W czwartek 23 maja 2024 roku, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w inspirującym webinarium w ramach projektu Interreg Baltic Sea Region RESIST – Regionalne Ekosystemy dla Społecznej Innowacji i Transformacji. Spotkanie zgromadziło ekspertów i przedstawicieli różnych regionów, aby omówić potencjał i korzyści płynące z Klastrów Społecznej i Ekologicznej Innowacji (CSEI).
Najważniejsze punkty programu
- Prezentacja: „Klastery Społecznej i Ekologicznej Innowacji”
Karel Vanderpoorten z Komisji Europejskiej przedstawił koncepcję CSEI i omówił, jak mogą one funkcjonować w regionie Morza Bałtyckiego.
- Przykłady zastosowania koncepcji CSEI
Roger Filipsson z Regionalnej Rady Västerbotten w Szwecji przedstawił, jak koncepcja CSEI jest wdrażana w projekcie RESIST.
- Prezentacje dwóch nowych istniejących systemów wsparcia ekonomii społecznej
Hamburg Social Entrepreneurship City: Boris Kozlowski przedstawił inicjatywy wspierające przedsiębiorczość społeczną w Hamburgu.
Pomorska Ekonomia Społeczna: Maciej Kochanowski z ROPS zaprezentował działania wspierające ekonomię społeczną w Województwie Pomorskim. Ważnym wątkiem prezentacji był kontekst wsparcia przedsiębiorczości społecznej poprzez fundusze UE – musimy w najbliższym czasie znaleźć pomysł jak realizować wsparcie w perspektywie 2030+.
W trakcie sesji Q&A uczestnicy mieli okazję zadawać pytania i dzielić się refleksjami na temat przyszłości CSEI w regionie Morza Bałtyckiego.
Udział w webinarium dostarczył wielu cennych informacji i inspiracji do dalszego rozwoju inicjatyw CSEI w Województwie Pomorskim. Wspólne działania i wymiana doświadczeń z innymi regionami to klucz do budowy silnych i innowacyjnych ekosystemów społecznych i ekologicznych.
Więcej o modelu CSEI przeczytać można w raporcie na stronie: https://tiny.pl/dfjsm
Projekt RESIST jest częściowo finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027