NGO
Międzynarodowy Dzień Kombatanta

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

Zdjęcie pochodzi z archiwum Wojskowego Biura Historycznego w Oleśnicy
15.04.2024
Tamara  Von Wiecka-Olszewska
Tamara
Von Wiecka-Olszewska
AUTOR
Tamara  Von Wiecka-Olszewska
Tamara
Von Wiecka-Olszewska
15.04.2024

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

 15 kwietnia upamiętniamy wszystkich żołnierzy, uczestników ruchu oporu i partyzantów, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. W tym dniu oddajemy także cześć tym, którzy broniąc Ojczyzny stracili życie.

Kombatant to słowo z języka francuskiego i oznacza dosłownie towarzysza broni. Za kombatanta w naszym kraju uważani są wszyscy, którzy walczyli podczas II wojny światowej, a także osoby, które udzielały schronienia Żydom, czy prowadziły tajne nauczanie w okresie okupacji.

W Polsce za działalność kombatancką uznaje się również walkę w podziemnych organizacjach niepodległościowych w latach powojennych oraz uczestnictwo w poznańskim czerwcu, w ️1956 roku i w wydarzeniach grudniowych w 1970 roku na Wybrzeżu.

Jako społeczeństwo mamy obowiązek pielęgnowania pamięci o kombatantach, aby podtrzymywać świadomość narodową i historyczną młodszych pokoleń. Upływ czasu powoduje niestety, że tych bohaterów jest w Polsce coraz mniej – odchodzą „na wieczną wartę”, dlatego należy pamiętać o ich męstwie i poświęceniu w walce o wolną i demokratyczną Polskę.

Zdjęcie pochodzi z archiwum Wojskowego Biura Historycznego w Oleśnicy.

 

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk