeć również online, licytując na charytatywnych aukcjach czy zasilając wirtualną skarbonkę. Wynik zbiórki jest wspaniałym dowodem, na to, że ludzi o wielkich sercach nie brakuje. Dzięki darczyńcom, firmom i instytucjom, które wspierały zeszłoroczne i poprzednie Pola Nadziei na Pomorzu, hospicja z chwilowym spokojem mogą troszczyć się i wspierać terminalnie chorych podopiecznych.

HAROMOGRAM WYDARZEŃ PÓL NADZIEI NA POMORZU 2024 r.

WIELKA ŻONKILOWA SZTAFETA I PARADA NA RZECZ PODOPIECZNYCH HOSPICJÓW NA POMORZU 14.04.2024

9.00 – Otwarcie „Żonkilowej Sztafety” – Puckie Hospicjum pw. O. Pio (ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12, Puck)
10.00 – Przywitanie uczestników sztafety w Gdyni – Hospicjum im. Św. Wawrzyńca (ul. Dickmanna 6, Gdynia)
11.00 – Przyjazd sztafety do Sopotu – Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa (al. Niepodległości 632, Sopot)
11.55 – Formowanie szyku sztafety przy Castoramie (al. Grunwaldzka 262, Gdańsk)
13.15 Start Żonkilowej Parady (pieszej i zmotoryzowanej) – Piekarnia-Cukiernia Pellowski (ul. Podwale Staromiejskie 82, Gdańsk)
Ok. 14.00 – Finał Pól Nadziei na Pomorzu – Przedproże Dworu Artusa (Długi Targ 43-44, Gdańsk)

POLA NADZIEI
Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.
Celem akcji jest propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie oraz pozyskanie środków na potrzeby hospicjów.
Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.

POLA NADZIEI to program stworzony 57 lat temu, pomagający chorym na raka. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Co roku – w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami w parkach i na skwerkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się szeroko zakrojona akcja której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki Hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za swoje „serce”- kwiat żonkila lub jego symbol.

Niech Pola Nadziei na Pomorzu 2024 zakwitną!

 

Szczegóły wydarzenia stronach:

www.polanadzieinapomorzu.pl

Pola Nadziei na Pomorzu 2024_nota prasowa.pdf

https://www.facebook.com/events/1012645549931531?active_tab=abou

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk